Країна-агресорка Росія продовжує стикатися з приголомшливими витратами, необхідними для продовження військових зусиль проти України. Крім того, у РФ зростає економічна напруга, не вистачає робочої сили та фіксується системна корупція, що загрожує стійкості російської оборонно-промислової бази.
Про це повідомили аналітики американського Інституту вивчення війни (Institute for the Study of War).
Як зауважили фахівці, днями очільник Пентагона Ллойд Остін заявив, що Росія витратила понад 200 мільярдів доларів на свою війну в Україні та зазнала щонайменше 700 000 втрат з лютого 2022 року, а нещодавні втрати становили в середньому 1000 солдатів на день.
Водночас український Центр протидії дезінформації 9 грудня повідомив, що ліквідні активи Росії у Фонді національного добробуту скоротилися зі 140 мільярдів доларів у лютому 2022 року до 53,8 мільярда станом на 1 грудня 2024 року.
"У Центрі зазначили, що Росія все більше покладається на резерви китайських юанів і продаж золота для покриття дефіциту свого бюджету та спрямовує третину свого національного бюджету на 2025-2027 роки на витрати на оборону, що вказує на нежиттєздатне визначення пріоритетів війни коштом економічної стабільності", — зауважили в Інституті.
До того ж ще однією великою проблемою країни-агресорки є корупція. Зокрема, 9 грудня генеральний прокурор РФ Ігор Краснов заявив, що корупційні злочини, включаючи хабарництво, зросли майже на 30 відсотків у 2024 році порівняно з 2023 роком, а російська влада притягнула до дисциплінарної відповідальності понад 30 000 російських чиновників за корупційні порушення у 2024 році.
На думку експертів Інституту, зростання економічного тиску на Росію, викликане війною, у поєднанні з широко поширеною корупцією, нестачею робочої сили та неефективністю російської оборонної промисловості, ймовірно, посилять вартість війни для Росії й ще більше підірвуть її здатність ефективно підтримувати діяльність оборонного сектора, зберігаючи при цьому економічну стабільність.
"ISW раніше спостерігав за повідомленнями про подібні тенденції та статистичні дані в російській економіці, які вказували на те, що економічна траєкторія Росії є нестабільною в середньостроковій та довгостроковій перспективі та дедалі більше напружуватиме її здатність вести війну проти України", — додали аналітики.
Нагадаємо, раніше видання Foreign Affairs заявляло, що країни Заходу повинні посилити тиск на Москву, щоб підштовхнути главу Кремля Володимира Путіна до ухвалення вигідних для України умов перемовин.