Фото: росЗМІ

Азербайджан затримав на кордоні "екс-голову" Карабаху Варданяна

Азербайджанські прикордонники у середу, 27 вересня, затримали колишнього очільника уряду невизнаного Нагірного Карабаху — мільярдера Рубена Варданяна, який має зв'язки із Росією.

Про це повідомив прес-центр Держприкордонслужби Азербайджану. 

Варданяна затримали в пункті виїзду через державний кордон Азербайджану до Вірменії. Вказано, що він "незаконно потрапив на територію країни та працював на посаді так званого "державного міністра Нагірно-Карабаської Республіки".  Співробітники Держприкордонслужби доставили його до Баку. 

"Затриманого передано відповідним органам державної влади для прийняття відповідного рішення", — йдеться у повідомленні. 

Водночас у Кремлі заявили, що не мають інформації про затримання підприємця Рубена Варданяна при спробі виїхати з Нагірного Карабаху.

"Я не маю такої інформації. Тому я нічого не можу сказати з цього приводу", — сказав прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков, відповідаючи на питання журналістів.

Також Пєсков не зміг уточнити, чи залишається Варданян російським громадянином.

"Я не впевнений у цьому, тому я не беруся це коментувати точно, але він мав російське громадянство. Але якщо він вийшов з громадянства, то це інша справа", — додав речник Кремля.

Що відомо про Рубена Варданяна

Мільярдер, колишній власник російської інвестиційної компанії "Тройка диалог". З 2011 року Варданян входив до рейтингу найбагатших людей Росії за версією Forbes, станом на 2021 рік його статки становили 1 мільярд доларів. У 2022 році Варданян відмовився від громадянства Росії і переїхав до невизнаного Нагірного Карабаху. Там він погодився обійняти посаду глави уряду, на якій пропрацював до 23 лютого 2023 року. 

Конфлікт у Нагірному Карабаху

19 вересня Азербайджан розпочав "антитерористичні заходи" в Нагірному Карабасі для відновлення конституційного ладу. Формальним приводом став підрив вантажівки та загибель військових, у чому звинуватили Вірменію

Влада невизнаного Карабаху ухвалила рішення про припинення вогню 13:00 20 вересня. Регіон перейшов під контроль Азербайджану.

"Досягнуто угоди про виведення підрозділів, що залишилися, і військовослужбовців ЗС Вірменії, розформування та повне роззброєння "збройних формувань армії оборони Нагірного Карабаху" та виведення важкої техніки та озброєнь з цієї території", — йшлося в повідомленні.

Водночас Міноборони Азербайджану підтвердило, що роззброєння вірменських формувань у Карабаху та виведення вірменських військових забезпечуються в координації з російськими "миротворцями". Адміністрація президента Азербайджану Алієва 21 вересня зустрілася у місті Євлах з представниками вірменського населення Карабаху для обговорення питань реінтеграції.

Прем'єр Вірменії Нікол Пашинян заявив, що вірменська сторона не брала участь у підготовці домовленостей між Азербайджаном і "владою" Нагірного Карабаху.

Напруга між двома країнами останнім часом знову зростала через Нагірний Карабах, за який вони вели спір з 1991 року. Гірський регіон є міжнародно визнаною частиною Азербайджану, але населений переважно етнічними вірменами. Туди 2020 року ввели "російських миротворців". У липні Азербайджан встановив новий контрольно-пропускний пункт на шляху до Карабаху, в Лачинському коридорі, що Вірменія назвала грубим порушенням угоди про припинення вогню від 2020 року.

Президент Азербайджану Ільхам Алієв заявив, що наразі країна відновила свою територіальну цілісність. За його словами, за добу проведення спецоперації у Нагірному Карабаху досягнули всіх поставлених цілей. Він заявив, що керівництво Вірменії показало політичну компетентність у ситуації.

Своєю чергою жителі Вірменії незадоволені тим, як вирішилася ситуація з Нагірним Карабахом. В місті тривають мітинги. Зокрема, вірмени рвуть свої російські паспорти під посольством Російської Федерації в Єревані.

Нагадаємо, що секретар Радбезу Вірменії Армен Григорян та радник президента Азербайджану Хікмет Гаджиєв зустрінуться 26 вересня у Брюсселі. Переговори відбудуться за посередництва радників президента Франції Емманюеля Макрона, канцлера Німеччини Олафа Шольца та президента Європейської ради Шарля Мішеля.

Водночас тисячі вірмен з Нагірного Карабаху виїжджають у Вірменію. Перші групи переселенців з Нагірного Карабаху у Вірменію почали прибувати ще два дні тому. Люди кинулись масово виїжджати після того, як Азербайджан розблокував Лачинський коридор — єдиний шлях. Станом на ранок 27 вересня, за інформацією журналістів, більше як 28 000 з 120 000 етнічних вірмен вже перетнули кордон.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Світ, 27.09.2023 17:37