1 243 день війни
Особовий склад
1 041 990
Танки
11 035
Артилерія
30 583
Літаки
421
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 198
Крилаті ракети
3 515
Гелікоптери
340
БпЛА
46 982
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,5
41,3
46,45
46,5
Чи готове житло в Україні до землетрусів: пояснення експерта
Фото: Pixabay

Чи готове житло в Україні до землетрусів: пояснення експерта

Останнім часом в Україні почастішали випадки землетрусів. На сьогодні українські типові забудови здатні витримати землетруси певної сили. Зокрема, радянська забудова в Україні розрахована на землетруси до п'яти балів за шкалою Ріхтера, а сучасні житлові будинки мають витримувати шість-сім балів.

Про це повідомив доктор фізико-математичних наук, провідний науковець Інституту геофізики ім. Субботіна НАН України Дмитро Гринь в інтерв'ю "РБК-Україна". За його словами, в Україні зараз діють сучасні будівельні норми, які передбачають три класи відповідальності споруд: СС1, СС2 і СС3. Найвищий рівень вимог — для об’єктів із великим скупченням людей, критичної інфраструктури чи промисловості. 

"У нас велика територія належить до однієї сейсмічної зони, але це не зовсім правильно. На відстані в 500 метрів може бути зовсім інша сейсмічна картина через відмінності в геології чи гідрології. Потрібно проводити спеціальні вишукувальні роботи для кожного конкретного об'єкта, особливо для СС3", — пояснює Гринь.

Фахівець зазначив, що до 2004 року діяли ще радянські норми, за якими будинки могли витримувати землетруси до п'яти балів. 

"При сильних землетрусах йде руйнівна хвиля, тобто шокова, яка призводить до пошкоджень. Але ще є ефект накопичення, коли є один слабенький землетрус, потім другий, третій. При цьому відбуваються коливання споруди. Під впливом землетрусів ослаблюються з’єднання у конструкціях, споруда "втомлюється" і стає небезпечною", — каже експерт.

Водночас експерт зауважив, що Україна вважається відносно безпечною з погляду сейсмічної активності. Близько третини території країни розташовані на Українському кристалічному щиті — одному з найдавніших геологічних утворень Європи.

"Цей масив має монолітну структуру, а тому в ньому відсутні активні тектонічні розломи. Основна частина землетрусів, які відчуваються на території України, надходять із зони Вранча в Румунії — одного з найактивніших сейсмічних регіонів Європи. Вона знаходиться приблизно за 110 км від нашого кордону. Там на місці стику Карпатських гір, на глибинах до 190 км виникають підземні поштовхи", — пояснює науковець.

За його словами, сейсмічно активними регіонами є Крим, частини Одеської, Чернівецької, Вінницької, Кіровоградської, Львівської та Тернопільської областей і Карпати. Загалом у 2024 році в Україні зафіксували дев'ять невеликих землетрусів.

Нагадаємо, раніше Дмитро Гринь пояснював, чому на Полтавщині почастішали землетруси. За його словами, Полтавська область розташована на так званому кристалічному щиті, що розбитий на мегаблоки з тектонічними розломами, між якими відбуваються незначні зсуви. Саме вони й викликають землетруси. 

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама