Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба проводить термінові консультації у штаб-квартирі ООН щодо виходу Росії із Чорноморської зернової угоди.
Про це Кулеба написав у Twitter. За його словами, Росія своїм кроком поставила під загрозу глобальну продовольчу безпеку.
"За дорученням Володимира Зеленського я проводжу термінові консультації з партнерами в ООН у Нью-Йорку щодо наших наступних кроків після виходу Росії із "зернової ініціативи". Росія ставить під загрозу глобальну продовольчу безпеку. Ми робимо все, щоб зберегти Чорноморський зерновий коридор", — запевнив Кулеба.
Що таке "зернова угода"
Через війну, яку Росія розв'язала в Україні, чорноморські порти були заблокованими. Це спричинило проблеми з експортом українського зерна — чимало країн опинились на межі голоду, адже вартість продовольства у світі значно зросла.
У липні 2022 року Туреччина виступила посередником в угоді між Росією, Україною та ООН у так званій зерновій угоді. Вона означала відновлення експорту української агропродукції Чорним морем через порти "Чорноморськ", "Одеса" та "Південний".
У межах цієї угоди, представники трьох сторін — ООН, Туреччини та ООН перевіряють кораблі, що прямують до та з українських портів.
Нагадаємо, 17 липня країна-агресорка Росія заявила, що "відкликає" всі гарантії безпеки судноплавства в Чорному морі. Крім того, РФ виходить зі Спільного координаційного центру в Стамбулі через припинення "зернової угоди".
Крім того, посольство Росії в Білорусі передало Україні ноту щодо "зернової угоди", в якій заявило, що вона має бути повністю припинена з 18 липня. У документі, зокрема, сказано, що РФ офіційно заперечує подальше продовження "зернового договору" після закінчення її терміну дії.
Додамо, 16 липня з порту Одеси вийшло останнє судно в рамках Чорноморської зернової ініціативи. Напередодні президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган повідомив, що Путін погодився на продовження дії зернової ініціативи. Однак у Кремлі відхрестились від цієї заяви, зазначивши, що ні на що не погоджувалися.