Науковці встановили, що щороку через блискавки гине близько 320 мільйонів дерев. Це число не враховує втрати від лісових пожеж, спричинених блискавкою.
Як повідомляє видання Popular Science, більшість блискавок ніколи не досягають земної поверхні, а електричні розряди часто трапляються у хмарах.
Проте чимало блискавок утворюються через зіткнення негативних атмосферних зарядів з позитивно зарядженими стовпами повітря з поверхні землі, зокрема високих об’єктів, як-от дерев. Також вчені намагалися підрахувати, скільки лісів страждають через ці електричні заряди. Втім, тоді роботи часто обмежувалися польовими спостереженнями окремих насаджень дерев.
"Група дослідників з Мюнхенського технологічного університету вирішила створити програму статичного моделювання, аби підрахувати, як часто блискавкам вдається знищувати дерева", — зазначає видання.
Задля цього дослідники поєднали глобальну модель рослинності з наборами даних про структури блискавок та інші спостереження. Згодом вони провели математичні розрахунки та встановили, що щорічно електричні розряди знищують близько 320 мільйонів дерев. Така чисельність еквівалентна від 2,1 до 2,9% річної втрати рослинної біомаси на планеті. При цьому автори роботи не враховували наслідки пожеж, спричинені ударами блискавок.
"Тепер ми можемо не лише оцінити, скільки дерев щорічно гине від ударів блискавок, але й визначити регіони, які від цього постраждали найбільше. Це допоможе оцінити наслідки глобального накопичення вуглецю та збереження структури лісів", — наголосили вчені.
Науковці з'ясували, що знищення дерев блискавками призводить до викидів від 0,77 до 1,09 мільярда тонн шкідливого вуглекислого газу щороку. Для порівняння, під час лісових пожеж ці показники становлять приблизно 1,26 мільярда тонн або 5,85 мільярда, якщо враховувати сухостій та органічні матеріали у ґрунті.
Вчені наголошують, що результати їхньої робити свідчать про те, наскільки важливо враховувати загибель дерев від ударів блискавок під час кліматичних досліджень. Вони зауважують, що численність знищених через це явище лісів, ймовірно, зростатиме.
Нагадаємо, раніше вчені повідомляли, що глобальне потепління може призвести до виверження вулканів. Льодовики та льодовикові шапки, танення яких щороку пришвидшується, більше не зможуть "стримувати" магму.