Фото: сайт Верховної Ради України

Про НАБУ, НАЗК й нацменщини: Рада ухвалила три важливі закони, необхідні для початку переговорів про вступ України до ЄС

Народні депутати на засіданні 8 грудня проголосували за законопроекти, які необхідні Україні для євроінтеграції. Йдеться про ухвалення проектів законів щодо прав національних меншин, збільшення штату Національного антикорупційного бюро та розширення повноважень Національного агентства з питань запобігання корупції.

Усі три документи потребували ухвалення парламентом і були вимогами Єврокомісії для початку переговорів про вступ України до ЄС.

Законопроект про НАБУ

Документ 10203-1 ухвалили рішенням 332 народних депутатів. Тепер штат антикорупційного відомства буде збільшено до 1000 осіб. Це буде відбуватися поетапно: на 100 осіб протягом трьох наступних років. 

Законопроект про НАЗК

За проект закону №10262 проголосували 308 нардепів. Документ дозволяє Національному агентству з питань запобігання корупції здійснювати перевірки майна і транспортних засобів посадовців, придбаних ними до призначення.

Законопроект про нацменшини

За проект закону №10288-1 щодо врахування оцінки Ради Європи про права національних меншин в окремих сферах проголосували 317 народних депутатів.

Тепер приватні виші мають право вільного вибору мови навчання, яка є офіційною мовою Євросоюзу. Йдеться про викладання однієї, кількох або всіх дисциплін, виконання індивідуальних завдань та проведення контрольних заходів мовою нацменшини. При цьому має забезпечуватися вивчення студентами української мови як окремої навчальної дисципліни.

У класах (групах) з навчанням мовами нацменшин, які є офіційними мовами Європейського Союзу, гарантується право на використання мови відповідної нацменшини в освітньому процесі поряд з державною мовою. Представники нацменшин України (мови яких є офіційними мовами ЄС), які розпочали здобуття загальної середньої освіти до 1 вересня 2018 року своєю мовою, до завершення здобуття повної загальної середньої освіти мають право продовжувати здобувати таку освіту.

Також документом допускається поширення матеріалів передвиборної агітації мовами відповідних корінних народів та нацменшин. Вони мають дублюватися українською. На видавничу продукцію, видану кримськотатарською та іншими мовами корінних народів чи нацменшин України коштом держави та/або місцевих бюджетів, а також на видавничу продукцію, видану мовами нацменшин (з-поміж офіційних мов ЄС) не поширюється вимога видавати українською не менше 50% книжкових видань.

Для телемовлення нацменшин програми українською мають становити не менше ніж 30% від загальної тривалості програм (це не стосується російської). Представники нацменшин України, можуть здобувати базову середню та профільну середню освіту відповідними мовами, за винятком навчальних предметів/курсів, пов’язаних із вивченням української мови, української літератури та історії України, а також захисту України.

Обмеження щодо мов нацменшин, що є державною (офіційною) мовою держави, яка була визнана Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом, переносяться із прикінцевих та перехідних положень законів України у тіло документів, у зв’язку з чим не матимуть часових рамок.

Нагадаємо, 7 грудня президент Володимир Зеленський провів нараду із прем'єр-міністром України Денисом Шмигалем. Вони обговорили ухвалення парламентом необхідних законів для вступу України до Європейського Союзу.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Політика, 08.12.2023 14:18