1 171 день війни
Особовий склад
963 270
Танки
10 786
Артилерія
27 588
Літаки
372
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 157
Крилаті ракети
3 197
Гелікоптери
335
БпЛА
35 446
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,37
41,6
44,61
45
Як дожити до 100 років: вчені хочуть розгадати секрет довголіття
Фото: freepik

Як дожити до 100 років: вчені хочуть розгадати секрет довголіття

Дослідники вважають, що довгожителі мають здатність відновлюватися після перенесених хвороб та травм. Щоб розгадати секрет довгого життя, експерти створили перепрограмовані стовбурові клітини з крові людей, яким виповнилося понад 100 років.

Як пише видання Nature, вчені з Бостона планують поділитися клітинами довгожителів з іншими дослідниками, щоб краще зрозуміти фактори, які сприяють тривалому та здоровому життю.

"Люди, які дожили до 100 років, мають дивовижну здатність відновлюватися після хвороб і травм", -- вважає біолог зі стовбурових клітин у Школі медицини Чобаніан і Аведісіан Бостонського університету Джордж Мерфі.

За його словами, один його знайомий 100-річний чоловік двічі одужав від іспанки у 1912 році, також він перехворів на COVID-19. На думку вченого, однією з теорій, яка пояснює тривалість життя довгожителів, є те, що вони мають генетичний склад, який захищає їх від хвороб. Проте перевірити це не так просто. Адже люди такого віку зустрічаються вкрай рідко, тому їх зразки крові та шкіри є цінним ресурсом для досліджень.

Щоб розгадати секрет довголіття біолог Мерфі та його колеги планують створити банк 100-річних клітин, якими могли б ділитися вчені.

"Це буде дуже корисний ресурс для цієї галузі", — вважає дослідник старіння з Гарвардської медичної школи в Бостоні Вадим Гладишев.

Експерименти з використанням стовбурових клітин вже проводять. Наприклад, група біолога Мерфі виростила нейрони з iPS-клітин. Однією з ознак старіння є те, що клітини втрачають деякі механізми контролю якості, які беруть участь у виробництві білка, що може сприяти розвитку захворювань. 

Згодом вчені сподіваються використовувати 100-літні стовбурові клітини для розробки інших типів клітин, пов’язаних зі старінням, таких як клітини печінки, м’язів і кишківника або навіть міні-органи.

Нагадаємо, Жоао Маріньо Нето з Бразилії, якому зараз 112 років, офіційно став найстарішою людиною у світі. Цей статус він отримав після смерті Джона Альфреда Тіннісвуда з Великої Британії.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама