У п'ятницю, 7 липня, Сполучені Штати Америки оголосили про передачу Україні нового пакета військової допомоги. До нього увійшли БМП Bradley, додаткові боєприпаси для Patriot та HIMARS, артилерійські та касетні снаряди. Очільник Білого дому Джо Байден вважає рішення надати українцям касетні боєприпаси непростим, адже дискусії з приводу того, чи буде це безпечно для цивільного населення, ведуться не перший місяць. Україна давно зверталася до США з проханням надати такі снаряди, однак досі Білий дім вагався — зокрема і через те, що чимало союзників Вашингтона в НАТО відмовилися від цих боєприпасів.
У інтерв'ю CNN Байден зазначив, що наважився на відправку Україні касетних снарядів тому, що "Києву вони потрібні для контрнаступу проти Росії".
"Це було дуже непросте рішення з мого боку. І, до речі, я обговорював це з нашими союзниками. В українців закінчуються боєприпаси", — сказав Байден.
Касетні боєприпаси, які США відправлять до України, будуть сумісні з наданими США 155-мм гаубицями — ключовою артилерійською зброєю, яка дозволила Україні відвоювати значну частину території за останній рік. Він додав, що відправка касетних боєприпасів до України триватиме протягом неназваного "перехідного періоду", доки США не наростять обсяги виробництва 155-міліметрових снарядів. Байден наголосив, що в українських військовослужбовців закінчуються снаряди, а у США їх мало.
"Це війна, яка потребує боєприпасів. І в них (Збройних сил України, — ред.) закінчуються ці боєприпаси, а у нас їх мало. І ось, що я зрештою зробив, я скористався рекомендацією міністерства оборони — не назавжди, а з огляду на цей перехідний період, поки ми отримуємо ще 155 одиниць зброї, цих снарядів, для українців", — сказав Байден.
Президент США розраховує, що касетні боєприпаси допоможуть ЗСУ прорватися через зміцнення російської армії.
"Вони (ЗСУ, — ред.) намагаються пройти через ці траншеї та зупинити російські танки. Але це було непросте рішення. Але головне, у них зараз є зброя, щоб зупинити росіян — не дати їм зупинити український наступ через ці райони, — або ні. І я думаю, що вони потребували їх", — сказав Байден.
За інформацією The Wasington Post, йдеться насамперед про передачу артилерійських снарядів М864 для 155-мм гаубиць. Артилерію цього стандартного для країн НАТО калібру Україні надавали як США, так і інші західні країни.
Український портал Defence Express ще раніше пояснював, що американські 155-мм артснаряди DPICM з касетною бойовою частиною — "це 88 окремих субелементів, які гарантовано накривають зону діаметром 300 метрів". Завдяки цьому один такий снаряд виконує роботу десятків звичайних осколково-фугасних.
"Тобто їх використання дозволить зменшити потребу у боєприпасах взагалі, зменшити кількість необхідних пострілів для виконання вогневого завдання, що зберігає не тільки ресурс артилерійських систем, але й життя українських артилеристів", — наголошували аналітики Defence Express.
Основні характеристики кластерних артилерійських снарядів М864:
Україна неодноразово запевняла, що використовуватиме такі снаряди на власній території і бере відповідальність за їхні переваги понад ризиками, тож ЗСУ не забруднюватимуть території інших держав. До того ж значна частина території України й без того вимагатиме робіт з розмінування та очищення від інших видів боєприпасів внаслідок російського вторгнення, ця робота триватиме багато років.
Нагадаємо, видання Newsweek з посиланням на анонімні джерела повідомляло, що багато в чому Сполучені Штати Америки допомагають Україні таємно. Передачею озброєння для Збройних сил України займається Центральне розвідувальне управління.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими