# безпека

17:26 - 23.06.2026

На Харківщині планують побудувати найбільшу підземну школу: скільки коштів на це потрібно

В Ізюмі Харківської області планують розпочати будівництво підземної школи. Її розраховують на навчання понад тисячі дітей на одній зміні. Будівництво обійдеться в понад 300 мільйонів гривень.Про це заявив начальник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов під час брифінгу для журналістів 23 червня, його цитує "Суспільне"."Плануємо розпочати будівництво підземної школи в Ізюмі. Там велика кількість дітей, великий запит. Ми два роки подавали проєкт до Міністерства освіти та науки. Його наразі не ухвалили, бо він доволі коштовний, за тими характеристиками він не пройшов щодо вимог для конкурсу", — пояснив посадовець.За його словами, потреба є: влада постійно отримує відповідні звернення. В Ізюмі немає жодного сертифікованого укриття, де діти можуть отримувати освітні послуги."Тому розпочнемо цей проєкт за кошти обласного та місцевих бюджетів. Далі будемо звертатися вже, можливо, за результатом перегляду піврічного державного бюджету, щоби включити програму на фінансування", — зауважив очільник військової адміністрації Харківщини.У харківській обласній владі планують до кінця 2026 року мати в регіоні 30 підземних шкіл, де у змішаному форматі зможуть навчатися 100 тисяч дітей."Далі вже на місцях органи місцевого самоврядування вирішуватимуть: або це змішана форма, або це прямо офлайн-форма, або це просто підземні укриття, які використовуватимуться для якихось офлайн-заходів для учнів, бо важко забезпечити логістику там, де ворог б’є по шкільних автобусах і по закладах освіти", — пояснив керівник ОВА.Про будівництво підземної школи на базі Ізюмського ліцею №11 стало відомо на початку червня зі системи публічних закупівель ProZorro. Тоді йшлося, що на будівництво витратять понад 280 мільйонів гривень.Нагадаємо, що 20 січня цього року в Холодногірському районі Харкова відкрили першу чергу підземної школи. У перспективі в ній мали навчатися близько тисячі школярів..

1
22:39 - 22.06.2026

"Укрпошта" змінила формат роботи у прифронтових містах: у чому суть

Російські загарбники атакували інфраструктуру "Укрпошти" в декількох прифронтових містах. Через загрози від окупантів компанія вимушено змінила формат роботи.Про це заявив генеральний директор "Укрпошти" Ігор Смілянський, якого цитує пресслужба компанії."Протягом останніх двох днів інфраструктура "Укрпошти" вкотре зазнала ударів з боку ворога у Нікополі та Сумах. Попри намагання ворога знищувати логістику, компанія оперативно адаптує роботу для клієнтів", — ідеться в повідомленні.У Сумах внаслідок обстрілів пошкоджено сортувальний центр, адміністративну будівлю й одне з відділень."Завдяки оперативній і злагодженій роботі сумської команди, сортувальний центр і відділення вже відновили обслуговування клієнтів у штатному режимі. Роботи з ліквідації наслідків в адміністративній будівлі тривають", — зауважили поштовики.Вони додали, що вдночас ворог не припиняє завдавати ударів по прифронтових містах Сумської області, зокрема, по Білопіллю та Ворожбі."Сьогодні по Білопіллю завдано чергового ракетного удару. "Укрпошта" — єдина компанія, яка продовжує там працювати разом із комунальними службами, поліцією та ДСНС. Ми розуміємо свою відповідальність, зокрема, за безпеку людей, тому перевели ці населені пункти на обслуговування пересувними відділеннями, які працюють залежно від безпекової ситуації", — зазначив генеральний директор АТ "Укрпошта" Ігор Смілянський.У Нікополі зафіксовано цілеспрямоване «полювання» ворога на автотранспорт "Укрпошти". Компанія вже впроваджує резервні безпекові схеми роботи, аби ускладнити подальші атаки. З міркувань безпеки деталі нових маршрутів не розголошуються."Укрпошта" продовжує обслуговувати Нікополь та надавати мешканцям повний спектр послуг, проте можливі тимчасові зміни в розкладі. Тож компанія перепросила за тимчасові незручності.Нагадаємо, що внаслідок нічної комбінованої атаки на Київ 24 травня зазнала пошкоджень будівля головпоштамту. Вона розташована в центрі столиці на Майдані..

