Пізно ввечері у неділю, 20 липня, на території Росії відбувся злет кількох бортів стратегічних бомбардувальників Ту-95. Поки що без пусків.
Про це повідомляють Повітряні сили Збройних сил України.
Військові уточнили, що злет ворожої авіації було зафіксовано з аеродрому "Оленья", що на території Мурманської області.
"Увага! Зафіксовано зліт кількох бортів Ту-95 з аеродрому Оленья (Мурманська область, РФ! Слідкуйте за нашими повідомленнями" — йдеться у повідомленні Повітряних сил.
Захисники неба закликали громадян у разі оголошення повітряної тривоги прямувати до укриття.
Оновлено. О 00:23 військові повідомили про злет на території РФ МіГ-31К — носія гіперзвукової ракети "Кинджал".
Літаки проекту Ту-95 — це радянські та російські стратегічні бомбардувальники, які вважаються найшвидшими літаками з турбогвинтовими двигунами. Ту-95 та його модифікації є єдиними у світі серійними ракетоносіями-бомбардувальниками з такими двигунами. Літак призначений для ударів по стратегічних об'єктах у тилу в будь-яких погодних умовах та будь-який час доби.
Літаки обслуговує екіпаж із семи осіб. Маса спорядженого борту становить 190 тонн, максимальна швидкість — 830 км/год, бойовий радіус дії — 6500 кілометрів, дальність польоту — 13 000 кілометрів.
Стратегічний бомбардувальник Ту-95МС здатний нести до шести крилатих ракет повітряного базування Х-555 або до восьми типу Х-101.
Фактично Росія атакує Україну її ж літаками. Так, наприкінці 1990 років Київ передав країні-агресору вісім бомбардувальників Ту-160 й три бомбардувальники Ту-95МС. Тоді ж було передано і частину бомбардувальників Ту-22, які дістались Росії в її частці при розподілі Чорноморського флоту.
МіГ-31 — це радянський двомісний надзвуковий всепогодний винищувач-перехоплювач дальньої дії, а МіГ-31К — це модифікація з можливістю підвісу ракети "Кинджал". На перших етапах експлуатації він призначався для перехоплення крилатих ракет та інших складних повітряних цілей.
Кожен винищувач може нести одну ракету Х-47 "Кинджал" — вона здатна вражати цілі на відстані до 2 000 кілометрів. Максимальна швидкість "Кинджала" — 10 махів, тобто приблизно до 12 000 кілометрів на годину. Вони небезпечні тим, що можуть маневрувати на траєкторії польоту. За даними Forbes, "Кинджал" коштує від 10 мільйонів доларів.
До весни 2023 Україна не мала засобів боротися з гіперзвуковими ракетами типу "Кинджал". Та ситуація змінилася після того, як партнери у квітні 2023 року передали Україні ЗРК Patriot. У ніч проти 4 травня 2023-го над Києвом вперше було збито російську ракету "Кинджал" завдяки ЗРК Patriot. Військові наголошують, що "Кинджали" можна збивати винятково в автоматичному режимі. Крім ЗРК Patriot, потенційно ці ракети може збивати система FSAF SAMP/T.
Раніше Головне управління розвідки Міністерства оборони України ідентифікувало росіян, які обстрілюють Україну "Кинджалами". Це 29 осіб командного, льотного та технічного складу 44-го окремого авіаційного полку спеціального призначення дальньої авіації повітряно-космічних сил збройних сил Росії. Повний перелік воєнних злочинців можна переглянути за посиланням.
Цей авіаційний полк постійно дислокується на аеродромі "Саваслейка" Нижньогородської області Росії — звідки найчастіше і злітають МіГ-31К.
Станом на по всій країні оголошено повітряну тривогу. Крім загрози ракет, російські військові атакують Україну ударними безпілотниками. Перші групи ворожих "шахедів" зайшли із Півдня через Запорізьку область, а також із Півночі — через Сумщину.
Нагадаємо, ввечері 19 липня російська армія вкотре атакувала територію Сумської області із застосуванням ударних дронів. Внаслідок ворожих ударів загинула жінка.