Вчені вважають свідомість центром людського буття. Втім наука й досі не може визначити остаточну відповідь на питання, в якій саме частині мозку вона перебуває.
Як повідомляє агентство Reuters, у прагненні визначити частини мозку, які відповідають за свідомість, нейробіологи виміряли електричну та магнітну активність, а також кровотік у мозку 256 людей у 12 лабораторіях у Сполучених Штатах, Європі та Китаї, поки учасники переглядали різні зображення. Вимірювання відстежували активацію діяльності в різних частинах мозку.
Дослідники з’ясували, що свідомість може виникати у сенсорних зонах у задній частині мозку — саме вони обробляють зображення і звук. Раніше цю роль відводили лобовій частці.
"Свідомість — це те, що ми відчуваємо, коли бачимо тостер або обличчя умовної Джилл. Це не те ж саме, що дії, пов'язані з цим відчуттям, як-от натискання кнопки або промовляння: "Я бачу Джилл", — наголосили вчені.
Загалом існує дві провідні наукові теорії про свідомість. В одній йдеться, що свідомість матеріалізується в передній частині мозку, а важливі фрагменти інформації потім передаються по всьому органу. Згідно з іншою теорією, свідомість виникає в результаті взаємодії та співпраці різних частин мозку, коли вони колективно працюють над інтеграцією інформації, що сприймається людиною свідомо.
Втім, отримані у ході нового дослідження результати не узгоджуються із жодною з теорій. Вчені наголосили, що докази однозначно вказують на задню частину мозку.
"Або інформація щодо свідомого досвіду просто не могла бути знайдена в передній частині, або вона була набагато слабшою, ніж у задній Це підтверджує ідею про те, що хоча лобові частки є критично важливими для інтелекту, суджень і міркувань, вони не відіграють вирішальної ролі в баченні та в усвідомленому візуальному сприйнятті", — зазначили науковці.
Вчені додали, що це дослідження буде важливо для того, як лікарі поводяться з пацієнтами в комі, вегетативним станом.
Нагадаємо, раніше вчені повідомляли, що зниження артеріального тиску за допомогою медикаментів та зміни способу життя може на 15% зменшити ризик розвитку деменції.