Фото: Міноборони

Закупівля курток для ЗСУ: Резніков пояснив різницю цін в українських та турецьких накладних

Міністр оборони України Олексій Резніков розкрив подробиці скандальних закупівель курток для бійців Збройних сил України. Урядовець переконує, що його відомство закупило 180 тисяч зимових курток, які передали ЗСУ ще минулого року. 

Про це Олексій Резніков сказав у коментарі "Бабелю".

За його словами, завищена ціна закупівлі абсолютно адекватна ринку і тодішній ситуації — дефіцит такого одягу та необхідність терміново одягнути максимум військовослужбовців. Міністр переконує, що Громадська антикорупційна рада при Міністерстві оборони вже займається цією ситуацією, а журналісти отримають всі відомості про цю закупівлю.

"Кожна куртка коштувала 86 доларів (що зараз дорівнює 3 177 гривень). Чому в якихось турецьких документах значиться ціна зимової куртки 29 доларів (зараз це 1 072 гривні) — я не знаю. Можливо, йдеться про ухиляння від сплати податків у Туреччині. У будь-якому разі це не клопіт України", — зазначив міністр оборони.

Резніков розповів, що народна депутатка Анастасія Радіна і журналіст-розслідувач Михайло Ткач не прийняли його парі, а це, на його думку, означає, що їхні звинувачення в заміні зимових курток на літні були неправдою.

"Без звинувачення в підміні зимових курток на літні в "розслідуванні" не залишається нічого. За це звинувачення ніхто не готовий нести відповідальність. Нехай так. Прошу всіх журналістів, які розповсюдили інформацію про закупівлю літніх курток замість зимових, прибрати неперевірені матеріали, опублікувати офіційну позицію Міноборони з приводу цієї закупівлі та дочекатися розбору ситуації", — наголосив Резніков.

Деталі контракту

Міноборони восени 2022 року уклало контракт із турецькою фірмою Vector avia hava araçlari на постачання зимового одягу. За даними ЗМІ, ця фірма лише у жовтні-грудні ввезла до України з Туреччини 233 тисячі курток на 20 мільйонів доларів і 202 тисяч штанів на 13 мільйонів доларів. Ціна була прийнятною як для зимового одягу. Куртки від турків йшли по 86 доларів. Інший постачальник з Болгарії ввіз для Міноборони з Китаю куртки по 95 доларів. Але проблема в тому, що з Туреччини насправді їхали не зимові куртки, а літні.

За даними видання, середня вага китайських курток була два кілограми, а турецької — 1,1 кілограма. Це дуже схоже на різницю між літнім жакетиком і зимовою теплою курткою.

Журналісти оприлюднили пакет супровідних документів на одну з партій товару від Vector avia, де видно, як 4900 курток загальною вартістю 142 тисячі доларів "перетворюються" на 4900 курток за 421 тисячу доларів. Згодом виявилося, що одним із власників турецької фірми, у якої Міноборони України закупило літні куртки для війська за ціною зимових, виявився племінник народного депутата. До махінацій із закупівлями може бути причетний нардеп від "Слуги народу" Геннадій Касай.

Олексій Резніков напередодні запропонував спір Михайлу Ткачу та Анастасії Радіній у відповідь на звинувачення у закупівлі та постачанні літніх курток замість зимових для військових Збройних сил України. Резніков сказав, якщо виявиться, що Міністерство оборони справді поставило 180 тисяч літніх курток замість зимових, то міністр обіцяє подати у відставку. Якщо ж виявиться, що були поставлені 180 тисяч зимових курток, а не літніх, то народна депутатка Анастасія Радіна, яка теж критикувала відомство, має скласти мандат, а журналіст Михайло Ткач — піти з видання УП і на три роки припинити займатися журналістикою.

Журналіст у відповідь зазначив, що з моменту виходу розслідування в Україні так і не побачили будь-яких пояснень з приводу сумнівних закупівель. Натомість очільник відомства "був змушений опускатися до неміністерського рівня тиску на ЗМІ". Народна депутатка вважає, що міністр воюючої країни не мав би втрачати час на боротьбу із журналістами, які вже допомогти зекономити десять мільярдів гривень для забезпечення армії.

Нагадаємо, працівники Державного бюро розслідувань спільно з Національним антикорупційним бюро завершили розслідування щодо колишніх заступника міністра оборони та т.в.о. директора Департаменту державних закупівель та постачання матеріальних ресурсів Міноборони. Вони під час закупівлі продуктів для армії завдали збитків державі на 12 мільйонів гривень.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Війна, 26.08.2023 20:50