Американська компанія Amazon вивела на орбіту перші 27 супутників для широкосмугової інтернет-групи Kuiper. Компанія почала розгортання мережі інтернету, яка має стати конкурентом Starlink від SpaceX, яка належить мільярдеру Ілону Маску.
Як повідомляє агентство Reuters,с початку їх мали запустити 9 квітня, проте тоді запуск відклали через несприятливі погодні умови.
Відомо, що це перші із 3 236 супутників, які Amazon хоче відправити на низьку навколоземну орбіту в рамках проекту Kuiper. За даними агентства, проект представили ще 2019 року як такий, що має забезпечити широкосмуговий інтернет по всьому світу для споживачів, бізнесу та урядів. Вартість Kuiper становить 10 мільярдів доларів.
"Kuiper, напевно, найбільша ставка Amazon, яку компанія робить на фоні успіху Starlink, а також глобальним телекомунікаційним провайдерам, таким як AT&T та T-Mobile. Amazon позиціює послугу як "подарунок" для сільських районів, де зв’язок або слабкий, або його немає зовсім", — зазначає Reuters.
Раніше в Amazon вважали, що компанії вдасться запустити першу партію супутників на початку 2024 року, втім місію довелось відкласти. До середини 2026 року компанія має розгорнути половину свого супутникового угруповання — 1618 супутників. Саме такий термін встановила Федеральна комісія зв'язку США. Втім, на думку аналітиків, повільніший старт означає, що Amazon, швидше за все, звернеться з проханням про продовження терміну.
"Очікується, що Amazon публічно підтвердить перший контакт з усіма супутниками зі свого центру операцій місії в Редмонді, штат Вашингтон, через кілька годин або, можливо, днів після запуску. Якщо все піде за планом, компанія заявила, що очікує "почати надавати послуги клієнтам цього року", — додає агентсво.
Генеральний директор спільного підприємства підрозділів двох американських компаній Lockheed Martin Space Systems та Boeing Defense (ULA) Торі Бруно заявив у інтерв'ю агентству, що цього місяця ULA може запустити ще до п'яти місій Kuiper. У заяві FCC за 2020 рік Amazon зазначила, що може розпочати обслуговування в деяких північних і південних регіонах на 578 супутниках, розширюючи покриття до екватора Землі.
Агентство зауважило, що проект Kuiper є амбітним космічним проривом, який стартував на ринку, коли там, вже домінує SpaceX Ілона Маска. Проте керівники Amazon вважають глибокий досвід компанії у сфері споживчих продуктів та усталений бізнес хмарних обчислень, з яким Kuiper співпрацюватиме, перевагою над Starlink.
Варто додати, що SpaceX Ілона Маска з 2019 року вивела на орбіту понад 8000 супутників Starlink. Темпи розгортання прискорилися до щонайменше однієї місії Starlink на тиждень, а кожна ракета має приблизно два десятки супутників на борту, щоб наростити пропускну здатність мережі та замінити застарілі супутники. Такі швидкі темпи допомогли компанії Маска зібрати понад п'ять мільйонів користувачів інтернету у 125 країнах.
Своєю чергою виконавчий голова Amazon Джефф Безос висловив упевненість у тому, що Kuiper може конкурувати зі Starlink. Так, у січні в інтерв'ю Reuters він заявив, що "існує ненаситний попит" на інтернет.
"Тут є місце для багатьох переможців. Я передбачаю, що Starlink продовжуватиме бути успішним, і я передбачаю, що Kuiper також буде успішним. Це буде переважно комерційна система, але ці супутники низької навколоземної орбіти, безсумнівно, використовуватимуть і в оборонних цілях", — додав Безос.
Нагадаємо, раніше американська компанія SpaceX здійснила запуск чергової партії з 23 інтернет-супутників Starlink. Космічна місія відбулася 27 квітня.