У Брюсселі 17-18 січня відбудеться засідання найвищого військового органу НАТО — Військового комітету, у межах якого запланована перша зустріч Ради Україна — НАТО у форматі командувачів Збройними силами.
Про це повідомляється на сайті Північноатлантичного Альянсу.
У засідання візьмуть участь начальники Генеральних штабів Альянсу та їхній колега зі Швеції. До них приєднаються генерал Крістофер Каволі, верховний головнокомандувач ОЗС НАТО в Європі (SACEUR), і генерал Філіп Лавін, верховний головнокомандувач ОЗС НАТО з питань трансформації (SACT).
"На останньому засіданні першого дня відбудеться перше засідання керівників Генеральних штабів у форматі Ради Україна — НАТО", — йдеться у повідомленні.
Зазначається, що глави Збройних сил обговорять агресивну війну Росії, ситуацію на місцях, а також продовження підтримки України з боку НАТО і союзників. Також начальники штабів планують розглянути питання оборонної промисловості, оперативне планування та забезпечення спроможностей членів альянсу, що стосуються, зокрема, протиповітряної оборони та підвищення боєготовності.
Окрім того, у планах — надати додаткові вказівки щодо пріоритетів військового стримування та оборони Альянсу, зосередивши увагу на ключових вимогах перед самітом у Вашингтоні, що відбудеться у липні 2024 року.
Вже 18 січня запланована зустріч з начальниками оборонних відомств із групи підтримки взаємодії партнерів (PIAG) з Австралії, Австрії, Ірландії, Нової Зеландії та Швейцарії. Далі військове керівництво з країн-членів Альянсу зустрінеться зі своїми колегами з Індо-Тихоокеанського регіону. На завершення відбудеться зустріч із генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом.
Раду Україна-НАТО започаткували на Вільнюському саміті у 2023 році. Це форум, у рамках якого можуть відбуватися консультації між нашою країною та країнами-членами Північноатлантичного альянсу на різних рівнях.
Зокрема, держави-члени Альянсу та Україна засідають на засадах рівності з метою просування політичного діалогу, взаємодії, співпраці та прагнення України набути членства в НАТО. Рада забезпечує взаємні консультації, ухвалення рішень і спільні заходи. Вона також слугує механізмом кризових консультацій.
Нагадаємо, 19 грудня президент Володимир Зеленський на підсумковій прес-конференції заявив, що "частковий" вступ до Північноатлантичного альянсу — величезний ризик. Відтак, Україна поки що не може стати членом НАТО.