Весна — не лише пора пробудження природи та цвітіння, але й активізації кліщів. Найагресивнішими вони вважаються у травні й червні. Хоч страждають від укусів цих членистоногих переважно тварини, люди також у зоні ризику, особливо під час тривалого проведення часу на природі.
Про те, що робити, якщо кліщ вже вкусив, і чи потрібно його нести до лабораторії на виявлення у ньому збудника бореліозу, розповіла лікарка-інфекціоністка Діана Власова.
Медикиня каже, що щороку з ранньої весни й до пізньої осені отримує десятки повідомлень з одним і тим же питанням: "Кліщ вкусив — куди його нести?" Лікарка зауважує, що "нести" кліща нікуди не потрібно, тому що наявність збудника у цьому членистоногому ще не означає зараження людини.
"Якщо навіть ви здали кліща, і в ньому виявили борелій, це ще не означає, що вони передались через укус", — пояснила вона.
Також лікар додала, що після укусу кліща є 72 години для профілактики антибіотиком. Водночас Діана Власова зауважує, що аналіз робиться до п'яти днів, тому час буде втрачено.
Вважається, що якщо кліщ пробув на тілі менш як 36 годин (тобто не встиг наїстися достатньо), то профілактика не проводиться. Проте Власова заявила, що посперечалася б з цим твердженням, адже, за її словами, існують випадки, коли хвороба Лайма виникає навіть, коли кліщ ледве встиг присмоктатися і його одразу видалили.
"Негативний результат — фальшиве заспокоєння. Може бути так, що результат негативний, але хвороба Лайма розвивається. Іноді трапляється що результати хибно-негативні", — зауважила лікар.
Діана Власова зазначила, що "ні в чинних наказах МОЗ, ні в міжнародних протоколах (CDC, IDSA, ESCMID) аналіз кліща не є підставою для діагнозу чи призначення антибіотиків". Також вона попередила, що, окрім хвороби Лайма, кліщ може спричинити такі хвороби як:
"Якщо дослідити кліща на всі ті хвороби — можна вкластися в мінімальну зарплату", — вважає медик.
Якщо кліщ вже вкусив, лікарка радить не панікувати, а діяти за чіткою схемою:
Також медик додала, що "найкращий спосіб захисту від кліщів — правильний одяг та використання спреїв від кліщів".
Нагадаємо, раніше медики пояснили, чому після укусу кліща не потрібно заливати спиртом, олією та іншими речовинами.
Важливо! Відповідний матеріал має винятково загальноінформаційний характер, а тому не може бути основою для встановлення діагнозу чи медичних висновків. Інформація у публікаціях на сайті заснована на останніх актуальних і науково обґрунтованих дослідженнях у сфері медицини. Для встановлення діагнозу або отримання медичної консультації, обов’язково зверніться до лікаря.