Пентагон очікує серйозних потрясінь із поверненням до влади республіканця Дональда Трампа. Зокрема, майбутній президент Сполучених Штатів Америки може виконати свої обіцянки щодо використання армії проти "внутрішніх ворогів", вимагатиме лояльності від основних військових лідерів і спробує зробити позапартійну інституцію повністю лояльну до нього.
Як повідомляє The Washington Post, причини для занепокоєння є через те, що під час свого першого терміну на посаді президента США Трамп порушував норми та часто конфліктував із високопоставленими керівниками Пентагону.
Видання зауважує, що наразі Трамп не продемонстрував жодних ознак зміни свого політичного курсу. Також він заявляв впродовж своєї передвиборчої кампанії про намір застосувати військову силу проти "ворога зсередини".
"Найбільша небезпека, на яку натрапляють військові під час другого президентства Трампа, — це "швидка ерозія їх професіоналізму", яка підірве їх статус і повагу з боку американського народу", — наголосив професор і військовий історик з Університету Північної Кароліни Річард Кон.
За його словами, у Трампа немає справжнього розуміння цивільно-військових відносин або важливості позапартійної, неполітичної армії. Своєю чергою представниця новообраного президента США Кароліна Левітт заявила, що голосуванням американський народ дав республіканцю "мандат на виконання обіцянок передвиборчої кампанії" і Трамп виконає свої обіцянки.
Зокрема, декілька високопосадовців першої адміністрації Трампа публічно попереджали про схильність республіканця до "авторитарних імпульсів". Серед них екс-міністр оборони Марк Еспер, колишній очільник Об'єднаного комітету начальників штабів Марк Міллі та екс-керівник апарату Білого дому Джон Келлі, а також відставний генерал Джим Меттіс, який обіймав посаду міністра оборони США під час першого президентського терміну Трампа.
Так, Меттіс мало говорив публічно під час президентських виборів у США , але критикував Трампа у своєму есе, яке він написав у червні 2020 року. Тоді він назвав республіканця "першим президентом у моєму житті, який не намагається об’єднати американський народ".
"Бувши президентом, Трамп збільшив бюджет Пентагону, змусив союзників США витрачати більше на власну оборону та послабив обмеження на полі бою, запроваджені президентом Бараком Обамою. Ці рішення позитивно сприйняли у Пентагоні", — додає видання.
Втім, імпульсивний, антиістеблішментський характер його президентства викликав обурення, зокрема, коли він втручався в кримінальні справи американських військових, засуджених за воєнні злочини, вимагав відплати генералам у відставці, які критикували його та закликав заборонити трансгендерним людям служити в армії США.
Водночас після оголошення про перемогу Трампа на виборах міністр оборони США Ллойд Остін звернувся до співробітників відомства, заявивши що Пентагон проведе "спокійний, впорядкований і професійний перехід до нової адміністрації Трампа". Він також зауважив, що військові мають "продовжувати стояти окремо від політичної арени".
Також колишній юрист військово-повітряних сил США Рейчел Ван Лендінгем сказала, що її найбільше турбує загроза використання військових для придушення інакодумства в США. За її словами, хоча військовослужбовці повинні дотримуватися законів країни, усі президентські накази будуть інтерпретуватися рядовим складом як законні, навіть, якщо потрапляють у так звану "сіру зону", оскільки є ризик дисциплінарного покарання для тих, хто не виконує накази.
Нагадаємо, напередодні видання CNN повідомляло, що сенатор штату Арканзас Том Коттон, який є одним із кандидатів представника Республіканської партії Дональда Трампа на посаду голови Пентагона, відмовився очолити відомство. Зокрема, кандидатуру Коттона також розглядали і на вищі посади у сфері розвідки чи Нацбезпеки.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими