Загарбники не дотримуються вимог ліцензії Держатомрегулювання щодо експлуатації енергоблоків тимчасово окупованої Запорізької АЕС. Це збільшує ймовірність радіаційної аварії.
Про це повідомив "Енергоатом". За інформацією компанії, російські загарбники на тимчасово окупованій Запорізькій атомній електростанції вивели енергоблок №4 зі стану "холодний зупин" у стан "гарячий зупин". Натомість енергоблок №6, як повідомили в МАГАТЕ, виводять з "гарячого" стану в "холодний".
"Перебування російських військових, зброї та важкої техніки на майданчику Запорізької АЕС, а також недотримання вимог ліцензій Держатомрегулювання веде до неминучої деградації обладнання та систем станції, важливих для безпеки. Це може призвести не лише до зростання кількості відмов обладнання, а й спровокувати виникнення радіаційної аварії", — наголосив президент "Енергоатому" Петро Котін.
Він нагадав, що виконання ліцензійних вимог експлуатації атомних енергоблоків є запорукою безпечної експлуатації АЕС, а це безпека персоналу, населення та довкілля.
"Ліцензійні вимоги ґрунтуються не тільки на положеннях правил та норм, що діють в Україні, а ще й враховують багаторічний вітчизняний та міжнародний досвід експлуатації атомних станцій", — додав він.
Відповідно до вимог ліцензій Держатомрегулювання щодо експлуатації енергоблоків ЗАЕС, до яких у червні цього року внесли зміни, всі енергоблоки станції мають перебувати винятково у стані "холодний зупин". Переведення енергоблоків у небезпечніший стан "гарячий зупин" — заборонено.
"Такі вимоги до експлуатації енергоблоків ЗАЕС висунули через відсутність своєчасного та якісного технічного обслуговування та необхідних поточних ремонтів обладнання протягом всього часу окупації станції. Але фейкова адміністрація нехтує не тільки законними вимогами легітимного оператора — "Енергоатому" — та регулятора, а й здоровим глуздом", — наголосив очільник "Енергоатому".
Такі дії окупантів вже призвели до низки аварійних ситуацій. Зокрема, на енергоблоці №4 внаслідок його розігріву відбулося протікання радіоактивного теплоносія (води) з першого до другого контуру, що є порушенням одного з бар’єрів на шляху розповсюдження радіоактивного забруднення.
Аналогічна ситуація сталася і під час спроби загарбників "розігріти" енергоблок №6. Крім того, його переведення в "гарячий" стан спричинило значне збільшення кількості рідких радіоактивних відходів на майданчику, що несе потенційну шкоду для персоналу, населення та навколишнього середовища.
Нагадаємо, наприкінці вересня міністр енергетики Герман Галущенко заявляв, що армія країни-агресорки може створити умови, які призведуть до ядерного інциденту на Запорізькій атомній електростанції після її деокупації українськими захисниками. Він наголосив, що зараз ситуація довкола окупованої станції доволі напружена. Вона становить потенційну загрозу для ядерної безпеки не лише України, але і всього європейського континенту.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими