1 135 день війни
Особовий склад
919 570
Танки
10 521
Артилерія
25 625
Літаки
370
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 123
Крилаті ракети
3 123
Гелікоптери
335
БпЛА
31 597
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,37
41,6
44,61
45
CNN: Запаси американських ракет Patriot в Україні можуть закінчитися за лічені тижні
Система ЗРК Patriot. Джерело: mil.in.ua

CNN: Запаси американських ракет Patriot в Україні можуть закінчитися за лічені тижні

Україна має лише один спосіб захистити себе від найпотужніших балістичних ракет Росії — системами оборони Patriot американського виробництва. Оскільки Сполучені Штати зараз припиняють військові постачання до Києва, то в української армії незабаром можуть закінчитись ці боєприпаси.

Про це повідомляє CNN. 

Як зазначає видання, Київ та його союзники намагаються розробити план дій після того, як президент США Дональд Трамп 3 березня призупинив військові постачання в Україну після напруженої зустрічі в Овальному кабінеті з українським колегою Володимиром Зеленським минулого тижня. Цей крок може мати руйнівні наслідки для України. Проте більшу частину американської військової техніки, яку використовують українці на полі бою, можна отримати в інших місцях, зробити всередині країни або замінити на альтернативні варіанти — хоча є серйозні питання про те, чи зможуть союзники України колись дозволити собі зрівнятися з тим, що надають США. 

Однак найбільшою проблемою для України є потенційна втрата систем ППО Patriot американського виробництва, які нині незамінні. Українські солдати розповіли CNN, що їх найбільше зараз турбує не вплив скорочень на лінії фронту, а відсутність ракет Patriot, які захищають їхні родини в українських містах. 

"США володіють ліцензією на ракетні системи Patriot, а також правом на виробництво ракет для них, що значно ускладнює для багатьох європейських країн завдання їх відтворення", — заявила Катерина Степаненко, заступник керівника групи по Росії та аналітик Інституту вивчення війни, що базується в США та відстежує конфлікти. 

Patriot — це найкращі зразки техніки, що постачаються США Україні, і відіграють найважливішу роль у системі протиповітряної оборони України. Тому ризик їхньої втрати викликав у українських чиновників паніку. 

"Це єдина система, яка здатна боротися з російськими балістичними ракетами. Ризик пов'язаний із постачанням Patriot, як з погляду ремонту, обслуговування, так і боєприпасів для захисту України від балістичних ракет", — заявив у вівторок прем'єр-міністр країни Денис Шмигаль. "Всі інші засоби терору Росії щодо України ми можемо знищити тим, що є в Україні, вироблено тут або отримано від наших партнерів", — додав Шмигаль.

Росія регулярно запускає хвилі балістичних та крилатих ракет у бік України й щотижня завдає ударів по містах, енергетичній інфраструктурі та цивільних об'єктах. Минулого літа вона запустила крилату ракету, щоб завдати удару по дитячій лікарні в Києві. Балістичні ракети прямують по вигнутій траєкторії, яка виводить їх з атмосфери Землі, перш ніж знову пірнути в атмосферу і досягти своєї мети. Вони рухаються на надзвичайно високих швидкостях, що робить їх дуже важкими для перехоплення

Крилаті ракети, своєю чергою, є безпілотними літальними апаратами, які рухаються реактивними двигунами, як літак, і можуть бути запущені з землі, повітря або моря. Їх важко знайти, оскільки вони, як правило, менші та літають низько, а деякі з них також можуть рухатися на високих швидкостях. Водночас Москва нарощує свої запаси такими темпами, які Україна не може наздогнати. Росія виробляє більше боєприпасів, а також закуповує їх у союзників, таких як Іран та Північна Корея.

Незрозуміло, скільки ракет перебуває на складах України й чи вже на шляху додаткові постачання зі США. У вівторок український чиновник повідомив CNN, що запаси ракет Patriot у Києві можуть закінчитись протягом кількох тижнів. Українські солдати на передовій також поспішили вказати на Patriot як ключову одиницю техніки, яку Україна не може дозволити собі втратити. 

