Фото ілюстративне. Джерело: соцмережі

Депортація дітей в Росію: Верещук розповіла, скільки неповнолітніх вдалося повернути

Від початку повномасштабної війни до України вдалося повернути щонайменше 380 дітей, яких викрала Російська ФедераціяЗа офіційними даними української влади з 24 лютого 2022 року до Росії депортували 19 546 дітей.

Про це заявила віце-прем'єр-міністерка, міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук в інтерв'ю "Радіо Свобода".

Урядовиця прокоментувала інформацію, яку озвучила російська уповноважена з прав дитини Марія Львова–Бєлова, що до РФ було вивезено 700 тисяч українських дітей.

"Я не впевнена щодо 700 тисяч, але точно більше, ніж тією інформацією, якою ми диспонуємо, майже 20 тисяч ми знаємо, що вивезли. З них приблизно чотири тисячі дітей зі статусом, тобто діти позбавлені батьківського піклування і діти–сироти", — заявила Ірина Верещук.

Повних даних про вивезених дітей немає, наголошує міністерка, тому що є тимчасово окуповані території, а там дуже важко зібрати інформацію. Верещук розповіла, що Україна апелює до міжнародної спільноти аби вжити невідкладних заходів щодо повернення, зокрема, дітей сиріт, за яких відповідальність несе держава. Бо якщо у дитини є батьки, зазначає урядовиця, то вони можуть забрати дитину самостійно.

"Ми вимагаємо від Росії передати, по–перше, списки таких дітей. Якщо вони називають це врятуванням і називають це евакуацією, то ми вимагаємо повернути з такої евакуації дітей. Ми всім надамо опікунів, ми маємо повний формальний супровід. Опікуни поїдуть на територію Російської Федерації або на територію третьої країни. Ми сказали, будь–який механізм прийнятний, але неприйнятно наших дітей всиновлювати, неприйнятно наших дітей віддавати в незаконну опіку, бо потім і ті всиновлювачі з-поміж громадян Російської Федерації також будуть нести юридичну відповідальність", — підсумувала міністерка.

Депортація українських дітей

Після окупації території України у 2022 році російські загарбники активно вивозили дітей на територію Росії та Білорусі, де на неповнолітніх українців чекали центри перевиховання та загроза всиновлення до російських родин.

Так, частина викрадених дітей була відправлена на територію РФ і Криму, де діє мережа центрів перевиховання українських дітей. За твердженням окупантів, їх відправляли в дитячі "табори" за згодою їх батьків, проте відомі численні випадки примусу.

Викрадення дітей розглядає Міжнародний кримінальний суд в Гаазі. Суд раніше видав ордер на арешт російського диктатора Володимира Путіна і дитячого омбудсмена Марії Львової-Бєлової, яких вважають причетними до злочину.

Зокрема, президент РФ заявляв, що депортація українських дітей окупантами є "абсолютно легальною", а дитячий омбудсмен, яка усиновила депортованого з Маріуполя хлопчика, стверджує, що займалася не депортацією, а "евакуацією з-під обстрілів".

Нагадаємо, Офіс генпрокурора почав розслідування щодо участі білоруського Червоного хреста у незаконній депортації українських дітей. Правоохоронці заявили, що організація грубо порушує норми Женевських конвенцій.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Війна, 10.08.2023 13:37