2
21:36 - 22.06.2026

Німеччина передислоковує велику кількість військових на кордон Литви та Білорусі: в чому річ

На кордоні Литви та Білорусі Німеччина планує на постійно розмістити майже 5 000 німецьких солдатів. Головна мета — захист східного флангу НАТО, де в Альянсі відчувають загрозу.Таку інформацію оприлюднило видання Bild, журналісти якого послалися на власні джерела.Мндійники констатували, що вперше в своїй історії Бундесвер на постійній основі розмістить велику кількість солдатів за кордоном — безпосередньо на кордоні з Білоруссю, очільник якої Олександр Лукашенко є тісним союзником кремлівського лідера Володимира Путіна."Формування німецької бригади проходить, згідно з планом. Щодо першого етапу формування, то ми навіть випереджаємо графік на десять місяців. Це означає, що ми значно просунулися у створенні інфраструктури та зможемо раніше розпочати другий етап", — заявив міністр оборони Литви Робертас Каунас безпосередньо перед візитом міністра оборони Німеччини Бориса Пісторіуса.Каунас назвав заплановане розміщення бригади Бундесверу під командуванням бригадного генерала Крістіана Губера "важливою віхою у німецько-литовських відносинах". Наразі на місці дислоковано близько 1 800 німецьких військовослужбовців. Цього місяця вони проводять навчання з відлякування та оборони на східному фланзі в Пабраде, що розташоване лише за 20 кілометрів від білоруського кордону.Під час цих навчань під назвою "Щит свободи" 45-ту танкову бригаду підкріпить 203-й танковий батальйон з Аугустдорфа у Східній Вестфалії та частини 122-го танкового гренадерського батальйону з Оберфіхтаха в Баварії. Обидва батальйони мають назавжди передислокувати до Литви наступного року.Згідно з планом, наприкінці 2027 року в Литві на постійній основі дислокують близько 5 000 німецьких військовослужбовців."Ми можемо розраховувати на те, що Німеччина та Литва в будь-якому разі до кінця 2027 року завершать підготовку, і бригада буде повністю укомплектована та готова до бойових дій, а може, й раніше", — наголосив міністр Каунас.За його словами, ця бригада має "величезне значення" для стримування на східному фланзі НАТО та для безпеки Литви й усієї території Альянсу. Німецька бригада розміститься в Руднінкаї вже восени цього року, і солдати будуть проживати там, частково разом зі своїми сім'ями.Однак поки що незрозуміло, як саме планується досягти повної бойової готовності до кінця 2027 року. У Бундесвері перше розміщення великого військового підрозділу за кордоном вважається "флагманським проєктом", покликаним зазначити прихильність Німеччини до своїх зобов'язань перед НАТО.Нагадаємо, що минулого тижня міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив про новий пакет військової допомоги Україні. Зокрема, Берлін передасть Києву тризначну кількість ракет класу "повітря–повітря" зі своїх власних запасів..

3
20:56 - 22.06.2026

В Естонії місцевий мешканець знайшов у полі дрон із вибухівкою

В Естонії у сільській волості Риуге місцевий мешканець знайшов у полі безпілотник із вибухівкою. Це сталося тоді, коли він пішов косити траву.Про це повідомив керівник Департаменту поліції безпеки Естонії Гарріс Пуусепп, якого цитують журналісти видання ERR.За його словами, інформація про знахідку надійшла ввечері 10 червня. Чоловік виявив безпілотник, коли пішов косити траву. Частину фрагментів дрона також знайшли на дереві, тому, ймовірно, він упав саме звідти.Пуусепп заявив, що цей дрон міг бути одним із тих, які радари військово-повітряних сил Естонії зафіксували 3 червня. Тоді через можливу загрозу безпілотників у декількох повітах країни оголошували попередження та направляли винищувачі."Радарне зображення цього можливого безпілотника зникло поблизу нинішніх уламків", — пояснив Пуусепп.Він підтвердив, що до дрона був прикріплений вибуховий пристрій вагою майже п’ять кілограмів. За словами представника естонської поліції безпеки, такий безпілотник є небезпечним, тому в разі виявлення подібних предметів людям слід триматися якнайдалі та телефонувати до екстреної служби за номером 112.Раніше про інцидент не повідомляли, оскільки одночасно в Естонії тривали масштабні навчання "Ільвес", які вимагали значних ресурсів. Пуусепп зазначив, що слідчі відреагували на подію, а небезпечну зону визначили, щоби туди не потрапили випадкові люди. За його словами, інших розбитих дронів на території Естонії не знаходили.У ніч на 3 червня Україна атакувала низку об’єктів у Росії, зокрема, військовий завод у Тамбовській області, нафтовий термінал у Санкт-Петербурзі та військово-морську базу в Кронштадті. За повідомленнями, частина безпілотників також могла летіти на Москву.Нагадаємо, 19 травня стало відомо, що протиповітряна оборона Естонії вперше ліквідувала безпілотник, який порушив її повітряний простір. Його збили над озером Виртс'ярв..

4
19:11 - 22.06.2026

У Москві на дахах помітили комплекси ППО із захистом від дронів, які ставлять на фронті (відео)

У Москві на дахах цивільних будівель продовжують установлювати нові комплекси протиповітряної оборони "Панцир-СМД-Е". Таким чином посилюють систему оборони столиці країни-агресорки Росії.Про це повідомили OSINT-аналітики. Один із комплексів розмістили поруч із ринком "Садовод" — за декілька сотень метрів від Московського НПЗ, який раніше атакували Сили оборони України.На установці помітили так званий "мангал" — додаткову металеву конструкцію проти дронів.Раніше таких елементів на московських системах ППО не фіксували, тому аналітики припускають, що комплекс могли перекинути ближче до столиці Росії з фронту.Портал "Мілітарний" раніше уточнював, що нова модифікація "Панцира" відрізняється від попередньої версії "Панцир-С1" тим, що не має 30-міліметрових автоматичних гармат.Натомість комплекс оснащений двома типами ракет: стандартними 95Я6 з дальністю ураження до 20 кілометрів і малогабаритними ТКБ-1055 для боротьби з невеликими цілями на відстані до семи кілометрів.Система також має сучасні радіолокаційні станції з активною фазованою антенною решіткою, здатні виявляти цілі на відстані до 24 кілометрів.Нагадаємо, що, за оцінками аналітиків американського Інституту вивчення війни, українські удари по добре захищених російських глибоких тилових районах викрили слабкість Росії та її нездатність захистити своє внутрішнє населення..

5
17:25 - 22.06.2026

В одній із прифронтових областей активізували встановлення антидронових сіток

У Херсонській області на стратегічно важливих маршрутах облаштовано понад 207 кілометрів антидронового захисту. Особлива увага — найскладнішим напрямкам і найуразливішим ділянкам доріг.Про це повідомила прем’єр-міністерка України Юлія Свириденко, яка опублікувала відповідний допис у своєму Telegram-каналі. Вона уточнила, що йдеться про дороги між громадами Херсонщини, а також у самому обласному центрі."На інших ділянках тривають роботи. Вони профінансовані коштом державного й обласного бюджетів", — зазначила очільниця уряду.За її словами, безпека логістики — це один із важливих факторів стійкості Сил оборони."Особливо в регіоні, де російський терор проти цивільних набув форми сафарі, позбавленого будь-якої моралі", — наголосила прем’єр-міністерка України.Загалом у прифронтових областях від початку 2026 року облаштовано понад 887 кілометрів антидронового захисту.Керівниця українського Кабміну також зауважила, що, крім того, протягом травня та червня у наближених до лінії фронту районах відновлено понад 198 кілометрів автомобільних доріг."Кожен захищений кілометр дороги — це збережені життя, безпечне постачання підрозділів і евакуація поранених", — підсумувала Юлія Свириденко.Нагадаємо, наприкінці лютого цього року міністр оборони України Михайло Федоров розповідав, що тоді з державного бюджету виділили додаткові 1,6 мільярда гривень на облаштування антидронового захисту. Йдеться про дороги у прифронтових областях України..

