Фото ілюстративне. Джерело: Pixabay

В Україні триває акція "16 днів проти насильства": поради, як діяти жертвам і свідкам посягань та аб'юзу

В Україні триває інформаційна компанія від Міністерства внутрішніх справ під назвою "Це не ок", яка покликана залучити громадян до Всеукраїнської акції "16 днів проти насильства", зокрема розповісти про те, як діяти жертвам та свідкам аб’юзу.

Правоохоронці порушили важливу тему подолання різних форм домашнього насильства. Так, у прес-службі кіберполіції зауважили, що до сексуального насильства відноситься будь-яке протиправне посягання на статеву недоторканість людини.

Воно проявляється у вигляді багатьох дій, серед яких — зґвалтування, образи та коментарі із сексуальним підтекстом, обман, шантаж або залякування, спрямоване на те, щоб примусити людину до сексуальних стосунків, примус до вагітності або вчинення аборту, примус до зайняття проституцією або роботи у порно-індустрії.

Правоохоронці наголошують, що сексуальне насильство завдає значної шкоди фізичному та психічному здоров’ю людини.

"Постраждали або стали свідком насильства? Не мовчіть! Телефонуйте за номером 102 та викликайте поліцію. Сексуальне насильство — це не ОК!" — вказують поліцейські.

З якими видами насильства стикаються люди в сучасному суспільстві?

Найпоширенішими видами насильства є фізичне, психологічне, сексуальне та економічне. Саме розуміння цих аспектів є ключовим для належної ідентифікації та протидій.

Сексуальне насильство — одна із найбільш актуальних та нагальних проблем сьогодення. Правоохоронці пояснюють, що форма примусу має серйозні наслідки для фізичного і психічного здоров'я людини, а також залишає травми на тривалий час.

В Україні воно зустрічається у різних проявах, включаючи насильство в сім’ї, домашнє насильство, сексуальну торгівлю та зґвалтування. А статистика говорить про 145 тисяч звернень громадян до правоохоронних органів по допомогу у 2023 році.

Як діяти жертвам насильства?

Немає єдиного плану дій в подібних ситуаціях, але є декілька порад щодо дій, які жінка повинна вчинити для захисту себе та/або дітей:

  • негайно за можливості ізолюйте себе та/або дітей від кривдника, зокрема, залиште помешкання або хоча б зачиніться у кімнаті;
  • терміново телефонуйте до поліції, безпосередньо під час вчинення насильства, якщо є така можливість, або після того, як убезпечили себе та дітей: повідомте поліцію саме про вчинення домашнього насильства і чи перебуваєте у безпосередній небезпеці;
  • чекайте на поліцейську групу швидкого реагування, яка з моменту призначення наряду для реагування на правопорушення або подію повинна прибути на місце виклику орієнтовно впродовж 7-10 хвилин, якщо ви мешкаєте у межах міста, та впродовж 20-40 хвилин, якщо — у сільській місцевості;
  • можете написати заяву у відділенні поліції чи надіслати поштою;
  • поліція, приїхавши на виклик, за наявності для цього підстав, може затримати кривдника, що надасть вам час для убезпечення себе та дітей, а також поліція може застосувати терміновий обмежувальний припис;
  • якщо кривдник завдав вам/дитині тілесних ушкоджень (зґвалтував), з урахуванням вашого стану телефонуйте до швидкої або зверніться до лікарні та обов’язково вказуйте, що отримали травми в результаті побоїв чоловіка тощо (до медичного обстеження краще не змивати сліди з тіла та одягу — нічого не чіпайте на місці події);
  • якщо психологічне насильство відбувалося у присутності дітей або відносно них, в результаті чого діти отримали психологічні травми, є сенс звернутися до служби у справах дітей з відповідною заявою, також ви маєте право не давати кривдникові бачитися та спілкуватися з дітьми до вирішення питання.

Нагадаємо, раніше в Одесі знайшли мертвими двох людей. За попередніми даними, це дружина та син нібито військовослужбовця.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Суспільство, 28.11.2023 03:24