Президент України Володимир Зеленський на саміті НАТО висловив свою думку щодо гарантій безпеки у стилі Будапештського меморандуму. Новий документ має діяти вже зараз, навіть коли Україна не є членом альянсу.
Про це Зеленський сказав під час виступу у Вільнюсі.
"Я не розумію ніякої відповідальності в ньому, я не бачу там ніякої конкретики. Крім того, що Україна була з цим документом і залишилась на самоті", — пояснив свою позицію щодо Будапештської угоди глава України.
Відтак Зеленський вважає, що новий документ має діяти навіть, коли Україна ще стоїть на шляху до членства в НАТО.
"Ми хочемо мати відповідний документ, щоб допомога була виписана і конкретна. Сьогоднішня рамкова декларація гарантій безпеки відкриває можливість цих двосторонніх потужних документів", — сказав Зеленський.
Раніше міністр оборони України Олексій Резніков також висловив занепокоєння, що альтернативні гарантії безпеки можуть бути відповідниками Будапештського меморандуму, який не зміг захистити Україну.
Гарантії безпеки для України, які мають ухвалити на саміті НАТО у столиці Литви, стануть першими юридичними зобов'язаннями від партнерів. Зараз Україна має лише фактичні гарантії безпеки — це фінансові, санкційні та оборонні. Відтак гарантії, які погодять у Вільнюсі, можуть стати, за словами Зеленського, символічною "парасолькою", а потім вже Україна буде мати документи гарантії безпеки від кожної із держав-членів НАТО.
Якщо лідери країн G7 затвердять такі гарантії, вважає глава держави, то це буде великим успіхом для України.
Нагадаємо, на думку Зеленського загалом результати саміту НАТО у Вільнюсі гарні, проте вони були б ідеальні, якби Україна отримала запрошення щодо вступу у Північноатлантичний Альянс.