6
03:25 - 12.06.2026

Які гриби не варто збирати: важлива порада від експерта

Мобільні застосунки можуть допомогти грибникам розпізнавати знахідки, однак перед походом до лісу варто самостійно вивчити небезпечні види. Особливу увагу експерт радить приділити грибам, отруєння якими може мати тяжкі наслідки.Про це грибник Юрій Соломченко розповів в ефірі каналу "Київ24". Експерт позитивно оцінив використання програм, які визначають вид гриба за фотографією. За його словами, такі інструменти можуть бути зручними для молоді, яка звикла користуватися смартфонами.Водночас людям старшого віку може бути простіше заздалегідь ознайомитися з описами та зображеннями грибів. Фахівець наголосив, що перед походом до лісу потрібно прочитати основну інформацію про отруйні види та запам’ятати їхні характерні ознаки."Для кожного покоління потрібен свій "маркер", своя схема. Якщо молодь зараз вся в смартфонах, то, звичайно, їм цікавіше буде легше відкрити програму, а для людини старшої це вже буде складніше", — пояснив фахівець.Які гриби потрібно вивчити насампередЗа словами фахівця, отруйною є невелика частина грибів, однак кілька видів становлять серйозну небезпеку для життя. Серед них він окремо назвав бліду поганку. Експерт порадив уважно вивчити зовнішній вигляд цього гриба та не обмежуватися лише одним способом перевірки. Він також наголосив, що гриб, в якому людина не впевнена, краще не класти до кошика."Бліду поганку потрібно знати та розуміти, який вона має вигляд. Це такий зелений мухомор, скажімо так, який має спідничку. Це основне, що треба знати про бліду поганку і ще 2-3 гриби", — додав Соломченко.Додамо, що з приходом літньої спеки водойми для купання стають дедалі популярнішими серед дорослих і дітей. Проте не всі водойми та місця для відпочинку є придатними й безпечними. Державна служба України з надзвичайних ситуацій попередила про можливі ризики та нагадала правила вибору місця для відпочинку..

7
01:42 - 12.06.2026

Травма на все життя: медик пояснив, чим небезпечні самокати для дітей

Падіння із самоката може спричинити тяжке пошкодження головного мозку, кому та тривалу втрату здатності самостійно дихати, їсти й рухатися. За словами завідувача відділення ургентної хірургії та виконувача обов'язків медичного директора Національної дитячої лікарні "Охмадит" Романа Жежери, переважна більшість постраждалих дітей не користувалася захисним спорядженням.Про це фахівець розповів в ефірі каналу "Київ24". Він пояснив, що внаслідок тяжкої травми головного мозку пацієнт може перестати реагувати на зовнішні подразники. У найскладніших випадках людина не здатна самостійно дихати та приймати їжу й перебуває в комі.Такий стан іноді стає незворотним. Частина пацієнтів відновлюється, однак для цього потрібна складна й тривала реабілітація. Постраждалим доводиться заново вчитися дихати, їсти, вставати, ходити та виконувати звичайні рухи. Водночас повністю відновити втрачені функції вдається не завжди."Близько 7-8% пацієнтів із тяжкими травмами залишаються з глибокою інвалідністю", — заявив медик.Чи може шолом захистити дитинуЗа словами Жежери, приблизно 99% дітей, які потрапляли до лікарні після падіння із самоката, не використовували жодного захисту. Він наголосив, що шолом, налокітники та інше спорядження можуть зменшити ризик травмування, однак не гарантують повної безпеки. Особливо небезпечним є рух на високій швидкості."Якщо самокат розганяється більше ніж 10-15 кілометрів на годину, це теж вже досить велика швидкість, особливо для дитячого організму. Тому все це не має значення, що ти надів на себе, який шолом, який нарукавник, або на лікті захист, це все одно призведе до важких пошкоджень внутрішніх органів, кінцівок і голови так само", — додав фахівець.За словами експерта, тяжкість наслідків залежить не лише від наявності захисту, а й від швидкості руху в момент падіння.Додамо, дитячий психолог наголошує, що навіть фрази, сказані з найкращих намірів, можуть посилювати тривожність у дітей. Фахівці назвали сім фраз, які непомітно підсилюють тривогу у дітей.Читайте також: Діти на дорозі: яка область стала лідером за кількістю ДТП з підлітками на самокатах.

