1 141 день війни
Особовий склад
927 580
Танки
10 576
Артилерія
25 912
Літаки
370
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 127
Крилаті ракети
3 123
Гелікоптери
335
БпЛА
31 973
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,37
41,6
44,61
45
Цього тижня українці перейдуть на літній час: коли треба перевести стрілки годинника
Фото ілюстративне. Джерело: Pixabay

Цього тижня українці перейдуть на "літній" час: коли треба перевести стрілки годинника

В останню неділю березня, всі українці перейдуть на "літній" час. Так, у ніч на 30 березня 2025 року стрілки годинників потрібно перевести на годину вперед.

Про це йдеться у постанові Кабінету міністрів України від 13 травня 1996 року № 509 "Про порядок обчислення часу на території України".

Зауважимо, що сучасні гаджети здійснять перехід на "літній" час автоматично. Власноруч потрібно перевести лише механічні годинники.

Чому в Україні не скасували переведення годинників

Восени 2024 року вважалося, що переведення годинників в Україні відбудеться востаннє, адже у липні Верховна Рада підтримала законопроект, який скасовує запровадження "літнього" часу. Проте за три місяці президент Володимир Зеленський так його і не підписав. За даними ЗМІ, гарант цього робити й не планував, адже у владі нарешті все порахували, й "вилізли збитки на кілька мільярдів". А щоб нібито не ображати спікера парламенту Руслана Стефанчука, який і був автором законопроекту, Зеленський вирішив не накладати вето на документ.

Переведення годинників почалося ще 1981 року для економії електроенергії та подовження світлового дня й здійснюється двічі на рік: у березні (на "літній" час) та у жовтні (на "зимовий" час).

Як ми раніше писали у статті "Переведення годинників. Як Стефанчук підвів Зеленського під порушення Конституції", торішня спроба скасувати переведення годинників — не перша в історії незалежної України. Попередня була наприкінці вересня 2011-го, за часів "регіоналів". Щоправда, вони не ховали потрібне їм рішення в законі зі стандартами й еталонами, а просто видали постанову ВР з єдиним пунктом: "Установити з 27 березня 2011 року (тобто "заднім числом") на території України час другого часового поясу з додаванням однієї години". Тобто, по-перше, "літній" час, а по-друге, час третього поясу і, за "дивним збігом" — саме московський. Бо Москва, яка взагалі-то розташована у другому поясі, тоді якраз теж перейшла теж на вічний "літній" час.

У відповідь "регіонали" отримали протести, по-перше, свідомих громадян, по-друге, західних регіонів, яких не дуже тішила перспектива прокидатися рано, за Москвою, хоча світає пізно, майже за Варшавою. Ініціатива була настільки альтернативно обдарованою, що вже у жовтні від неї відмовилися. Слідом від такого ж рішення відмовилися у "братній" підкремлівській "Придністровській Молдавській Республіці".

2021 року народні депутати також задумувались над тим, щоб скасувати переведення годинника. Ці плани вони аргументували кількома пунктами:

  • питання безпеки — "відірвати" східні області України від "московського" часу;
  • питання захисту здоров'я — в момент сезонної зміни часу організм людини відчуває сильний стрес;
  • питання енергетики — деякі депутати наголошували, що переведення годинників не сильно впливає на загальну економію енергоресурсів.

Проте нововведення так і не набуло чинності, адже не пройшло фінального читання в залі парламенту, тобто голосування за нього.

Нагадаємо, раніше Європейська комісія вирішила відкликати свою пропозицію відмови від сезонної зміни часу. Проект директиви 2018 року про скасування переведення годинників так і не набув офіційного статусу.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама