Фото: росЗМІ

Заколот "вагнерівців" у Росії: ISW пояснив, чи підписали Пригожин і Кремль угоду

Після заколоту приватної військової компанії "Вагнера" Кремль та Євген Пригожин й досі ведуть перемовини щодо угоди, запропонованої самопроголошеним президентом Білорусі Олександром Лукашенком.

Про це повідомив Інститут вивчення війни (ISW).

Аналітики зауважили, що незалежна білоруська моніторингова група The Hajun Project повідомила дані відстеження польотів 27 червня, згідно з якими літак фінансиста Wagner Group Євгена Пригожина вилетів з аеродрому Мачулищі в Білорусі в бік Росії, полетів до Москви, а потім негайно вилетів до Санкт-Петербурга. У Інституті припускають, що Пригожин, ймовірно, ненадовго повернувся, щоб опрацювати додаткові деталі угоди. 

Водночас колишній російський офіцер Ігор Гіркін стверджував, що Пригожин повернувся до Росії для переговорів з невідомими російськими офіційними особами та Радою командувача "Вагнера". Експерти зазначають, що повідомлення про угоду, укладену за посередництва Лукашенка і спрямовану на припинення збройного повстання найманців Пригожина, дозволяють припустити, що залучені сторони, можливо, досі обговорюють деталі угоди.

Також російські джерела продовжують спекулювати на деталях цієї угоди. Зокрема, російський військовий блогер, пов’язаний з "Вагнером", опублікував інтерв’ю з білоруським бойовиком "Вагнера", в якому він стверджував, що "вагнерівці" відкрили "новий бойовий напрям" у Білорусі та що деякі винищувачі ПВК "працюватимуть в Росії", а деякі "працюють у Білорусі".

До того ж російське опозиційне видання "Медуза" з посиланням на джерело в російському Міністерстві оборони стверджує, що разом з Пригожиним до Білорусі поїхала лише 1000 бійців найманців. Відтак, зазначають експерти, поширені спекуляції навколо позицій "Вагнера" в Білорусі свідчать про те, що певні аспекти угоди все ще опрацьовуються. 

Крім того, джерела країни-агресорки припустили, що повстання "Вагнера" вже має широкий вплив на російську командну структуру. Відомий російський мілблогер стверджував, що повстання Вагнера спровокувало "масштабні чистки" серед командного складу збройних сил Росії. А Федеральна служба охорони Росії проводить перевірку російського військового керівництва, а також окремих командирів підрозділів.

Що відомо про конфлікт Пригожина й Міноборони РФ

Ввечері 23 червня Євген Пригожин звинуватив російську армію в обстрілі по тилових таборах "вагнерівців". За його словами, нібито загинула "величезна кількість солдатів ПВК "Вагнера".

Пригожин заявив, що зупинить "зло, яке несе військове керівництво країни", і пообіцяв покарати тих, хто причетний до атаки його найманців. Також він повідомив, що разом з 25 тисячами солдатів вирушає "розбиратися з беззаконням в країні". За даними ЗМІ, після цього підрозділи Росгвардії нібито підняли у бойову готовність.

У Кремлі повідомили, що Путін поінформований про ситуацію навколо Пригожина, вживаються всі необхідні заходи. ФСБ порушила кримінальну справу проти Пригожина за фактом заклику до збройного заколоту. Генпрокуратура РФ заявила про правомірність такого рішення.

Вранці у суботу стало відомо, що у Москві та області проводяться "антитерористичні заходи", а найманці "Вагнера" взяли під контроль усі військові об'єкти у Воронежі. Невдовзі після бунту ПВК "Вагнера" Володимир Путін звернувся до громадян та усіх силових структур країни, зазначивши, що Росія веде важку війну за своє майбутнє, відбиваючи атаки "неонацистів та їх господарів". Пригожин у відповідь на це заявив, що військове керівництво Російської Федерації не забезпечувало зброю для "вагнерівців" під час боїв в Україні. 

За даними росЗМІ, Кремль планував оголосити у Росії воєнний стан. Тим часом російські військові почали покидати позиції на фронті в Україні та нібито направилися підтримувати найманців Пригожина. Відомо, що Путін підписав закон, який дозволяє затримувати на 30 діб за порушення режиму воєнного стану.

Нагадаємо, ввечері 24 червня самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко провів переговори з Пригожиним. У прес-службі російського диктатора заявили, що власник ПВК "Вагнера" прийняв пропозицію самопроголошеного президента Білорусі про зупинення руху найманців на території Росії та подальші кроки щодо деескалації напруги. Сам Пригожин підтвердив цю заяву та повідомив, що "вагнерівці" повертаються у польові табори. Пізніше у Кремлі заявили, що з Пригожина знімуть обвинувачення, а сам він поїде до Білорусі.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

 

Війна, 29.06.2023 07:18