Щороку віряни відзначають особливе свято на честь Обрізання Господнього. Раніше воно припадало на 14 січня, однак після переходу Православної Церкви України та Греко-Католицької церкви на новоюліанський календар дата змінилася, і тепер це свято відзначається 1 січня.
Згідно з віруваннями, саме у цей день Діва Марія та Йосип Обручник принесли до храму маленького сина та назвали його Ісусом, а після здійснили над немовлям юдейський обряд обрізання. Згідно з єврейською традицією, цей обряд має відбуватися на восьмий день після народження.
Раніше у християн обрізання крайньої плоті було популярним обрядом. Проте наразі його вже майже не проводять. Водночас за часів Нового Завіту обряд обрізання замінили вже звичним для нас хрещенням.
Що не можна робити в цей день:
У давнину існувала традиція на свято Обрізання Господнього накривати на стіл "щедру кутю". Вона відрізняється від "багатої куті", яку готують на Святвечір, тим, що страви готуються вже не пісні.
Також до переходу на новоюліанський календар в цей день відзначався Старий Новий рік. Відтак, чоловіки йшли посівати та вітати людей зі святом. Наші предки вірили: якщо на Старий Новий рік першим до хати зайде чоловік, то весь рік родина житиме у достатку. Натомість жінкам ходити в гості в цей день заборонялося.
Нагадаємо, січень 2025 року має низку державних та професійних свят. Зокрема, українці відзначатимуть Новий рік та День Соборності. TrueUA розповів, скільки вихідних і робочих днів буде у січні та які свята будемо відзначати в перший місяць 2025 року.