Тисячі камер відеоспостереження з програмним забезпеченням від російського виробника TRASSIR/DSSL, встановлені по всій Україні. Вони могли роками передавати інформацію з них на сервери, розташовані у Російській Федерації.
Про це йдеться у матеріалі розслідування "Схем".
Журналісти переконують, що відео з таких камер, за допомогою російського софту, перш ніж з'явитися на телефоні чи комп'ютері споживача, потрапляє на сервери, розташовані у Москві. Компанії, яким належать ці сервери, мають зв'язки з ФСБ Росії.
"Камери з програмним забезпеченням TRASSIR упродовж останніх двох десятиліть масово закуповували і встановлювали як державні підприємства, — зокрема ЧАЕС, Адміністрація морських портів, так і приватний бізнес, — наприклад, "Нова пошта", "Велика кишеня". Купували такі камери й пересічні українці для своїх приватних осель", — йдеться в матеріалі.
За матеріалами журналістів, використання цієї російської технології українська держава обмежила лише 27 лютого 2022 року, коли спеціальна комісія при Держспецзв'язку схвалила рішення, згідно з яким всі українські інтернет-провайдери мали заблокувати доступ до десятків мільйонів IP-адрес РФ, зокрема серверів компанії TRASSIR. Цей бренд належить російській компаній DSSL, яка працює в Україні щонайменше 20 років, а один із її ключових постачальників — фірма "Трассір ЄС".
"Але й досі, увімкнувши VPN (сервіс з підміни IP-адреси), користувачі мають можливість користуватись цим російським софтом — відправляючи таким чином весь відеопотік на сервери у Москві, що підтвердив експеримент", — зазначили журналісти.
В СБУ наголосили, що звертали на цей софт увагу ще у 2020 році. Тоді Львівська ОДА оголосила тендер на закупівлю камер з російським софтом, а спецслужба попередила, що програмне забезпечення дозволяє розпізнавати "номерні знаки авто, залізничні номери потягів, обличчя водіїв, пасажирів" і що це "могло бути використано для отримання інформації про пересування військової техніки залізничним транспортом та загальними автошляхами". Через це тендер скасували.
"Наразі залишається й інший ризик: TRASSIR може повернутися на ринок України під виглядом закордонного продукту, зокрема AziGuard румунської компанії AziTrend. Це румунське ПЗ, але судячи з рекламних роликів компанії, складається зі софту TRASSIR. Український постачальник "ТРАССІР ЄС", як повідомила його керівниця, вже з ними співпрацює", — йдеться в розслідуванні.
Нагадаємо, що у жовтні у Дніпрі Служба безпеки України затримала директора компанії. Він продавав росіянам системи водопостачання для воєнних баз.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими