Фото: соцмережі

Таємниця створення "Мона Лізи" захована у нижньому шару картини: вчені зробили відкриття

Вчені дослідили хімічну структуру картини "Мона Лізи". Вони використали рентгенівські промені та дізналися таємницю створення легендарного полотна.

Про це повідомляє Journal of the American Chemical Society, пише AP. Джерело оприлюднило результати експерименту мистецтвознавців із Франції та Британії.

За словами вчених, Леонардо да Вінчі під час створення картини "перебував у особливо експериментальному настрої". У цього полотна рецепт олійної фарби, яку використали як базовий шар, відрізняється за хімічним складом від інших картин.

Провідний автор дослідження та хімік провідного дослідницького органу Франції Віктор Гонсалес дав власну характеристику да Вінчі.

"Леонардо був людиною, яка любила експериментувати, і кожна з його картин абсолютно різна технічно. У цьому випадку цікаво побачити, що справді існує певна техніка для основного шару "Мони Лізи", — сказав він.

Що знайшли вчені у "Мона Лізі"

Науковці у першому шарі фарби знайшли хімічну сполуку плюмбонакрит. Це  відкриття вперше підтвердило гіпотез істориків, що да Вінчі використовував порошок оксиду свинцю для згущення та висушування фарби портрета Мона Лізи. Фрагмент фарби з базового шару, який взяли на аналіз з верхнього правого краю картини, був ледь помітний неозброєним оком. Його розміри не більше людської волосини.

За допомогою рентгенівського випромінювання в синхротроні — спеціальному прискорювачі часток до швидкості, наближеної до швидкості світла – науковці роздивились атомну структуру речовини. На основі цього вчені визначили хімічний склад матеріалу.

"Плюмбонакрит — це справді відбиток його рецепту. Це перший раз, коли ми можемо це підтвердити хімічним шляхом", — сказав дослідник Гонсалес. 

Вчені переконані, що Леонардо розчиняв порошок оксиду свинцю, який має помаранчевий колір, у лляній або горіховій олії. Потім нагрівав суміш, щоб отримати густішу та швидше висихаючу пасту.

Однак, таємниць картини "Мона Лізи" ще більш ніж достатньо.

"Безумовно, є ще багато речей, які варто відкрити. Ми ледь дряпаємо поверхню. Те, що ми говоримо, — це лише трохи більше знань", — сказав дослідник Гонсалес.

Науковці зазначають, що також знаходили плюмбонакрит у роботах Рембрандта, який вторив у 17 столітті. Тому ймовірно рецепти фарб передавалися століттями від митців.

Нагадаємо, "Мона Ліза" Леонардо да Вінчі не раз привертала фахівців різного профілю. Раніше нею зацікавилися медики. За їх словами, модель, ймовірно, страждала від гіпотиреозу, про що говорить її зовнішність. Імовірно моделлю була Ліза Герардіні, італійська дворянка.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Lifestyle, 13.10.2023 21:07