1 156 день війни
Особовий склад
945 330
Танки
10 694
Артилерія
26 823
Літаки
370
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 141
Крилаті ракети
3 148
Гелікоптери
335
БпЛА
33 660
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,37
41,6
44,61
45
Сезон кліщів у розпалі: як від них захиститися та що робити, якщо паразит вже вкусив
Фото ілюстративне. Джерело: Pixabay

Сезон кліщів у розпалі: як від них захиститися та що робити, якщо паразит вже вкусив

Весна — не лише пора пробудження природи та цвітіння, але й активізації кліщів. Найагресивнішими вони вважаються у травні й червні, однак применшувати їхню шкоду у квітні теж не варто. Хоч страждають від укусів цих комах переважно тварини, люди також у зоні ризику, особливо під час тривалого проведення часу на природі.

Які хвороби провокує укус кліщів

Кліщів можна зустріти усюди — як на галявинах, так і на міських газонах. Вони не стрибають на людину з дерев, не женуться за нею, проте можуть залізти на тіло під час відпочинку. Небезпека кліщів у тому, що вони є переносниками збудників різних захворювань, а при укусі передають їх своїй "жертві". Йдеться про понад 150 хвороб. За інформацією Міністерства охорони здоров'я, серед найвідоміших захворювань:

  • кліщовий енцефаліт (зустрічається в Україні рідко);
  • бореліоз (хвороба Лайма). 
Кліщ

Як захиститися від кліщів

Медики кажуть, що чим довше кліщ перебуває на тілі, тим вищий ризик захворіти. Часто кліщі залишаються непоміченими, адже під час укусу виділяють анестетик. Тож важливо зробити все, аби не дати їм себе вкусити. Для цього варто дотримуватися простих правил:

  • утриматися від прогулянок лісом (пам’ятайте передусім про мінну небезпеку);
  • якщо плануєте відпочивати у місці, де росте трава, подбайте про безпечний одяг: світлий із довгими рукавами та штанинами — бажано також знехтувати стилем і заправити штани у шкарпетки;
  • на прогулянці варто триматися ближче до центру стежки та не заходити у траву обабіч.
  • застосовуйте репеленти — засоби, що відлякують комах. Обов’язково дотримуйтеся інструкції з використання та періодично поновлюйте захист. 

Репеленти мають містити хоча б одну з цих речовин: DEET (ДЕТА), пікарідін (KBR 3023), IR3535, OLE (ефірна олія лимонного евкаліпта), PMD (параментан-діол), 2-undecanone, перметрін

Кліщ

Також у МОЗ порадили під час відпочинку на природі кожні дві години оглядати себе та близьких. Більш ретельний огляд варто провести під хорошим освітленням й після повернення додому. Почати огляд потрібно знизу, поступово підіймаючись вгору: 

  • лінія шкарпеток;
  • підколінна впадина;
  • нижня лінія спідньої білизни (пах), верхня лінія, живіт;
  • нижня лінія бюстгальтера, верхня лінія бюстгальтера;
  • комір сорочки;
  • лінія волосяного покриву на голові, вуха;
  • волосся та шкіра голови.

Надалі варто прийняти душ. Одяг, у якому людина була на прогулянці, потрібно ретельно почистити та випрати. Те ж необхідно зробити із речами, які були використані під час відпочинку на природі. Йдеться про ковдри чи намети — просте витрушування не допоможе позбутися кліща.

кліщ

Що робити, якщо кліщ вже присмоктався

Якщо кліщ все ж встиг опинитися у вас на тілі, потрібно дотримуватися чіткого алгоритму дій:

  1. Не потрібно заливати кліща спиртом, олією та іншими речовинами. Його необхідно якомога швидше витягнути. Для цього варто звернутися у травмпункт. Проте, якщо поблизу немає лікаря, — робити треба це самостійно. Для цього можна використовувати спеціальний пінцет, що продається в аптеках чи відділах зоотоварів.
  2. Після видалення кліща місце укусу потрібно обробити антисептиком, а руки треба вимити з милом.
  3. Якщо кліщ пробув на тілі понад 36 годин, потрібно звернутися до медиків, аби здійснити постконтактну профілактику хвороби Лайма. Для цього знадобиться антибіотик, який призначає лише лікар.
  4. Здавати кліщів на аналіз не потрібно. Варто стежити за своїм станом ще кілька тижнів після укусу: якщо у людини підвищиться температура чи з’являться почервоніння на шкірі, треба негайно звернутися до лікаря.
Кліщ

Нагадаємо, раніше науковці встановили, що тварини є одним із найсильніших тригерів людського страху. Так, найбільше люди бояться павуків, а найменше — коней, собак та котів.

Важливо! Відповідний матеріал має винятково загальноінформаційний характер, а тому не може бути основою для встановлення діагнозу чи медичних висновків. Інформація у публікаціях на сайті заснована на останніх актуальних і науково обґрунтованих дослідженнях у сфері медицини. Для встановлення діагнозу або отримання медичної консультації, обов’язково зверніться до лікаря.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама