Україна здійснює імпорт газу із країн Європи через Молдову з подальшим закачуванням газу до своїх підземних газових сховищ. Процес полягає в оптимізації транспортної роботи операторів ГТС.
Про це повідомляє "Оператор ГТС України".
Цікаво, що на початку року уряд Молдови прийняв рішення про зміни до законодавства, які відкрили можливість усім компаніям користуватися послугою backhaul (віртуальний реверс) у точках з’єднання з Україною. Це рішення розблокувало імпорт газу до України з південного напрямку через Трансбалканський маршрут.
Віртуальний реверс полягає в оптимізації транспортної роботи операторів ГТС, зокрема за наявності попиту на транспортування через кордон в обох напрямках. У такому випадку оператори здійснюють фізичне транспортування лише в одному напрямку, а в іншому — газ транспортується з використанням віртуального реверсу (або backhaul). Тоді паливо фізично не переміщується через кордон, а сторони здійснюють взаємозалік.
Зазначається, що це один із найбільш прогресивних комерційних методів європейського ринку газу, який має наступні переваги: економія паливного газу та зменшення викидів СО2 при спалюванні ресурсу.
"Минулого року країни Європи, навіть на тлі війни, переконались у важливості українських газових сховищ і надійності України як партнера. Газова інфраструктура України відіграла роль буферу між сезонними піками попиту та пропозиції, а також забезпечила необхідну гнучкість енергосистеми країн Європи при використанні відновлюваної енергії. Оператор ГТС України спільно з Укртрансгаз продовжують надавати трейдерам послуги short haul та «митний склад». Ми пропонуємо нашим партнерам кооперацію, яка зміцнить енергетичний ринок Європи та сприятиме подальшій інтеграції України", — заявив в.о. гендиректора ОГТСУ Павел Станчак.
На сьогодні Україна має можливість здійснювати віртуальний реверс з усіма операторами ГТС суміжних країн Європи, ключова передумова — наявність ресурсу в системі.
Нагадаємо, Міністерство закордонних справ та європейської інтеграції Молдови відреагувало на слова очільника МЗС РФ Сергія Лаврова про можливий наступ Москви на Кишинів. У відомстві вважають ці заяви частиною загрозливої риторики Кремля.