Фото: Офіс президента

Чи відповідальний Зеленський за корупцію: у КМІС пояснили суть скандального опитування

У Київському міжнародному інституті соціології відреагували на скандал, який розгорівся після оприлюднення результатів опитування про сприйняття загрози корупції громадянами. Його було проведено на замовлення фонду "Демократичні ініціативи".

Про це йдеться у коментарі Київського міжнародного інституту соціології. Там наголосили, що одна з найбільш популярних проблем, з якою стикаються соціологи в сучасному світі — це трактування результатів опитувань. У КМІС зазначають, що оприлюднені дані опитування є яскравим прикладом цього. 

"Так, щодо формулювання самого запитання. Респонденти мали відповісти на запитання "Ви згодні чи не згодні з наступними твердженнями?", де одним з тверджень було "Президент несе пряму відповідальність за корупцію в уряді, воєнних адміністраціях" (варіанти відповідей – згоден, скоріше згоден, скоріше не згоден, не згоден і була можливість відмовитися відповідати або сказати "важко сказати")", — йдеться у поясненні.

Як зазначають у КМІС, багато інтерпретаторів ототожнили "відповідальність" із "причетністю", хоча це не так.

"Серед українців досі зберігається бажання мати сильного лідера, від якого очікують рішучих дій. Також серед громадськості є відчутний запит на боротьбу з корупцією. Крім цього, українці переважно погано розбираються в державному управлінні та хто і за що саме несе відповідальність та де може здійснити вплив. Тому, як зазвичай, українці персоналізують в особі президента (тим більше того, хто користується високою підтримкою) саме того, хто, на їх думку, здатен і має привнести необхідні зміни", — йдеться у заяві.

Соціологи наголошують, що треба розуміти загальний політичний контекст і політичні наслідки. Наразі Володимир Зеленський, за їхніми даними, зберігає рекордно високу підтримку (80-85% довіри чи схвалення діяльності залежно від формулювання запитання).

"При запиті населення на оновлення центральної влади лише чверть хотіли б зміни президента після перемоги. Тобто зараз заклик до президента до боротьби з корупцією не означає зниження і кризу підтримки", — йдеться у повідомленні.

Опитування про корупцію в Україні: що відомо

Згідно з результатами опитування, опублікованих Фондом "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва, майже 78% українців вважають президента Володимира Зеленського відповідальним за корупцію у Кабміні та військових адміністраціях (ВА). Найбільше такої думки дотримуються громадяни віком 60 років і старші. Найменше — 18-29 років.

Про це свідчать результати опитування, згідно з яким:

  • згодні з тим, що Зеленський відповідає за корупцію в Кабміні та ВА, — 77,6% українців;
  • не згодні — 18%;
  • вагаються з відповіддю — 4,4%.

Після оприлюдення результатів, чимало представників влади розкритикували опитування і наголосили на маніпулятивності формулювання питання. Зокрема, голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія заявив, що в мережі поширюють маніпулятивне дослідження про те, нібито українці вважають що за всю побутову корупцію відповідає президент України. Нардеп наголосив, що цими справами повинні займатися антикорупційні органи.

Водночас, на думку секретаря Ради національної безпеки і оборони України Олексія Данілова, соціологія в умовах війни — це ефективна зброя і висока відповідальність. Він вважає, що не час "бавитися у традиційні вітчизняні ігрища, жонглюючи цифрами та рейтингами".

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський заявив, що останні корупційні скандали в Україні не пов’язані ні з військовою, ні з будь-якою іншою допомогою країн-партнерок. Керівництво держави не хоче мати жодних компромісів з такими людьми.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Політика, 13.09.2023 11:34