Фото: "АрміяInform"

Парі Резнікова через закупівлю курток для ЗСУ: Ткач та Радіна різко відповіли міністру

Журналіст-розслідувач Михайло Ткач та народна депутатка від "Слуги народу", голова Антикорупційного комітету Анастасія Радіна відреагували на пропозицію парі від міністра оборони Олексія Резнікова. Урядовець напередодні запропонував їм спір у відповідь на звинувачення у закупівлі та постачанні літніх курток замість зимових для військових Збройних сил України.

Резніков сказав, якщо виявиться, що Міністерство оборони справді поставило 180 тисяч літніх курток замість зимових, то міністр обіцяє подати у відставку. Якщо ж виявиться, що були поставлені 180 тисяч зимових курток, а не літніх, то народна депутатка Анастасія Радіна, яка теж критикувала відомство, має скласти мандат, а журналіст Михайло Ткач — піти з видання УП і на три роки припинити займатися журналістикою. Глава Міноборони заявив, що під час розбору ситуації надасть всі документи, докази, факти й матеріали, які стосуються справи, "щоб переможець спору був очевидний для всього українського суспільства".

Реакція Михайла Ткача

За словами Ткача, міністр Резніков мав піти ще після розслідування про закупівлю Міністерством оборони яєць по 17 гривень, але "втягнув суспільство в шоу з кілограмами, штуками, та іншими маніпуляціями".

"Ви мали піти на засідання парламентського комітету з питань боротьби з корупцією після публікації Юрія Ніколова про закупівлю курток для ЗСУ, але проігнорували можливість прозвітувати. Моє розслідування "Слуга курток для ЗСУ. Хто заробляє на війні в Україні?", пане міністре, стосується того факту, що племінник народного депутата від "Слуги народу" був співвласником компанії, яка і постачала скандальні куртки і заробляла на цьому", — написав Ткач.

Журналіст зазначив, що з моменту виходу розслідування в Україні так і не побачили будь-яких пояснень з приводу сумнівних закупівель. Натомість очільник відомства "був змушений опускатися до неміністерського рівня тиску на ЗМІ".

"Я розумію, чому ви і такі, як ви, хочете, щоб я пішов. Але не розумію, чому саме на три роки? Саме стільки часу ще потрібно для того, щоб розпиляти бюджет цієї країни по кишенях нетурецьких курток? Я піду лише тоді, коли останній внутрішній кат українського суспільства, який думає, що може безкарно використовувати владу суспільства у своїх приватних інтересах, заб’ється в кут. А наразі ідеї тих, хто перебуває на шляху до цього кута, мене не турбують. Бо це моя робота", — заявив Ткач.

На думку журналіста, міністр повинен:

  • забезпечувати прозорі закупівлі тих речей, які не становлять державної таємниці, унеможливлюючи корупційний заробіток на війні;
  • співпрацювати з правоохоронними органами у розслідуваннях стосовно розкрадань у вашому міністерстві;
  • повністю сприяти всім, хто працює над першим або другим пунктами.

"А парі міністр оборони країни у стані війни може собі дозволити лише непублічно і лише тоді, коли йому вистачить розуму перемогти ворога також шляхом стратегічного планування в тому числі закупівель зимової форми, засобів захисту і що дуже важливо, дронів. Так, пане міністре, тих "весільних" дронів, зокрема. Укладайте не парі, пане міністр. Укладайте договори про закупівлі по ринкових цінах і не з родичами "Слуг народу", — написав Ткач.

Реакція Анастасії Радіної

Народна депутатка вважає, що міністр воюючої країни не мав би втрачати час на боротьбу із журналістами, які вже допомогти зекономити десять мільярдів гривень для забезпечення армії. У відповідь Радіна пропонує Резнікову до дев'ятої години ранку 28 серпня спростувати дві тези:

  • Перша — "Міноборони без тендеру купило куртки у “турецької” фірми-посередника, одним із власників якої на момент договору з Міноборони був цілком український племінник народного депутата з оборонного комітету Касая". 
  • Друга — "Міноборони сплатило за куртки утричі дорожче, ніж це вказано в документі з турецької сторони, з яким вантаж виїхав із Туреччини і проїхав інші митниці аж до кордону України. Достовірність документа підтвердив голова ТСК з розслідування економічних злочинів Ярослав Железняк".

"Спростуєте — я складу мандат одразу після ухвалення закону про відновлення публічного декларування статків чиновників, у тому числі воєнкомів та горе-закупівельників для армії (проти останнього виступаєте Ви особисто)", — написала Радіна.  

Деталі контракту

Міноборони восени 2022 року уклало контракт із турецькою фірмою Vector avia hava araçlari на постачання зимового одягу. За даними ЗМІ, ця фірма лише у жовтні-грудні ввезла до України з Туреччини 233 тисячі курток на 20 мільйонів доларів і 202 тисяч штанів на 13 мільйонів доларів. Ціна була прийнятною як для зимового одягу. Куртки від турків йшли по 86 доларів. Інший постачальник з Болгарії ввіз для Міноборони з Китаю куртки по 95 доларів. Але проблема в тому, що з Туреччини насправді їхали не зимові куртки, а літні.

За даними видання, середня вага китайських курток була два кілограми, а турецької — 1,1 кілограма. Це дуже схоже на різницю між літнім жакетиком і зимовою теплою курткою.

Журналісти оприлюднили пакет супровідних документів на одну з партій товару від Vector avia, де видно, як 4900 курток загальною вартістю 142 тисячі доларів "перетворюються" на 4900 курток за 421 тисячу доларів. Згодом виявилося, що одним із власників турецької фірми, у якої Міноборони України закупило літні куртки для війська за ціною зимових, виявився племінник народного депутата. До махінацій із закупівлями може бути причетний нардеп від "Слуги народу" Геннадій Касай.

Нагадаємо, працівники Державного бюро розслідувань спільно з Національним антикорупційним бюро завершили розслідування щодо колишніх заступника міністра оборони та т.в.о. директора Департаменту державних закупівель та постачання матеріальних ресурсів Міноборони. Вони під час закупівлі продуктів для армії завдали збитків державі на 12 мільйонів гривень.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Війна, 26.08.2023 11:45