1 075 день війни
Особовий склад
840 360
Танки
9 908
Артилерія
22 538
Літаки
369
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 050
Крилаті ракети
3 054
Гелікоптери
331
БпЛА
23 793
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,82
41,6
43,51
43,4
Politico: Туреччина ініціює заміну транзиту газу через Україну для Євросоюзу
Фото ілюстративне. Джерело: ukraina.info

Politico: Туреччина ініціює заміну транзиту газу через Україну для Євросоюзу

Туреччина робить дипломатичні зусилля щодо відновлення енергетичних переговорів із Європейським Союзом, розглядаючи перспективу стати великим постачальником природного газу після того, як попередні переговори були зірвані через напруженість із Кіпром.

Про це повідомляє Politico.

У неділю, 26 січня, посол Туреччини в ЄС Фарук Каймакчі заявив, що енергетична співпраця займатиме центральне місце на порядку денному в рамках запланованого потепління відносин, яке включатиме торгівельні переговори та політичну співпрацю щодо війн у Східній Європі та на Близькому Сході. Цей крок робиться в той час, коли країни-члени ЄС, такі як Угорщина та Словаччина, шукають альтернативи російському газу після того, як на початку року минув термін дії транзитної угоди, яка дозволяла їм імпортувати постачання через Україну. 

"У нас є Південний газовий коридор", — сказав Каймакчі. "Ми маємо 18 мільярдів кубометрів газу, переважно з Азербайджану, — і ми можемо легко розширити його, з'єднавши із середземноморським газом. Наша роль там, наш потенціал"

Однак переговори на високому рівні з торгівлі енергоносіями між Туреччиною та ЄС були призупинені у 2019 році, оскільки лідери блоку заявили, що "на цей момент" жодних зустрічей не проводитиметься через суперечку між Анкарою та країною-членом Кіпром щодо прав на буріння газових свердловин у Середземному морі. Згідно з заявою Європейської ради, турецькі компанії мали намір видобувати викопне паливо "в територіальних водах Кіпру". Кіпр та Греція також сподіваються розробляти прибуткові природні ресурси, але зіткнулися з протидією з боку Туреччини. 

"Попри цей потенціал, енергетичний діалог ЄС-Туреччина заблокований через рішення, ухвалені у 2019 році. Ми розглядаємо це як ситуацію програшу", — сказав Каймакчі. "Туреччина — одна з трьох-чотирьох основних енергетичних артерій — використовувати її чи ні — вирішувати ЄС".

За його словами, лише Кіпр зараз залишається проти відновлення діалогу з цього питання. 

"Можливо, їм не потрібно багато енергії в сонячному Середземномор'ї, — сказав посол, — але більшість країн-членів кажуть, що їм потрібно більше енергії, більше диверсифікації. Тож це лише триватиме"

Крім транзиту азербайджанського газу та експорту власних внутрішніх запасів, Туреччина імпортує паливо з Росії трубопроводом "Турецький потік" дном Чорного моря. Після того, як 1 січня закінчився термін дії угоди Кремля з Україною, підводний маршрут став для Москви єдиним маршрутом постачань, що залишився до Європи. Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган давно виношує амбітну мету перетворити свою країну на регіональний "газовий вузол", інтегрувавши імпорт із сусідніх країн та збільшивши видобуток у своїх прибережних водах. 

"Із закінченням українсько-російської угоди на початку року "Турецький потік" стає набагато важливішим", — сказав Кадрі Тастан, енергетичний аналітик з Німецького фонду Маршалла в Брюсселі. "Ціна на газ, як і раніше, залишається проблемою для ЄС, тому позиція Туреччини стає набагато сильнішою"

Угорщина та Словаччина наполягають на тому, що вони зазнають збитків внаслідок припинення постачання російського газу через Україну, попри те, що, за оцінками Європейської комісії, це не створило жодних проблем із постачанням. У п'ятницю прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан пригрозив заблокувати продовження всіх санкцій ЄС щодо Росії, якщо Київ не погодиться на поновлення маршруту. 

"Ми не збираємося продовжувати транзит російського газу", — заявив у грудні президент України Володимир Зеленський. "Ми не дозволимо їм заробити додаткові мільярди на нашій крові"

Проте, як він заявив у суботу, Київ відкритий для перспективи транспортування азербайджанського газу своїми трубопроводами за умови, що Москва не отримає від цього вигоди.

Нагадаємо, український президент також зазначив, що свідомі дії Російської Федерації спровокували стрибок цін на електроенергію в Молдові. У відповідь Україна пропонує Кишиневу разом виправити цю кризову ситуацію.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама