Нікол Пашинян. Джерело: newsarmenia.am

Білорусь постачала зброю Азербайджану: Вірменія відкликала посла з Мінська

Азербайджан, який ворогує з Вірменією, отримував сучасну зброю від Білорусі. При цьому Мінськ і Єреван є начебто союзниками та разом входять до Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ) під егідою Росії.

Про це повідомило видання Politico з посиланням на документи, що свідчать про постачання зброї. Пакет документів із понад десятка листів, дипломатичних нот, товарних накладних і експортних паспортів свідчить, що Білорусь активно допомагала збройним силам Азербайджану в період між 2018 і 2022 роками, коли напруга у відносинах з Вірменією досягла піка.

Пропоновані Баку послуги включали модернізацію старого артилерійського обладнання та надання нового військового обладнання, що використовується для радіоелектронної боротьби та безпілотних систем.

Серед документів є листи білоруського державного агентства з експорту озброєнь до власних військово-промислових фірм щодо замовлень для Азербайджану найсучаснішого обладнання для наведення артилерії на ціль, а також листування між двома державами про закупівлю мобільних станцій боротьби з безпілотниками "Гроза-С" для збройних сил Азербайджану.

В одному з дипломатичних повідомлень, з якими ознайомилося видання, йдеться, що білоруські підприємства відіграють активну роль "у відновленні деокупованих територій Азербайджану, а також експорті білоруських товарів і послуг" до країни.

Як відомо, у вересні 2022 року азербайджанські війська розпочали вторгнення на територію Вірменії, зайнявши ключові стратегічні висоти. Тоді Вірменія звернулася до ОДКБ за підтримкою, але пізніше звинуватила блок у невиконанні своїх зобов’язань після того, як він запропонував лише надіслати делегацію для встановлення фактів.

Попри те, що на папері Александр Лукашенко є союзником Вірменії, раніше він називав президента Азербайджану Ільхама Алієва "нашою людиною" та казав, що ОДКБ було б "неправильно" протистояти йому. Алієв 2022 року заявив, що "в ОДКБ у нас більше друзів, ніж у Вірменії". На думку експертів, Білорусь — один із найближчих союзників Москви — навряд чи діяла б без мовчазної підтримки Кремля.

Після цього посла Вірменії в Мінську Разміка Хумаряна відкликали в Єреван для консультацій. Про це повідомили у вірменському МЗС.

"Посла Республіки Вірменія в Білорусі викликали в Єреван для консультацій", — йдеться у повідомленні без уточнення деталей.

Дипломата викликали невдовзі після того, як прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив у парламенті, що ні він, ні будь-який інший представник Вірменії ніколи не відвідає Білорусь, поки там керує Олександр Лукашенко. Через декілька годин надійшла аналогічна відповідь з Мінська: Білорусь теж відкликала свого посла для консультацій, при цьому наголосивши, що не збирається погіршувати відносини з Вірменією.

У МЗС Білорусі розкритикували Вірменію за її "дуже недалекоглядну позицію" — тобто спробу зробити з Білорусі "зовнішнього ворога" та таким чином "відвернути увагу від внутрішніх проблем".

Нагадаємо, що 12 червня очільник уряду Вірменії Нікол Пашинян заявив, що його держава вийде з Організації договору про колективну безпеку. Ця фактично військова структура контролюється Російською Федерацією.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Політика, 14.06.2024 08:38