"Наша слабкість — у ракетах ППО Patriot", — сказав Єгор Фірсов, старший сержант взводу ударних безпілотників. "Навіть ми, військові, хотіли б, щоб наші сім'ї, наш тил були максимально захищені, коли ми служимо на передовій", — сказав він.

Хоча вони використовуються вже майже 40 років, Patriot широко визнані одними із найкращих систем ППО. Вони здатні збивати крилаті та гіперзвукові ракети, балістичні ракети малої дальності та літаки. Ефективність Patriot робить їх ключовою метою для Москви: російські військові кілька разів нападали на ці системи. Раніше Зеленський заявляв, що для ефективного захисту повітряного простору Україні знадобиться близько 25 систем Patriot. На цей момент їх налічується близько пів дюжини, хоча точна кількість та їх місцеперебування тримаються в найсуворішому секреті. Спочатку США не хотіли постачати Україні комплекси Patriot, погодившись на це лише після кількох місяців майже щоденних російських повітряних атак на українські цивільні об'єкти. 

Перші батареї прибули в Україну приблизно через 14 місяців після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року, і з того часу вони стали невіддільною частиною протиповітряної оборони України. Раніше українські офіційні особи заявляли, що країна отримала три системи зі США, одну з Німеччини, одну з Нідерландів та одну з Румунії. Відомо, що батареї Patriot є ще більш ніж у десятка країн, включно з Грецією, Саудівською Аравією, Польщею та Південною Кореєю, проте вони не поспішають відправляти їх в Україну через загрози, з якими стикаються самі. 

Аналітики стверджують, що українські військові використовують Patriot надзвичайно ефективно, збиваючи ракети, які за твердженнями Москви, неможливо перехопити, наприклад, балістичні ракети "Кинджал". За оцінками, вартість кожної системи становить близько 1,1 мільярда доларів, що робить Patriot найдорожчим видом озброєння, відправленого союзниками в Україну. Центр стратегічних та міжнародних досліджень повідомив, що вартість ракетних снарядів для Patriot становить близько чотирьох мільйонів доларів за штуку — неймовірно висока ціна.

Існують деякі альтернативні системи, такі як NASAMS та IRIS-T, які довели свою ефективність проти крилатих ракет та безпілотників, але вони не можуть зрівнятися з Patriot, коли йдеться про захист від сучасних гіперзвукових та балістичних ракет. Зброя, яку потенційно може замінити Patriot, — це система ППО SAMP/T, розроблена європейським виробником Eurosam. Україні знадобиться набагато більше таких систем, щоб вони стали такими ж ефективними, як Patriot, і зараз є серйозні проблеми з постачанням SAMP/T

Розв'язання проблем з постачаннями матиме ключове значення, якщо Європа збирається втрутитися та надати Україні більше допомоги. Хоча Patriot є ключовими системами, які найбільше турбують Україну в короткостроковій перспективі, сам розмір і масштаб допомоги, що надходить із США, означають, що невдовзі, ймовірно, виникнуть й інші проблеми. США постачали Україні артилерійські боєприпаси, бронетехніку, гаубиці та ракетні системи, такі як HIMARS та ATACMS. 

"Patriot — це головна тема, але крім цього є те, що ми називаємо "невидимими постачаннями", — сказав CNN Марк Гелеотті, провідний аналітик по Росії.

Раніше президент Сполучених Штатів Дональд Трамп розгляне питання про відновлення допомоги Україні, якщо буде організовано мирні переговори та вжито заходів щодо зміцнення довіри.

Нагадаємо, що 4 березня президент Володимир Зеленський доручив міністру оборони України, керівникам розвідок і дипломатам зв'язатись зі своїми відповідниками в США й отримати офіційну інформацію щодо ситуації з військовою допомогою.

Також повідомлялось, що Сполучені Штати Америки заборонили Великій Британії ділитися розвідувальними даними з Вашингтона з Україною. Це відбулося в межах широкої програми відмови від підтримки Володимира Зеленського.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама