Обраний президент Дональд Трамп готовий застосувати надзвичайні повноваження в рамках свого плану щодо стимулювання внутрішнього виробництва енергії, одночасно намагаючись звернути назад дії президента Джо Байдена щодо боротьби зі зміною клімату.
Про це повідомляє Bloomberg з посиланням на обізнані у цьому питанні джерела.
Як зазначає видання, цей крок має стати однією з ряду дій, які Трамп почне — починаючи з кількох годин після присяги у понеділок — для виконання передвиборчих обіцянок щодо збільшення внутрішнього виробництва енергії. Обраний президент готовий провести політичні зміни, які дозволять розробляти нові родовища нафти та газу на федеральних землях, одночасно спрямовуючи скасування кліматичних норм епохи Байдена, заявили люди, які попросили не називати їхніх імен через конфіденційність інформації. Хоча багато виконавчих дій просто започаткують тривалий процес регулювання, вони повинні торкнутися всього спектру енергетичної галузі США, від нафтових родовищ до автосалонів.
Вони також наголошують на рішучості Трампа переорієнтувати політику федерального уряду на видобуток нафти та газу, що є різким поворотом від зусиль Байдена щодо обмеження викопного палива. Поки не зрозуміло, як використовуватиметься надзвичайний стан в енергетиці, хоча президент може розблокувати особливі повноваження щодо транспортування сирої нафти та використовувати повноваження для управління змінами у способах виробництва та передачі електроенергії.
У ході передвиборчої кампанії Трамп присягнув оголосити надзвичайний стан у сфері енергетики, заявивши, що це необхідно для збільшення виробництва та задоволення попиту, що зростає, через швидке впровадження штучного інтелекту представник Трампа з питань переходу не відразу відповів на запит про коментар, але сам обраний президент кивнув у відповідь на ці зусилля під час виступу на Capital One Arena Неділя.
"Ми збираємося використовувати наші надзвичайні повноваження, щоб дозволити країнам, підприємцям та людям з великими грошима будувати великі заводи, заводи II", — сказав Трамп.
Згідно зі звітом Центру правосуддя імені Бреннана, оголошення надзвичайного стану в країні дозволяє президенту залучити до 150 спеціальних повноважень, які зазвичай призначені для реагування на урагани, терористичні атаки та інші непередбачені події. Однак не відразу стає зрозуміло, чи зможе Трамп успішно використовувати їх для досягнення мети будівництва більшої кількості електростанцій. Федеральний закон про енергетику, які зазвичай зарезервовані для стихійних лих та інших криз. Зрештою ці зусилля були припинені. Це стало б серйозним зрушенням у Вашингтоні, де екологи вже багато років чинять тиск на Байдена, вимагаючи оголосити надзвичайний стан у галузі клімату, використовуючи це оголошення для зупинки експорту нафти й, можливо, навіть для скорочення внутрішніх постачань сирої нафти.
Декларація дозволить Трампу пустити в дію різні надзвичайні повноваження в інших законах, включаючи закон епохи холодної війни, спочатку використаний президентом Гаррі Труменом для збільшення виробництва сталі під час Корейської війни. Байден послався на закон, відомий як закон про виробництво в обороні, щоб заохотити виробництво в США технологій відновлюваної енергії, включаючи сонячні панелі, паливні елементи та теплові помпи, заявивши, що вони необхідні для запобігання зміні клімату та підвищенню внутрішньої безпеки. Одна з можливостей — оголосити "надзвичайну ситуацію у сфері безпеки мережі" з використанням повноважень транспортного закону 2015 року, сказав Марк П. Невіт, доцент юридичного факультету Університету Еморі.
"Конгрес не визначає "надзвичайну ситуацію", тому президент, швидше за все, спочатку має широкі повноваження оголосити "енергетичну надзвичайну ситуацію", — написав він в електронному листі.
Очікується, що Трамп скористається виконавчою владою, щоб зняти мораторій на нові ліцензії США на експорт зрідженого природного газу, виконавши передвиборчу обіцянку скасувати міру, прийняту Байденом, і наказати своїй адміністрації скасувати федеральні стимули для електромобілів. Також очікується, що він ініціює відхід від набору суворих урядових постанов, що охоплюють забруднення транспортних засобів та економію палива. Інші заплановані дії першого дня включають наказ про скасування рішення Байдена про вилучення близько 625 мільйонів акрів американських вод з лізингу для видобутку нафти й газу.
Заява Байдена вже викликала юридичний виклик з боку Американського інституту нафти, Аляски та штатів Перської затоки Алабами, Джорджії, Луїзіани та Міссісіпі, але законність скасування Трампом, ймовірно, також вирішуватиметься федеральними судами. Востаннє, коли Трамп намагався зробити аналогічний крок — скасувати вилучення з арктичних вод епохи Обами — його відхили федеральний окружний суд на Алясці.
Нагадаємо, раніше повідомлялось, що новообраний президент США Дональд Трамп обіцяє розкрити таємні документи щодо вбивств Джона Кеннеді та Мартіна Лютера Кінга. Республіканець запевнив, що незабаром ці матеріали будуть оприлюднені для громадськості.