Наш організм у будь-яку пору року потребує корисних та необхідних для нормальної життєдіяльності вітамінів та мікроелементів. Одним з таких є цинк. За важливістю мікроелементів він посідає друге місце — одразу після заліза.
Цинк потрібний для захисту імунної системи, правильного росту та підтримки організму. Його нестача негативно відбивається на самопочутті та зовнішньому вигляді. TrueUA з посиланням на поради дієтолога Світлани Фус розповідає, яка користь цинку для організму, у яких продуктах його найбільше та кому краще обмежити вживання цього мікроелемента.
Цинк можна отримати лише з їжі та дієтичних добавок. Наш організм самостійно не виробляє та не зберігає його. Ця добавка допомагає організму протистояти хворобам та інфекціям. Дефіцит цинку може призвести до ослаблення імунної відповіді. До того ж він мінімізує рівень кортизолу — гормону стресу, який "вбиває" імунітет і руйнує м'язові волокна.
Вкрай важливий цинк для статевого розвитку та репродуктивної функції. Для чоловіків він необхідний з метою нормального функціонування статевих органів. Після сорока років чоловіки повинні особливо ретельно стежити за рівнем цинку, інакше дефіцит мінералу може призвести до зниження рівня тестостерону, що спричинить еректильну дисфункцію. До того ж достатній вміст цинку запобігає аденомі передміхурової залози.
Жінкам він потрібен для підтримки гормонального фону і стабільного менструального циклу. Цинк бере активну участь у виробленні жіночих статевих гормонів естрогенів. Нестача цинку під час вагітності може призвести до ускладнень, розвитку патологій у плода та передчасних пологів.
Мікроелемент також відіграє роль у підтримці цілісності та структури шкіри. Він прискорює загоєння ран, опіків та допомагає у лікуванні висипів. Цинк часто входить у креми для проблемної шкіри. У людей, які мають хронічні рани або виразки, часто діагностують недостатній метаболізм цинку та його низький рівень у сироватці крові.
Світлана Фус наголошує, що цинк також вливає на біологічну активність інсуліну. Він регулює рівень цукру, що важливо для тих, хто хворіє на діабет.
Впливає мікроелемент і на красу нашого волосся та нігтів. Все тому, що вони складаються з білка, у синтезі якого бере активну участь цинк. Дефіцит його призводить до посічення та ламкості волосся, розшаровування нігтьової пластини та появи білих плям.
Добавки цинку стимулюють певні імунні клітини та зменшують окислювальний стрес — нездатність клітини подолати надлишкове виділення активних форм кисню та запобігти пошкодженню клітинних структур.
Потрібен цинк нашому організму і для підтримки гостроти зору. Він зупиняє розвиток однієї з найнебезпечніших очних патологій — дегенерацію жовтої плями (макулодистрофію), яка може призвести до повної втрати зору.
Важливу участь бере цей мікроелемент у функціонуванні серцево-судинної системи. Регулярне вживання цинку допомагає очищати судини від холестерину, стабілізувати тиск систоли. Добавки з цинком стимулюють мозкову діяльність, покращують пам'ять, розумові здібності та загальне самопочуття.
Оскільки цинк відіграє важливу роль у синтезі білка, без нього важко наростити м'язову масу.
Мікроелемент є одним з компонентів ферменту, що відповідає за почуття запаху і смаку. Тому нестача цинку може знизити здатність відчувати різні смаки та запахи.
Добова потреба у цинку становить 15 мг для чоловіків та 12 мг для жінок. Проте сучасні дослідження свідчать, що, можливо, ці нормативи буде переглянуто у бік збільшення вдвічі-втричі. З віком потреба у цьому мікроелементі збільшується. Це відбувається також у жінок під час вагітності та в період грудного вигодовування, а також в осіб обох статей при тривалих фізичних та емоційних навантаженнях.
Професійні спортсмени під час інтенсивного тренувального процесу можуть приймати до 30 мг на добу. Характерною особливістю є те, що під час підвищених фізичних та розумових навантажень мікроелемент засвоюється краще.
Існує досить великий список товарів, до складу яких входить цей елемент:
Біодоступність цинку в зернових культурах дещо обмежена через фітати. Це рослинні сполуки, які уповільнюють засвоєння мікроелемента. Підвищити біодоступність цинку у рослинних продуктах можна за допомогою води, зокрема, замочивши бобові або зернові культури на кілька годин у воді.
При тривалому пероральному прийманні цинку у високих дозах може виникнути дефіцит міді. Люди з низьким рівнем міді можуть відчувати неврологічні проблеми, такі як оніміння та слабкість у руках та ногах.
Побічні ефекти цинку:
Цинк не радять використовувати для інтраназального введення (через носову порожнину), оскільки це може спричинити втрату нюху.
Вчені провели сім досліджень й з'ясували, що 80-92 мг цинку на день можуть зменшити тривалість звичайної застуди до 33%. А ось льодяники, які містять цинк, скорочують тривалість застуди до 40%. Окрім цього, пастилки або сиропи зі вмістом цинку корисні для зменшення тривалості та тяжкості застуди у здорових людей. Однак використання крапель для носа, які містять цинк, може спричинити тимчасову втрату нюху.
Також науковці з'ясували, що у людей з діабетичною виразкою стопи, які споживали 200 мг цинку на день, розмір виразки значно зменшився у порівнянні з іншою групою учасників, яка вживала плацебо.
Дослідження доводять, що люди похилого віку, які вживають цинк, відчувають кращу відповідь на вакцинацію проти грипу, зниження ризику пневмонії та підвищення розумової працездатності.
Інше дослідження встановило, що приймання 45 мг цинку на день літніми людьми може знизити рівень зараження інфекційними хворобами майже на 66%.
Окрім того, у дослідженні за участі понад 4200 людей щоденне приймання антиоксидантних добавок — вітаміну Е, вітаміну С, бета-каротину та 80 мг цинку — призводило до зменшення втрати зору.
Відповідний матеріал має винятково загальноінформаційний характер, а тому не може бути основою для встановлення діагнозу чи медичних висновків. Інформація у публікаціях на сайті заснована на останніх актуальних і науково обґрунтованих дослідженнях у сфері медицини. Для встановлення діагнозу або отримання медичної консультації обов’язково зверніться до лікаря.