Фото: МВС

В Україні розгорнули штаби для ліквідації наслідків ймовірного теракту на Запорізькій АЕС

В Україні розгорнули штаби на випадок ліквідації наслідків ймовірного російського теракту на окупованій Запорізькій АЕСУ штабах будуть присутні енергетики, працівники ДСНС, поліція і медики.

Про це повідомляє міністр внутрішніх справ Ігоря Клименка в ефірі телемарафону. Він наголосив, що міністерство внутрішніх справ сьогодні розгорнуло роботу відповідних штабів. Міністр зазначив, що у випадку теракту найважливішим буде перший день, коли радіаційний фон буде найвищим.

"Що стосується Запорізької АЕС. Той радіоактивний фон, який, можливо, після будь-яких заходів буде в повітрі, він буде зберігатися приблизно добу. Тобто на 80% ми зменшимо радіоактивний фон саме протягом доби", — наголосив він.

За цей час, якщо не буде евакуаційних заходів, кожен громадянин має закритися у приміщенні, перекрити вентиляцію, вимкнути кондиціонери та обігрівачі. Також необхідно ущільнити всі отвори, які є в будинках, змоченою тканиною чи скотчем

"В першу чергу людям необхідно зберігати спокій. Він ґрунтується на готовності всіх наших служб: і Міністерства енергетики, і МВС, МОЗ, місцевих органів влади до будь-яких надзвичайних подій і ситуацій, в тому числі пов'язаних із можливим витоком радіації із ЗАЕС. Найближчими днями ми проведемо відповідні навчання з перекриттям доріг і відповідним розверненням санітарних блокпостів, де ми будемо перевіряти радіацію. Все обладнання щодо виміру радіації, яке у нас є, воно відкаліброване та готове до роботи. Але ми хочемо ще раз згрупувати всі служби. Для того, щоб ми чітко могли зреагувати на будь-які виклики", — сказав він.

Поради МОЗ у разі радіаційної небезпеки

1. Перебувайте в укритті

Фахівці наголошують, що укриттям також може служити підвал або інше приміщення. Радіоактивний матеріал осідає на зовнішній стороні будівель, тому найкраще триматися якомога далі від стін і даху будівлі. Варто також тримати поруч домашніх тварин і не дозволяти їм гуляти на вулиці.

"Якщо можливо, потрібно залишатися в кімнаті без вікон і зовнішніх дверей, зачинити вікна та двері, ущільнити отвори підручними засобами (скотч, змочена водою тканина тощо) та вимкнути системи вентиляції (кондиціонери або обігрівачі) у будинку", — вказують у МОЗ.

Важливо залишатися в укритті, допоки офіційна влада не надала інших вказівок.

2. Стежте за офіційними джерелами інформації

Важливо дотримуватися рекомендацій від рятувальників (ДСНС), поліції, органів місцевої влади.

"Увімкніть телебачення, радіо, стежте за офіційними каналами інформації. До прикладу, підпишіться на такі канали в Telegram або Facebook. Якщо місцева влада та надзвичайники дають вказівки — виконуйте їх обов’язково", — наголосили в МОЗ.

3. Знезаразьте себе

Медики вказують, що необхідно зняти верхній шар одягу, що допоможе позбутися до 90% радіоактивного матеріалу. Робити це потрібно обережно, аби не розтрусити радіоактивний пил.

"Помістіть одяг у пластиковий пакет або герметичний контейнер, тримайте його далі від людей і домашніх тварин", — радять у МОЗ.

Якщо є можливість, потрібно прийняти душ з милом, а голову — помити шампунем. Важливо не використовувати кондиціонери для волосся, оскільки вони можуть закріпити на ньому радіоактивний матеріал.

Не можна також терти й дряпати шкіру, аби радіоактивний матеріал не потрапив у відкриті рани.

"Якщо можливості прийняти душ немає, вимийте з милом під проточною водою руки, обличчя та відкриті частини тіла. Якщо доступу до води немає, скористайтеся вологими серветками, вологою тканиною. Зверніть особливу увагу на руки й обличчя, протріть повіки, вії, вуха", — пише МОЗ

Крім цього, важливо одягнути чистий одяг. Усі дії за можливості потрібно робити у рукавичках і масці чи респіраторі.

4. Вживайте безпечну воду та харчові продукти

Щодо безпеки води та харчових продуктів, то у МОЗ вказують, що пакування захищає рідину всередині від радіоактивних речовин. Тож лише вода в пляшках вважатиметься безпечною (не забрудненою), поки рятувальники чи влада не повідомлять про безпеку водопровідної води.

Кип’ятіння водопровідної води не позбавляє її радіоактивних речовин — у МОЗ радять мати запас води у пляшках чи інших герметичних контейнерах. Напої у холодильнику теж безпечні для вживання. Вода в інших місткостях у будинку, таких як унітаз або водонагрівач, не буде містити радіоактивних речовин. Водопровідну або колодязну воду можна використовувати для миття себе, а також пакувань з їжею і водою.

Навіть якщо водопровідна вода забруднена, її все одно можна використовувати для знезараження. Будь-який радіоактивний матеріал, який потрапляє в поверхневі або підземні води, буде розбавлятися водою до дуже низького рівня і буде безпечним для миття шкіри, волосся та одягу.

За аналогією із водою, харчові продукти є безпечними, якщо зберігались у герметичних контейнерах (консерви, банки, пляшки, коробки тощо). Також безпечною є їжа з холодильника та морозильної камери.

Перед відкриттям у МОЗ рекомендують протерти харчові контейнери вологою тканиною або чистим рушником. Те ж саме необхідно зробити із кухонним приладдям перед використанням. Використану тканину чи рушник треба покласти у поліетиленовий пакет або герметичний контейнер і залишити у місці, недоступному для людей і тварин.

Нагадаємо, президент Володимир Зеленський 22 червня повідомив, що, за інформацією української розвідки, Росія розглядає сценарій терористичного акту з викидом радіації на Запорізькій атомній електростанції. Він наголосив, що окупанти все підготували для цього.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Війна, 23.06.2023 11:51