Науковці встановили, що здоров’я дитини, особливо в перші місяці життя, багато в чому залежить від матері. Тепер дослідники виявили, що психічний стан батька також має значний вплив на розвиток малюка.
Як повідомляє CNN, симптоми або діагноз депресії, тривоги, чи їхнє поєднання або стрес, який проявляється у батька дитини, здатні зашкодити здоровому дорослішанню малечі, особливо у віці до двох років.
Попередні дослідження свідчили, що погане психічне здоров’я батька пов'язане з потенційною шкодою для розвитку дитини. Втім, результати цих досліджень не були повними й переконливими. Наразі науковці провели великий аналіз 84 досліджень, які вивчали дані тисячі пар батьків і їхніх дітей. Вчені проаналізували зв’язки між батьківськими депресією, тривогою або стресом та шістьма типами розвитку їхніх дітей:
Водночас дослідники порівнювали розвиток дітей від моменту зачаття до 18 років та психологічний дистрес їхніх батьків, який ті переживали в період вагітності та до двох років після народження дитини. Провідна авторка дослідження Деліз Гатчінсон зазначила, що наразі це найповніший глобальний огляд зв’язку між перинатальним психічним здоров’ям батьків та розвитком потомства.
Вчені не виявили жодного зв’язку між поганим психічним здоров’ям батька та порушеннями адаптивного і моторного розвитку дитини. Проте був вплив між дистресом та успішністю малюка в соціально-емоційній, мовній, когнітивній сфері та фізичному розвитку.
Так, найсильнішим цей зв’язок був у перинатальному періоді — від зачаття до двох років після пологів. У цей час плід і немовля особливо чутливі до будь-якого дистресу, який переживають батьки, особливо мати.
Окрім цього, науковці визнали, що вплив психічного стану батька на дитину сильніший після народження малюка. У цей період стрес, депресія чи тривожність можуть впливати на чутливість чоловіка та його чуйність у взаємодії з дитиною. При цьому на етапі батьківства психологічний дистрес може посилюватися.
Професор педіатрії з Медичного центру Університету Небраски (Сполучені Штати Америки) Арва Насір додав, що цьому дослідженню бракує ширшого контексту. Часом на психологічний добробут батьків вливає соціально-економічний тиск, як-от бідність, а також нерівність у доступі до медичних послуг.
Нагадаємо, раніше науковці встановили, що куріння під час вагітності негативно впливає на розвиток плоду чоловічої статі й викликає у нього генетичні зміни вже на 17 тижні. Відповідні висновки вчені зробили після аналізу даних 500 тисяч осіб.