Фото: соцмережі

Чи правомірно націоналізували "ПриватБанк": суд поставив крапку у скандальній справі

У середу, 15 листопада, шостий апеляційний адміністративний суд закрив провадження у справі про оскарження рішень органів державної влади про виведення "ПриватБанку" з ринку за участю держави. Він підтвердив неможливість повернення банку колишнім власникам.

Про це повідомляє прес-служба НБУ.

Суд скасував рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 квітня 2019 року, яким було задоволено позов колишнього співвласника "ПриватБанку" Ігоря Коломойського до Національного банку, Кабінету Міністрів, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яким було визнано протиправними та скасовано рішення органів державної влади про виведення неплатоспроможного "ПриватБанку" з ринку за участю держави.

Реакція НБУ на рішення суду

В НБУ нагадали, що виведення "ПриватБанку" з приватної власності приймалося відповідно до норм чинного законодавства, було підтримане РНБО та урядом з метою забезпечення фінансової стабільності та збереження коштів громадян.

"Сьогодні, через шість років, суд підтвердив неможливість повернення "ПриватБанку" колишнім власникам, на докапіталізацію якого держава витратила понад 155 мільярдів гривень. Також слід констатувати, що усі рішення державних органів щодо націоналізації "ПриватБанку" є чинними", — зазначив начальник управління претензійно-позовної роботи Юридичного департаменту НБУ Віктор Григорчук.

Своєю чергою керівник напрямку з юридичної координації діяльності "ПриватБанку" Олег Лазовський наголосив, що "це перемога держави та всіх державних органів". 

"Колишні власники банку хотіли повернути його у свою власність, однак це прямо заборонено Законом, і апеляційний суд це підтвердив, поставивши на даний час крапку. Сподіваємось, що сьогодні перемогою держави закінчився семирічний судовий процес з ексвласником за "ПриватБанк", — сказав Лазовський.

Що відомо про справи Коломойського

Служба безпеки України та Бюро економічної безпеки 2 вересня повідомили про підозру у вчиненні злочинів фактичному власнику великої фінансово-промислової групи, олігархові Ігореві Коломойському. Його підозрюють у шахрайстві та легалізації незаконного майна.

Підозра оголошена за двома статтями Кримінального кодексу України: 

  • ст. 190 — шахрайство;
  • ст. 209 — легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом. 

Встановлено, що протягом 2013-2020 років Ігор Коломойський легалізував понад півмільярда гривень шляхом їх виводу за кордон, використовуючи при цьому інфраструктуру підконтрольних банківських установ. В Офісі генпрокурора уточнили, що "підозрюваний шахрайським шляхом заволодів грошовими коштами на суму понад 570 млн гривень, а надалі незаконні грошові кошти легалізував".

В Офісі президента запевнили, що Коломойський у матеріалах слідства фігурує як громадянин Ізраїлю та Кіпру. Українського громадянства бізнесмен позбавлений. Водночас Ігор Коломойський надав український паспорт у Шевченківському районному суді Києва для посвідчення особи. Зазначається, що бізнесмен є громадянином України, який підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень.

Служба безпеки України та Бюро економічної безпеки 2 вересня повідомили про підозру у вчиненні злочинів фактичному власнику великої фінансово-промислової групи, олігархові Ігореві Коломойському. Його підозрюють у шахрайстві та легалізації незаконного майна. Ввечері того ж дня Шевченківський суд Києва обрав запобіжний захід Коломойському — два місяці в'язниці із правом внесення застави понад 500 мільйонів гривень. Згодом Печерський районний суд Києва збільшив її до трьох мільярдів 891 мільйона гривень.

У четвер, 7 вересня, детективи Національного бюро розслідувань за погодження керівника Спеціальної антикорупційної прокуратури повідомили Коломойському та п’ятьом членам організованої ним групи про підозру у заволодінні коштами "ПриватБанку" на суму понад 9,2 мільярда гривень.

Київський апеляційний суд 6 жовтня залишив без змін запобіжний захід для олігарха. Прохання адвокатів бізнесмена зменшити заставу залишили без задоволення. Сума застави — три мільярди 891 мільйон гривень.

Нагадаємо, 8 вересня НАБУ та САП арештували активи Коломойського. Обмеження наклали строком на 48 годин. Також до Вищого антикорупційного суду спрямували клопотання про накладення арешту на майно олігарха. Згодом стало відомо, що суддя Вищого антикорупційного суду Олег Ткаченко відмовив прокурорам Спеціалізованої антикорупційної прокуратури в арешті активів олігарха Ігоря Коломойського.

Водночас Служба безпеки України, Бюро економічної безпеки та Офіс генерального прокурора викрили нові факти злочинної діяльності власника великої фінансово-промислової групи Ігоря Коломойського. За даними слідства, у період з 2013 по 2014 роки Коломойський незаконно заволодів 5,8 мільярда гривень.

24 жовтня Шевченківський районний суд Києва розглянув питання про зміну запобіжного заходу Ігорю Коломойському. Його залишили під вартою. На поруки олігарха намагалися взяти телеведуча Алла Мазур, депутат від "Слуги Народу" Сергій Демченко та головний рабин Дніпра Шмуель Камінецький.

Додамо, 25 жовтня стало відомо, що Ігор Коломойський вирішив передати свої корпоративні права у медіахолдингу "1+1 media" в управління трудовому колективу в особі чинного гендиректора — Ярослава Пахольчука.

Вже 27 жовтня Шевченківський районний суд продовжив запобіжний захід для олігарха Ігоря Коломойського. Його залишили під арештом ще на два місяці.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Економіка, 15.11.2023 13:26