8
10:53 - 07.06.2026

На Буковині обвалився міст через річку з дітьми: є травмовані (відео)

У суботу, 6 червня, в Чернівецькій області обвалився міст із дітьми. Під час перебування на екскурсії група неповнолітніх одночасно вийшла на дерев’яний міст через річку, який не витримав ваги.Про це повідомили в головному управління ДСНС України у Чернівецькій області."Учора в селі Виженка Вижницької територіальної громади стався нещасний випадок. Під час перебування на екскурсії група дітей одночасно вийшла на дерев’яний міст через річку. Конструкція не витримала навантаження та зруйнувалася", — йдеться в повідомленні.Надзвичайники додали, що внаслідок події декількох дітей доставили до медичного закладу з травмами різного ступеня, наразі їх госпіталізовано."Безпека — понад усе! Під час відпочинку, екскурсій чи прогулянок важливо пам’ятати: нехтування правилами безпеки може призвести до травмування", — наголосили в ДСНС.Рятувальники Буковини закликали дорослих, керівників груп і батьків постійно нагадувати дітям правила безпечної поведінки:не створюйте надмірного навантаження на мости та інші споруди;дотримуйтеся попереджувальних знаків і обмежень;не штовхайтеся та не скупчуйтеся в одному місці;під час екскурсій та відпочинку виконуйте вказівки супроводжувальних осіб;завжди оцінюйте можливі ризики перед тим, як зробити фото чи відео в незвичних локаціях."Пам’ятайте: одна необережна мить може зіпсувати відпочинок і призвести до небезпечних наслідків. Бережіть себе та своїх дітей!" — підсумували в Державній службі України з надзвичайних ситуацій.Нагадаємо, що 15 квітня, на Рівненщині знайшли тіло чотирирічного хлопчика, який зник у селі Колки ще на початку того місяця. Водолази підняли його на поверхню з річки Горинь..

9
10:34 - 07.06.2026

Російський дрон пошкодив сховище ядерного палива, — "Енергоатом"

У ніч на неділю, 7 червня, внаслідок влучання ворожого безпілотника на майданчику Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) частково зруйновано будівлю приймання контейнерів. Відпрацьоване ядерне паливо в ній не зберігалося.Про це повідомила пресслужба "Енергоатома". Там зазначили, що осередок займання площею 40 квадратних метрів оперативно локалізовано та повністю ліквідовано."Постраждалих серед персоналу немає. Радіаційний стан на майданчику ЦСВЯП залишається в межах норми", — додали українські атомники.Вони додали, що черговий удар по об’єкту ядерної інфраструктури вкотре продемонстрував усьому світу справжнє обличчя кремлівського режиму."Росія свідомо створює загрози ядерній і радіаційній безпеці. Вона продовжує діяти як держава-терорист і ядерний терорист, нехтуючи міжнародним правом та безпекою мільйонів людей", — наголосили в компанії.В "Енергоатомі" запевнили, що продовжують безперервний моніторинг ситуації. За словами фахівців, наразі ситуація залишається в нормі."Ми повноцінно взаємодіємо з усіма відповідальними державними службами", — наголосили в акціонерному товаристві.Як відомо, наприкінці квітня стало відомо, що "Енергоатом" завершив перший ремонт блоків атомних електростанцій у межах підготовки до зимового опалювального періоду. Ним став енергоблок №2 Хмельницької атомної електростанції.Нагадаємо, 4 червня в МАГАТЕ підтвердили, що зранку того дня Запорізька теплова електростанція зазнала сильного обстрілу. Це створювало серйозну загрозу для живлення окупованої Запорізької АЕС..

10
09:45 - 05.06.2026

Ризик біологічної зброї за участю ШІ: про що попереджають світ техногіганти

Керівники провідних технологічних компаній, зокрема OpenAI, Google DeepMind та Microsoft, спільно з експертами з біотехнологій закликали владу США посилити контроль над продажем синтетичної ДНК через ризики біобезпеки.У відкритому зверненні до Конгресу США вони наголосили, що сучасні системи синтетичної ДНК можуть використовуватися як для створення вакцин і медичних досліджень, так і потенційно для розробки біологічної зброї, передає видання Euronews.У чому полягає ризикСинтетична ДНК — це штучно створений генетичний матеріал, який можна замовляти онлайн і використовувати в лабораторіях. Хоча він широко застосовується в медицині та науці, експерти попереджають про ризик його зловживання.На думку авторів листа, сучасні системи штучного інтелекту вже здатні допомагати у складних біологічних задачах, що потенційно може знизити бар’єри для створення небезпечних патогенів у разі потрапляння технологій до зловмисників.Що пропонують компанії та науковціСеред ключових пропозицій — запровадження обов’язкової перевірки замовників синтетичної ДНК, а також системи обліку та відстеження підозрілих замовлень.Автори наголошують, що подібні заходи вже частково застосовуються добровільно, але без законодавчого закріплення вони залишаються недостатніми.Європейський контекстЄвропейська комісія також працює над новим регулюванням біотехнологій. У проєкті European Commission йдеться про створення єдиного підходу до контролю синтетичних нуклеїнових кислот та посилення вимог до безпеки в біотехнологічній галузі.Експерти підкреслюють, що розвиток ШІ та біотехнологій випереджає регуляторні механізми, і без нових правил ризики зловживань можуть зростати разом із доступністю цих технологій.Нагадаємо, у травні стало відомо, що Україна розпочала впровадження ШІ у війну разом із Palantir. Це одна з найбільших defence tech-компаній світу..

11
21:13 - 01.06.2026

Архітектура нової енергосистеми України передбачає чотири рівні безпеки, — Шмигаль

Нова енергосистема України передбачає чотири рівні вертикальної безпеки. Те, що планується вибудувати в нашій країні, формується за логікою енергетичних сот.Про це заявив перший віцепрем'єр-міністр, міністр енергетики України Денис Шмигаль під час виступу на міжнародному форумі "Архітектура безпеки" в Києві."Ми не відновлюємо стару систему, ми будуємо нову. Стару систему збудували в логіці мирного часу — централізація, масштаб, економічна оптимізація — в стабільному середовищі така модель давала ефективність, але в умовах війни концентрація стала ризиком, тому наше завдання збудувати систему, яку складніше зруйнувати та легше відновити", — пояснив він.За його словами, у виконанні цього завдання з'явилася логіка енергетичних сот, як практична архітектура стійкості енергосистеми."Соти — це окремий елемент, який має певну автономність, але є частиною більшої структури. Пошкодження однієї комірки не руйнує всю систему. Для українців це означає чотири рівні стійкості", — зауважив міністр.Перший — це держава, базова генерація, атомна енергетика, магістральні мережі, диспетчеризація, інтеграція в ENTSO-E.Другий — це регіони. Кордони цих регіонів можуть не визначатися безпосередньо кордонами областей, але кожен регіон має мати власний план енергетичної стійкості."Два макрорегіони визначаються як правий і лівий берег, далі енергетичні острови, які повинні мати свої генерувальні потужності, власні запаси обладнання та сценарії роботи в умовах дефіциту або часткової ізоляції", — зазначив перший віцепрем'єр-міністр.Третій — це громади. Кожна громада повинна мати вдосталь своєї локальної енергетичної автономності для того, щоби забезпечити роботу критичної інфраструктури.Четвертий — це бізнес. Це групи споживачів, підприємств, індустріальних парків, ОСББ, компанії агрегатори, домогосподарства."Усе це має ставати частиною енергосистеми, а не лише бути елементом пасивного споживання. Там, де можливо, вони мають виробляти, зберігати, балансувати та віддавати енергію в мережу", — зазначив посадовець.При цьому кожен рівень енергетичної стійкості повинен робити саме те, що він може зробити найкраще."Держава не повинна централізовано вирішувати те, що може зробити громада, а громада не повинна втручатися там, де бізнес зробить швидше", — підсумував Денис Шмигаль.Нагадаємо, що за ініціативи Міністерства енергетики уряд запустив конкурс на будівництво понад 1,3 ГВт нових генерувальних потужностей у найбільш енергодефіцитних регіонах країни..

12
19:16 - 01.06.2026

Скільки новинок озброєння допущено до експлуатації у травні: відповідь Міноборони

Упродовж травня 2026 року оборонне відомство продемонструвало високу інтенсивність роботи, кодифікувавши та допустивши до експлуатації у Силах оборони 175 нових зразків озброєння та військової техніки.Про це повідомила пресслужба Міністерства оборони України."Майже 93% усіх новинок розроблені та виготовлені українськими зброярами. Це підтверджує стрімкий розвиток і автономність українського оборонно-промислового комплексу", — йдеться в повідомленні.Найбільшу частку серед допущених зразків становить технологічне озброєння, яке безпосередньо впливає на ситуацію на полі бою:безпілотні авіаційні комплекси — кодифіковано майже 60 зразків; зокрема, до експлуатації допущені такі українські розробки, як "Тінь", "Тур", "Мамба", "Палій", "Д’артаньян" і "Лупиніс";боєприпаси — військо отримало понад 40 нових типів засобів ураження;бронетехніка — лінійку підсилено 18 новими зразками для захисту та мобільності особового складу.Окрім ударних і розвідувальних комплексів, значну увагу приділено захисту підрозділів і забезпеченню життєдіяльності фронту. Серед допущених до експлуатації новинок значну частку становлять:сучасні засоби радіоелектронної боротьби та розвідки (РЕБ / РЕР) для протидії ворожим дронам;спеціалізовані автомобілі;наземні роботизовані комплекси — серед яких "Гном", "Примара-Killer", Vepr, "Плющ+" і Ratel X, які дозволяють дистанційно виконувати бойові й евакуаційні завдання, мінімізуючи ризики для військових;новітні інженерні засоби та сучасна техніка тилу для покращення логістики."Упровадження цих зразків у війська дозволить суттєво підвищити бойову ефективність Сил оборони та зберегти життя наших захисників", — підсумували в українському оборонному відомстві.Нагадаємо, раніше пресслужба Міноборони інформувала, що на теперішній момент обсяг внесків країн-партнерів у програму PURL достатній для продовження постачання Україні озброєння зі США..

13
16:46 - 01.06.2026

У ЄС обговорять можливість продовження тимчасового захисту для українців: які варіанти

