Європейські політики BSW Рут Фірменіх та Міхаель фон дер Шуленбург цього тижня вирушать до Москви, щоб вшанувати пам'ять загиблих під час Другої світової війни. Вони входять до складу делегації, перебування якої обговорювалося у вищих російських колах.
За інформацією Spiegel, список запрошених був заздалегідь направлений, зокрема, на затвердження до міністерства оборони Росії.
Як зазначає видання, глава Кремля Володимир Путін надає особливого значення 9 травня — Дню Перемоги над нацистською Німеччиною — та його міжнародному сприйняттю. У середині квітня Кремль уже оголосив, що про свою участь заявили понад 20 глав держав — зокрема, голова КНР Сі Цзіньпін, який вже прибув у середу.
Водночас були й скасування деяких поїздок, наприклад візиту президента Індії Нарендри Моді через поточний конфлікт із сусіднім Пакистаном. Цікаво, що наприкінці квітня Путін також оголосив про одностороннє припинення вогню у війні в Україні через російські пам'ятні заходи.
Агресор у війні в Україні явно стурбований пропагандистськими цілями та спробами реабілітації на світовій арені. Посол Росії у Німеччині не отримав запрошення на офіційні державні заходи, такі як святкування 8 травня у Бундестазі.
Політик від BSW Фірменіх довгий час входив до найближчого оточення засновниці партії Сари Вагенкнехт. Вона працює в ній з 2004 року, спочатку як науковий співробітник, а потім як керівник її офісу в Бундестазі. 2024 року вона увійшла до Європейського парламенту за списком BSW.
Фон дер Шуленбург був одним із перших, хто підписав "Маніфест миру", який Вагенкнехт ініціював спільно з Алісою Шварцер у 2023 році. Він був німецьким дипломатом в ОБСЄ та ООН. Говорять, що він координував поїздку до Москви.
На запитання журналу SPIEGEL про поїздку її давньої супутниці до Росії Вагенкнехт відповіла: "Вона їде до Москви, щоб покласти вінок до пам'ятника невідомому солдатові у 80-ті роковини звільнення. Не знаю, що тут можна критикувати. Вона не братиме участі у військовому параді чи подібних державних заходах".
Тим часом Фірменіх та фон дер Шуленбург оголосили, що візьмуть участь в урочистостях з нагоди річниці перемоги. Після візиту до Москви заплановано також поїздку до Києва. Контакт із посольством України вже встановлено.
У Москві депутати також хочуть "провести переговори з парламентаріями та іншими представниками політики та культури". Дводенний візит до Москви разом із трьома іншими депутатами Європарламенту з Чехії, Кіпру та Словаччини мав відбутися під час оголошеного Росією припинення вогню.
"Ми також хочемо надіслати сигнал про те, що ми стурбовані тим, щоб зброя в Україні залишалася вічною мовчанкою". Їхня мета — "подолати спіраль конфронтації та ескалації в Європі, що постійно зростає", — заявили у своїй заяві два політики BSW.
Фон дер Шуленбург поки що не відповів на запитання про те, як фінансуватиметься поїздка.
Зазначимо, 7 травня Естонія оголосила, що закриває свій повітряний простір для літаків іноземних делегацій, які прямують в Москву на парад 9 травня. Так, країна заборонила польоти до Москви або з Москви кубинським і бразильським VIP-рейсам.
Варто зазначити, що президент Азербайджану Ільхам Алієв в останній момент відмовився брати участь у російському параді до "Дня перемоги", який заплановано на 9 травня.
Нагадаємо, раніше Володимир Зеленський заявив, що Україна не може гарантувати безпеку іноземних делегацій, які запланували поїздки на парад до Москви 9 травня. Відповідальності за події на території Росії Україна не несе.
Своєю чергою, прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що Естонія своєю відмовою пропускати його літак до Росії для участі у військовому параді 9 травня, намагається зірвати важливий візит до Москви.