Підтримати проект
Корупція по-європейськи
Світ, 03.03.2021 12:14

Колишнього президента Франції Ніколя Саркозі в понеділок визнали винним у корупції та засудили до трирічного ув'язнення. 

66-річному Саркозі дозволено подати апеляцію, щоб його тюремний термін - з яких два роки умовно, він міг відбувати вдома з електронним браслетом.

Адвокат Саркозі Жаклін Лаффон заявила журналістам, що колишній президент буде оскаржувати своє засудження. За словами Лаффонт, рішення суду «абсолютно не відповідає» реальності слухань.

У чому звинувачують Ніколя Саркозі?

Ніколя Саркозі підозрюють у спробі отримати у магістрату Касаційного суду Гілберта Азіберта конфіденційну інформацію, що стосується його, або навіть вплинути на процедуру розслідування, розпочату у справі Беттенкура. У свою чергу пан Саркозі пообіцяв Гілберту Азіберту престижну посаду в Монако, повідомляє французьке видання Le monde

Справа бере свій початок у 2014 році після того, як слідчі новоствореної Національної фінансової прокуратури Франції  прослуховували телефони Саркозі та Герцога через підозру, що екс-президент незаконно отримав мільйони євро від покійного лівійського диктатора Муамара Каддафі для фінансування своєї президентської кампанії 2007 року.

Саркозі, який був президентом з 2007 по 2012 рік, рішуче заперечив усі звинувачення проти нього під час 10-денного судового розгляду, що відбувся минулого року. У справі колишнього президента виправдали, але залишилася підозра корупційного скандалу.

Адвокат Ерцог Тьєррі  та старший суддя Гілберт Азіберт також заперечували свою причетність до корупційної змови. Обом винесено такий самий вирок, як Саркозі. Герцог Азіберт, який рішенням суду отримав п’ятирічну  заборону обіймати посаду судді, оскаржив рішення.

Телефонні розмови, зафіксовані між Саркозі та Герцогом, змусили слідчих запідозрити, що колишній французький лідер запропонував використати свої контакти, щоб допомогти отримати судді  Азіберту бажану посаду в Монако в обмін на інформацію про розслідування справи Беттенкур.

Прокурори вимагали двох років в'язниці та дворічного умовного покарання для всіх трьох обвинувачених через «корупційний скандал».

«Жодної змови ніколи не існувало», - заявив Саркозі суду. «Ні в моїй голові, ні в реальності». «« Я хочу, щоб мене виправдали від цієї ганьби», - додав він.

Про що почули слідчі під час прослуховувань?

30 січня 2014 року адвокат Тьєррі  Ерцог повідомив Саркозі про обмін з ним, тобто «Гілбертом», вищим магістратом,  який «мав доступ» до конфіденційних документів, повідомляє   Le monde.

Через два дні Саркозі натякнув своєму адвокату передзвонити йому по телефонній лінії, яку він мав під іменем, Пол Вісмут, оскільки він мав підозри, що його офіційний номер прослуховується.

Через кілька днів адвокат ще раз повторив, що Азіберт з оптимізмом дивиться на перспективи Саркозі щодо справи Беттенкур. Він згадав, що Азіберта цікавила  ​​посада в Монако, на що Саркозі відповів: «Я допоможу йому».

Герцог додав, що Азіберт сказав йому, що він не наважується просити «руку допомоги», і що він відповів: «Не жартуйте, з тим, що робите ...»

Пізніше, коли Саркозі готувався до поїздки до Монако, Герцог, як повідомляється, нагадав йому «замовити слово за Гілберта», якщо це можливо. Саркозі запевнив його, що він «зробить необхідні кроки», повідомляє AFP. Але через два дні, за його офіційною лінією, Саркозіін не сказав ані слова, оскільки «йому заважало щось просити» державного міністра Монегаски, якого він не дуже добре знав.

Слідчі вважають, що цей поворот можна пояснити тим фактом, що двоє чоловіків тоді дізналися, що їхня неофіційна лінія також прослуховується. Саркозі це спростовує.

3 березня під час телефонного дзвінка з Азібертом Герцог заявив, що «в Монако були зроблені необхідні кроки». «Я скажу тобі особисто», - також сказав він

Адвокат Саркозі Жаклін Лаффонт у своїх заявах стверджувала, що вся справа щодо корупційного скандалу базується лише на підслуханих та приватних розмовах адвоката та його клієнта по телефону.

«У вас немає достовірних доказів, ні розповіді від свідків, ні найменшого документу, щоб підтрерджував факт корупції», - сказала вона суду. 

Саркозі не перший колишній президент, який був притягнутий до кримінальної відповідальності, його попередник Жак Ширак у 2011 році був засуджений до двох років умовно за розкрадання та зловживання державними коштами під час перебування на посаді мера Парижа.

Світ, 03.03.2021 12:14