Американське видання The Washington Post із посиланням на джерела, зокрема на українських та європейських чиновників, повідомило, що підрив "Північних потоків" у Балтійському морі у вересні 2022 року координував український полковник Сил спецоперацій Роман Червінський.
За даними джерел видання, Червінський керував діями команди із шести осіб, яка орендувала вітрильник під вигаданими іменами та використовувала глибоководне водолазне обладнання, щоб встановити вибухівку на трубопроводі.
Він нібито діяв не сам і не планував операції, стверджують люди, знайомі з його участю, про яку раніше не повідомлялося.
"Офіцер отримував накази від більш високопоставлених українських військових, які зрештою підпорядковувалися головнокомандувачу ЗСУ Валерію Залужному, повідомили люди, знайомі з тим, як проводилася операція. Вони говорили на умовах анонімності, щоб обговорити делікатні подробиці вибуху, який спричинив напруження дипломатичних відносин з Україною та викликав засудження офіційних осіб США", — пише The Washington Post.
Стверджується, що Червінський рапортував генерал-майору Віктору Ганущаку. При цьому сам військовий через адвоката заперечив ці звинувачення. Він каже, що ця інформація поширюється російською пропагандою.
Відомо, що нині Роман Червінський перебуває під вартою через звинувачення у перевищенні повноважень у справі про ракетні обстріли аеродрому "Канатове" влітку 2022 року. Його підозрюють у тому, що він видав росіянам координати аеродрому, коли хотів завербувати російського військового без погодження зі своїм керівництвом. Зрештою росіяни таки поцілили по аеродрому.
Зі свого боку, Червінський називає свій арешт "політичною відплатою" за критику президента України. Червінський отримав підозру 21 квітня 2023 за статтею "Перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень".
У липні цього року суд продовжив тримання під вартою Червінського. У справі просили допитати Валерія Залужного. Суд підтримав позицію прокуратури, тоді як захист клопотав про повне скасування запобіжного заходу.
Нагадаємо, у вересні 2022-го на російських газопроводах "Північний потік" і "Північний потік-2" у водах Швеції і Данії сталися вибухи. Перший із газогонів був робочим, а другий Захід відмовився вводити в експлуатацію через повномасштабне вторгнення Росії в Україну. Вибухи сильно пошкодили труби, відбулися майже одночасно, і, за оцінкою попереднього слідства, мали ознаки диверсії. Тоді пошкоджень зазнали три з чотирьох ниток газопроводів.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими