Фото: Медіацентр

У Повітряних силах прокоментували інформацію про ракети, які Україна передала РФ за газові борги

Напередодні журналісти програми "Схеми" ("Радіо Свобода") опублікували дослідження про ракети, якими Росія обстрілює Україну. З'ясувалося, що наша держава передала їх країні-агресорці у 1999 році за так звані газові борги. Відповідну інформацію прокоментував речник командування Повітряних сил Збройних сил України Юрій Ігнат.

Так, в ефірі телемарафону на прохання підтвердити цю інформацію, він нагадав: "Дослідження ж звідки з'являються — з інформаційного простору". Ігнат зауважив, що військові про це повідомляли ще рік тому.

"Ми передавали Росії літаки Ту-22, Ту-95, Ту-160, фактично за копійки, в борги за газ. Так само передавали й ракети. Відповідно ті ракети, такі як Х-22, до речі, повертаються сьогодні до нас, ось цей борг який ми віддавали. Там сотні одиниць, я не хочу помилитися у цифрах відповідних. І з тих літаків, зокрема, які ми теж передавали, також завдаються удари. Тому "маємо те, що маємо", як сказав один політик (президент України Леонід Кравчук, — ред.)", — пояснив Ігнат.

Військовий зазначив, що в контексті боротьби з ракетним терором ворога, найдієвіше знищувати пускові установки противника, але установки можуть бути як наземні, так і надводні, тому "треба мати чим це робити".

Зокрема, щодо кількості кораблів чи інших пускових установок в Чорному морі, з яких Росія запускає по Україні ракети, наскільки складно може бути їх знешкоджувати, він пояснив, що ракети "Калібр" запускаються з кораблів. Їхню кількість можна оцінити по даних, які надають ВМС ЗСУ у своїх звітах по плавзасобах противника в морі, щодо кількості підводних і надводних човнів.

"Ви бачите, інколи вони (росіяни, — ред.) теж там зазнають невдач, коли їх якісь там дрони надводні атакують. Тут питання одне", — сказав Ігнат.

Речник Повітряних сил зауважив, що важливо знищувати берегові наземні пускові установки ворога, однак для цього потрібно мати відповідні засоби.

"Такі, як береговий комплекс "Бал", або береговий комплекс "Бастіон", який ракетами "Онікс" атакував Одещину разом з ракетами Х-22 нещодавно. Звичайно, раціональніше знищувати самі комплекси берегові, тому що з ракетами "Онікс" боротися треба мати засоби й важко це робити. Безумовно, треба мати засоби для того і ми всі знаємо які", — акцентував Ігнат

Він додав, що Україна потребує оперативно-тактичних комплексів, зокрема ATACMS, "який би міг на нашому Кримському півострові навести лад".

"І так само — літаки, які могли б протистояти як кораблям, з яких летять "Калібри", так і цим комплексам, які розташовані в Криму. Літаки F-16 мають величезну номенклатуру озброєння — це десятки засобів, які можуть вражати цілі й наземні, і надводні", — констатував Ігнат.

Передача Росії українських ракет: що відомо

Напередодні журналісти "Схем" повідомили, що Росія обстрілює Україну крилатими ракетами Х-55, які Київ передав Москві в 1999 році. Це відбулося в межах угоди між Кабміном і урядом РФ в обмін на погашення заборгованості за спожитий російський газ. Угоду між Кабінетом міністрів України на чолі з Валерієм Пустовойтенком та урядом РФ за керівництва Володимира Путіна підписали в Ялті 1999 року. Зокрема, Київ передав Москві вісім важких бомбардувальників Ту-160 і три Ту-95МС, а також 575 крилатих ракет Х-55. За це Росія компенсувала Україні борг за російський газ — на суму 275 мільйонів гривень. Це — визначена вартість переданого обладнання.

Розслідувачі отримали у своє розпорядження текст угоди і список номерів переданих ракет. Їх співставили з номерами тих Х-55, які армія РФ почала використовувати проти України під час повномасштабного вторгнення. Щонайменше з десяток ракет зі списку, які РФ запустила по українських містах — частину з них збили сили української ППО, частина влучила у житлові будинки.

Загалом журналісти виявили номери більше ніж десяти ракет, які раніше передали Росії. Частина з цих збитих ракет нині зберігається у Київському науково-дослідному інституті судових експертиз.

Нагадаємо, у Повітряних силах України оцінили ракетні запаси Росії. Військові зазначали, що, крім того, що ворог володіє ще сотнями одиниць такого типу озброєння, він ще й встигає поповнювати запаси новими ракетами.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими
Війна, 05.08.2023 02:31