У четвер, 4 червня, міністри країн-членів Європейського Союзу обговорять можливість продовження тимчасового захисту для українців. Він завершується в березні 2027 року.Про це під час брифінгу повідомив речник Європейської комісії Маркус Ламмерт, його цитує "Суспільне"."Наша підтримка України є непохитною. Протягом останніх років ЄС надав притулок приблизно чотирьом мільйонам біженців, відповідно до директиви про тимчасовий захист. Наш режим тимчасового захисту діятиме до весни наступного року", — зазначив він.За його словами, тривають консультації з державами-членами щодо можливих наступних кроків, того, що має відбутися після 27 березня, такі переговори тривають."Зокрема, у четвер цього тижня відбудеться зустріч міністрів внутрішніх справ, на якій це питання теж обговорюватимемо", — акцентував речник.Водночас є інформація, що цього тижня остаточного рішення ухвалювати не планують."Мета цього обговорення — надати можливість проаналізувати майбутнє системи тимчасового захисту та сформулювати політичні рекомендації щодо подальших кроків. Очікується, що потім комісія виступить із пропозицією", — пояснив Ламмерт.Також триває доволі жорстка дискусія щодо надання тимчасового захисту чоловікам призовного віку."Дебати серед міністрів мають показати Європейській комісії, в якому напрямку має рухатися її майбутня пропозиція. Я чув, що, наприклад, Чехія хотіла б обмеження в наданні тимчасового захисту чоловікам призовного віку", — повідомив речник.Станом на березень 2026 року під тимчасовим захистом у країнах ЄС перебувають 4 мільйони 380 тисяч українців, які вимушено виїхали з країни через повномасштабне вторгнення Росії.Нагадаємо, раніше повідомлялося, що Єврокомісія обговорює з державами-членами Євросоюзу варіанти єдиного рішення щодо статусу українців, які проживають на території ЄС після березня 2027 року. При цьому не виключається як повне скасування тимчасового захисту, так і його продовження ще на рік..

14
18:34 - 31.05.2026

У МАГАТЕ зафіксували пошкодження будівлі турбінного цеху Запорізької АЕС

Пошкодження зовнішньої частини будівлі турбінного цеху на окупованій Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) станом на 31 травня офіційно зафіксовано. Експерти МАГАТЕ підтвердили, що рівень радіації залишається в межах норми.Про це йдеться у спеціальній заяві МАГАТЕ, опублікованій в соціальній мережі Х."Сьогодні вранці група МАГАТЕ на ЗАЕС зафіксувала пошкодження зовнішньої частини будівлі турбінного цеху, яка, за словами представників станції, вчора зазнала удару безпілотника", — зауважили фахівці.Вони додали, що під час огляду території група виявила пошкодження металевого люка, розташованого на декількох поверхах вище в будівлі, а також декілька уламків і обгорілі залишки оптичного кабелю на землі."Спостереження групи узгоджуються з наслідками удару безпілотника", — зробили висновок у МАГАТЕ.Експерти також звернулися з проханням надати доступ до внутрішньої частини будівлі, яка розташована безпосередньо поруч із енергоблоком №6, для подальшого обстеження.У повідомленні зазначається, що під час огляду території групі наказали сховатися після того, як вони почули звук дронів поблизу та постріли, спрямовані на їх відбиття.Група також змогла підтвердити за допомогою вимірювального обладнання, що рівні радіації на об'єкті залишаються в межах норми.Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що удар 30 травня був серйозним інцидентом, який поставив під загрозу ключові принципи ядерної безпеки.Однак у повідомленні МАГАТЕ нічого не сказано про приналежність безпілотника, який нібито атакував станцію.Попередній контекст:У суботу, 30 травня, російські пропагандисти поширили інформацію про нібито пошкодження дроном машинного залу енергоблоку №6 окупованої ЗАЕС.В українському Держатомрегулюванні зазначили, що моніторингова місія МАГАТЕ має верифікувати розповсюджену інформацію та повідомити про результати. Для об’єктивної оцінки окупаційна адміністрація зобов’язана надати міжнародним експертам повний доступ до машинного залу енергоблоку №6.Там зауважили, що російські окупанти вже неодноразово влаштовували різноманітні "фаєр-шоу" з безпілотниками, ракетами тощо на промисловому майданчику Запорізької АЕС, намагаючись звинуватити Україну у створенні загроз.У Силах оборони Півдня України наголосили, що Росія використовує ЗАЕС як інструмент ядерного шантажу й інформаційних провокацій. Поширювані повідомлення про нібито удар Сил оборони України по ній є черговою спробою дискредитувати Україну та приховати власні злочинні дії..

15
30
29 28
...
1