У ніч на вівторок, 21 січня, людство матиме змогу спостерігати рідкісне космічне явище — парад шести планет Сонячної системи. Венеру, Марс, Юпітер, Сатурн, Уран і Нептун можна буде побачити у небі у формі довгої дуги.
Як пише Newsweek Венеру, Марс, Юпітер і Сатурн можна буде побачити неозброєним оком. Для спостереження за Ураном та Нептуном знадобляться телескоп або бінокль.
"Увесь місяць після настання темряви ви побачите Венеру і Сатурн на південному заході протягом перших кількох годин, тоді як Юпітер яскраво світить високо над головою, а Марс сходить на сході. Уран і Нептун теж є там, технічно, але вони не вони виглядають як "яскраві планети", — пояснив астрофізик з NASA Престон Дайчес.
У січні Місяць досягає фази останньої чверті, коли напівосвітлена куля підіймається близько опівночі. Відповідно 21 та 25 січня у нічному небі з'являться одразу Венера, Юпітер, Уран, Марс, Нептун і Сатурн. Не можна буде побачити лише Меркурій.
Проте вчені запевняють, що це видовище не обмежиться однією або двома ночами. Побачити гігантську дугу планет можна буде будь-якої січневої ночі, єдина умова — вона має бути дуже ясна.
Для кращого перегляду варто вирушати в місце з темним небом. Щоб побачити тьмяніші Уран і Нептун потрібно бінокль або телескоп. Станом на 21 січня Марс перебуватиме в сузір’ї Близнюків біля східного горизонту, Юпітер — у Тельці, Уран — в Овні, Нептун — у Рибах, а Сатурн і Венера — у Водолії.
У найближчі місяці ще одна планета приєднається до параду — Меркурій. За дивовижним видовищем можна буде спостерігати у перший тиждень березня.
Меркурій наблизиться до своєї найбільшої елонгації на схід (найдалі від сонця на земному небі) 8 березня. Крихітна внутрішня планета буде між Сатурном і Венерою поблизу західного горизонту. Саме тоді можна буде побачити тонкий півмісяць прямо над трьома небесними тілами. Нептун, хоч і невидимий неозброєним оком, буде поруч з Меркурієм. Зверху буде Уран (його не буде видно без телескопа), Юпітер і Марс.
Однак парад зрештою закінчиться, коли Сатурн потоне в сонячних променях. Він буде в сонячному з’єднанні 12 березня.
Нагадаємо, у перший місяць 2025 року відбудеться низка астрономічних подій, які варто побачити. Зокрема, транзит тіні Титана по диску Сатурна.