У жовтні українці матимуть декілька змін, які торкнуться військового обліку, касових апаратів та нових правил ПДР для водіїв, як-от значні штрафи за порушення. Яких змін очікувати українцям восени, розповідаємо далі.
Жінки-медики в Україні з 1 жовтня підлягатимуть обов’язковому військовому обліку. Та, на відміну від чоловіків, застосовувати заборону на виїзд за кордон щодо них поки не планують. Згідно з новим Порядком організації та ведення військового обліку, який запрацював з січня 2023 року, з 1 жовтня на військовий облік повинні стати жінки медичних спеціальностей віком від 18 до 60 років.
До спеціальностей та професій відносяться такі:
Фото: УНН
Однак ті, хто ще навчається, повинні отримати посвідчення з яким стануть на облік за місцем проживання. А ті жінки, які працюють, а також безробітні, повинні стати на військовий облік ТЦК самостійно.
Для цього потрібно надати список документів: заява про взяття на облік, паспорт або ID-картка, ідентифікаційний номер, документ про здобуття спеціальності/професії, довідка з роботи із зазначенням спеціальності, за якою жінка працює, свідоцтво про народження дітей/документ про опіку, свідоцтво про шлюб та фотокартки 3×4.
До речі, в МОЗ наголосили, що постановка на військовий облік — це не мобілізація. Облік потрібен для того, щоб узагальнити дані про наявний резерв медиків в державі.
З 1 жовтня в Україні стартує опалювальний сезон. У зв'язку з цим громадяни отримуватимуть допомогу на оплату житлово-комунальних послуг (ЖКП) значно більшого розміру.
Під час опалювального сезону громадяни споживатимуть значно більше енергоресурсів, тому зросте сума допомоги на оплату комунальних послуг. Субсидію на холодний період надаватимуть, якщо плата за ЖКП у рамках встановлених соціальних норм перевищуватиме розмір обов’язкового відсотка платежу. Він є індивідуальним для домогосподарств та розраховують його за спеціальною формулою.
Під час розрахунку субсидії з жовтня 2023 року враховуватимуть доходи членів домогосподарства за перший та другий квартали року. Водночас доходи у вигляді пенсії враховуватимуть у розмірі пенсії, нарахованої за серпень. Розрахунок житлової субсидії на опалювальний період 2023-2024 років буде проведено в автоматичному режимі для всіх українців, кому вже було призначено житлову субсидію на неопалювальний період 2023 року. Таким чином, громадянам, які вже отримують допомогу або яким у літній сезон призначили нульову субсидію, додатково звертатися за виплатами не потрібно.
Фото: TrueUA
Перед наданням допомоги фахівці ПФУ перевіряють дані щодо громадян, за результатом чого можуть позбавити права субсидії. Це може статися у таких випадках:
Деяким громадянам потрібно повторно подавати заяву на надання субсидії. Передбачені такі випадки:
В Україні частина внутрішньо переміщених осіб щомісячно отримує грошові виплати. З 1 жовтня держава і надалі підтримуватиме переселенців, надаючи їм допомогу на проживання. Допомога на проживання автоматично продовжується, без додаткового звернення. Виплати внутрішньо переміщеним особам будуть здійснюватися 15 та 28 числа щомісяця.
У відомстві поки що не повідомляли про будь-які зміни щодо виплат для внутрішньо переміщених осіб у жовтні чи листопаді 2023 року. На цей час розмір допомоги для ВПО становить:
Восени частина внутрішньо переміщених осіб втратить право на отримання фінансової допомоги від держави. За даними Мінсоцполітики, на сьогодні зареєстровано майже п'ять мільйонів українців, які вимушено покинули свої домівки через повномасштабну війну.
а
Фото: TrueUА
З 1 вересня виплати припинили тим біженцям, які:
Інші категорії ВПО будуть і надалі отримувати щомісячну фінансову допомогу до січня 2024 року включно. Виплати автоматично продовжено до 1 серпня 2024 року. Згодом їх знову переглянуть.
Зміни у жовтні торкнулися й фізичних осіб-підприємці. Йдеться про платників податку 2 та 4 групи. З першого числа місяця вони повинні обов'язково використовувати реєстратори розрахункових операцій (PPO), тобто касові апарати.
Втім є категорії осіб, які можуть не встановлювати РРО:
Фото: Pixabay
Для усіх інших у випадку, коли чек за товар чи послугу не виписаний, і таке правопорушення Державна податкова інспекція зареєструє вперше, то підприємець повинен заплатити 100% від суми реалізованої без касового апарату. А подальше недотримання вже передбачає штраф у розмірі 150% від суми проданих товарів чи послуг.
В Україні з 1 жовтня будуть суттєво зменшені штрафи для фізичних осіб-підприємців за продаж товарів та послуг без використання реєстраторів розрахункових операцій (РРО). Законом №3219 суттєво зменшено розміри штрафних (фінансових) санкцій для фізичних осіб-підприємців, які є платниками єдиного податку, зі 100-150% до 25-50% вартості проданих з порушенням товарів (робіт, послуг), відповідно, пояснювали у Державній податковій службі.
Фото: Pixabay
Варто зазначити, що ця норма не стосується тих зареєстрованих платників податку на додану вартість, які здійснюють діяльність з продажу підакцизних товарів, технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.
За даними ДПС, при контрольно-перевірочних заходах податківці перевірятимуть лише тих суб’єктів господарювання, у діяльності яких існують ризики порушення податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на відповідні органи.
З 1 жовтня на всіх механічних автомобілях поза населеними пунктами повинні бути ввімкнені денні ходові вогні, а в разі їх відсутності в конструкції транспортного засобу — ближнє світло фар.
Фото: Pixabay
Це пов'язано із тим, що наступає період дощів, туманів і снігопадів, через що часто виникає недостатня видимість на дорозі й водіям важливо позначати переміщення транспортними засобами увімкненими ходовими вогнями або денним світлом фар. Завдяки цьому автомобіль буде помітним для пішоходів та інших учасників дорожнього руху, а ще це зменшує ризики потрапляння в ДТП.
Порушникам п. 9.8 ПДР України загрожує покарання. Штраф за не увімкнене ближнє світло в Україні становить від 425 до 510 гривень.
Наприкінці жовтня Україна традиційно перейде на зимовий час. В останню неділю місяця, 29 жовтня, о 04:00 стрілки годинників слід перевести на одну годину назад.
Фото: Pixabay
Нагадаємо, 1 жовтня Україна вперше відзначає День захисників і захисниць в Україні. Раніше ми розповідали про це свято.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими