Говорити про перехід України на чотириденний робочий тиждень під час війни було б дивно. Тому наразі говорити про такі перспективи зарано.
Таку заяву зробили в Державній службі зайнятості.
У відомстві зауважили, що ринок праці перейшов на військові рейки — було ухвалено спеціальний закон "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану". Тобто святкові дні під час війни вважаються звичайними робочими, без подвоєної оплати чи компенсації додатковим відпочинком. Крім того, залучати до праці у вихідні нині можливо без згоди профспілки.
Станом на сьогодні максимальний тижневий обсяг робочих годин станом на сьогодні — до 60 годин (замість звичайних 40 годин).
"Але у мирні часи розмова про перехід на чотириденний робочий тиждень можлива. Сьогодні Ісландія, Німеччина, Бельгія, Велика Британія, Іспанія, Франція, Литва, Японія та Об’єднані Арабські Емірати впроваджують у своїх країнах модель скороченого робочого тижня в окремих галузях економіки", — зазначили в Держслужбі зайнятості.
Спеціалісти пояснюють, що в Україні чотириденний робочий тиждень на законодавчому рівні не передбачений. Поки такий графік можливий у форматі локальних домовленостей.
Згідно з Кодексом законів про працю стандартними передбачено 40 годин на тиждень. Скорочення цього часу можливе за домовленістю з роботодавцем для:
До того ж в умовах воєнного стану на окремих об’єктах критичної інфраструктури тривалість робочого тижня збільшена до 60 годин.
"Наразі в країні відсутні законодавчі ініціативи стосовно скорочення тривалості робочого тижня, проте наявні у Служби вакансії від роботодавців диференціюються за режимом робочого часу. Є робочі місця, які пропонують п'ятиденний робочий тиждень, неповний чи ненормований робочий час, підсумований облік робочого часу, роботу змінами, з поділом робочого дня на частини та у нічний час", — пояснює заступниця начальника управління по роботі з роботодавцями Державної служби зайнятості Євгенія Підлісна.
В Україні схожий пілотний проєкт у 2019 році спробувала впроваджувати ІТ-компанія Brighta. Перші результати після переходу на чотириденний робочий тиждень були оптимістичні — працівники стали щасливішими, а рівень вигорання знизився. Проте, зрештою в деяких напрямах рівень продуктивності впав і компанія переглянула свій підхід до визначення тривалості робочого тижня.
Варто зауважити, що наразі країни, які запровадили чотириденний робочий тиждень, відзначають, що найкраще такий графік підходить для ІТ-сектору, креативних та аналітичних професій та для сфери з оплатою за результат. Найбільш незручним такий робочий тиждень є для сфери послуг, виробництва, аграрного сектору та робочих місць з погодинною оплатою праці.
Нагадаємо, у травні 2025 року ринок праці пожвавився. Зокрема, в річному вимірі збільшилася кількість вакансій та резюме. Проте зростання заробітної плати сповільнилося.