Кандидат від демократичної партії Джо Байден стане 46-м президентом Сполучених Штатів. Він здобув перемогу в Пенсильванії, завдяки чому набрав потрібні для перемоги 270 голосів виборників.
Такі дані публікують західні ЗМІ, зокрема CNN, Fox News, BBC, Associated Press, NBC тощо.
За результатами підрахунку 100% голосів у штаті Пенсильванія, Байден отримав підтримку у 49.6% (3 345 724 голосів виборців). Водночас чинний президент США і кандидат від республіканської партії Дональд Трамп отримав 49.1%, тобто на 34 414 голосів менше, ніж Байден.
Для України, по суті, не має значення, яким буде прізвище 46-го президента США. Водночас важливим є те, яке місце для України в системі міжнародної безпеки визначає наступний президент. І тут проблеми є у обох кандидатів.
Дональд Трамп:
- На тлі симпатії Трампа до президента Росії Володимира Путіна за час каденції Трампа відбулося кілька політичних скандалів один із яких ледь не закінчився для 45-го імпічментом. В центрі найбільшого скандалу опинилася і Україна. Рік тому, наприкінці 2019 року із джерел в службі безпеки президента США стало відомо, що Дональд Трамп тиснув на президента Володимира Зеленського, щоб останній порушив справу проти сина Джо Байдена Хантера за, нібито, фінансові махінації в Україні, а взамін пропонував фінансову підтримку та поставки озброєння для української армії. Скандал був на стільки гучним, що дозволив демократам ініціювати процедуру імпічменту для президента Трампа, і хоча вона не досягла бажано результату, водночас, не могла не мати наслідків для кінцевих результатів виборів.
- Іншою проблемою є те, що, швидше за все, Дональд Трамп – банкрот. Його декларації та фінансові звіти за кілька минулих років все ще не опубліковані, що є прецедентом та надзвичайною ситуацією для американської політичної традиції та інформаційного поля. Така ситуація робить Дональда Трампа, як бізнесмена та політика, надзвичайно вразливим для зовнішнього впливу, чим, швидше за все, і скористалися росіяни. Це є неприйнятним для правил такої країни, як Америка, і становить пряму загрозу національній безпеці США.
Швидше за все, у разі перемоги Джона Байдена, ці секрети будуть опубліковані і американське суспільство вже дуже швидко побачить декларації Дональда Трампа. Ці документи подарують поціновувачам багато неприємних несподіванок. Зрештою, так само як і інформація про інші резонансні неслужбові контакти Дональда Трампа, про які говорять, але доказів яким, поки що, не має.
Джо Байден:
- Джо – 47-й віце-президент президента США в команді Барака Обами. В період анексії Росією Криму кабінет Барака Обами звинуватили у беззубості та бездіяльності. Кроки, яких спільнота очікувала від найсильнішої економіки світу, щоб зупинити агресію – не відбулися. Звісно, що позиція віце-президента США мала значення та могла вплинути на ситуацію.
- Син Джо Байдена Хантер дійсно входить до наглядової ради газовидобувної компанії Burisma власником якої є колишній міністр часів Януковича Микола Злочевський. Водночас, присутність сина посадовця у керівному складі тієї чи іншої компанії не є злочином. Інша справа, якщо він чином дії, які порушували міжнародне законодавство чи законодавство країни, але про такі факти наразі не відомо.
- Джо Байдену вже майже 78 років. Він має проблеми зі здоров’ям та навряд чи зможе у повній мірі нести усе фізичне та моральне навантаження, яке тягне за собою виконання обов’язків президента США. Звісно, що багато що у такій ситуації залежить від команди президента і, в першу чергу, від його віце-президента. У команді Джо Байдена цю позицію обіймає сенаторка Каміла Харріс. Остання відверто тяжіє у лівий бік політичного поля і саме її прихильність до соціалістичних ідей може зіграти з Байденом злий жарт.
Хоча, не має віце-президента, якого не можна було б змінити. Доведено Дональдом Трампом.
Висновок: хоча Дональд Трамп і не розумів значення України на геополітичній арені, він відчуває, що це – важлива для Америки і безпосередньо президента США країна.
Хоча Джо Байден і розуміє загрозу інститутам демократії з боку Росії та ключове значення України у цій боротьбі, його вік, певна політична заангажованість та, загалом, не рішучість демократів у критичних ситуаціях можуть створювати суттєві перешкоди у вирішенні ключових питань континентальної безпеки.
Що краще? Побачимо вже незабаром. Головне, щоб у цьому шоу ідей українці запасалися попкорном, а не зброєю.