1 133 день війни
Особовий склад
916 770
Танки
10 505
Артилерія
25 552
Літаки
370
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 123
Крилаті ракети
3 123
Гелікоптери
335
БпЛА
31 462
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,57
41,33
45,35
45,1
Financial Times: Євросоюз може створити супутникову мережу для військової розвідки
Фото ілюстративне. Джерело: Pixabay

Financial Times: Євросоюз може створити супутникову мережу для військової розвідки

Європейський Союз вивчає можливість створення нової супутникової мережі для надання військової розвідувальної інформації на тлі сумнівів щодо прихильності США до європейської оборони.

Про це повідомляє Financial Times. 

Як зазначає видання, система буде націлена на часткову заміну можливостей США після того, як президент Дональд Трамп цього місяця зробив паузу в обміні розвідданими з Україною, що акцентувало на залежності Європи від Америки. 

"З огляду на зміни в геополітичній ситуації, Європейська комісія розглядає можливість розширення своїх супутникових можливостей для покращення підтримки геопросторової розвідки з метою безпеки", — сказав Financial Times комісар з оборони та космосу Андрюс Кубілюс. 

Нова супутникова мережа буде використовуватися для виявлення погроз, таких як переміщення сил та для координації військових дій. Обговорення тільки розпочалися, але литовець сказав, що блоку потрібна мережа для доповнення інших програм, які використовуються для навігації та спостереження за Землею. Вона повинна буде надавати оновлену інформацію частіше, ніж низькоорбітальний Copernicus, який відстежує зміну клімату та стихійні лиха, але генерує зображення лише кожні 24 години. 

Визнавши, що проект буде дорогим і вимагатиме часу для будівництва, Кубілюс сказав, що запитає держави-члени, чи хочуть вони "тимчасового комерційного підходу". 

"Ми хочемо створити конкретну систему як урядову службу спостереження за Землею. Вона матиме високі технології та високу доступність даних. Система працюватиме на низькій навколоземній орбіті. Такі мережі потребують десятків супутників", — сказав посадовець. 

Кубілюс наголосив, що найкращі комерційні системи можуть відстежувати цілі та військові розгортання з оновленнями кожні 30 хвилин. Комісія також закуповує IRIS², власну багатоорбітальну широкосмугову мережу на низькій навколоземній орбіті. Цього року вона завершить програму Govsatcom, яка зв'яже системи держав-членів. Кубілюс виступив перед запуском оборонного плану наступного тижня. 

Комісія надала 150 мільярдів євро у вигляді кредитів державам-членам і дозволить їм виключити деякі витрати на оборону зі своїх фіскальних правил, що дозволить їм виділити до 650 мільярдів євро більше. План, з яким ознайомилася FT, також дозволить державам-членам звертатися до Комісії з проханням закупити зброю, об'єднуючи попит для забезпечення більш вигідних цін. Комісія ще не визначила, яким чином слід обмежити витрати, але президент Урсула фон дер Ляйєн заявила, що кошти слід спрямувати на європейську продукцію. 

Кубілюс повідомив, що до країн, що входять до цієї компетенції, увійдуть Норвегія і, "я сподіваюся", Велика Британія. Туреччина "все ще перебуває на стадії обговорення", сказав він. Але Кубілюс зазначив, що прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск, яка займає ротаційне головування в ЄС, зустрівся з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом 13 березня, що стало "видимим символом". 

Він сказав, що кошти також можуть бути використані для придбання зброї України для її Збройних сил. Вони були вдвічі дешевші за західні та "звичайно, це підтримує українську економіку", сказав він. Кубілюс сказав, що план виділить стратегічні галузі, в яких країни ЄС надто залежать від США. До них належать можливості повітряних перевезень, дозаправлення у повітрі, а також попередження та контроль у повітрі. 

Він також віддав би пріоритет системі протиракетної оборони, вартість якої може становити 500 мільярдів євро. 

"Ми голі. Чи розвиватимемо цю протиповітряну оборону кожної країни поодинці чи колективно? Я вважаю, що краще мати спільну систему для координації та покриття усієї території. Але це не нам вирішувати", — сказав він.

Раніше повідомлялось, що 12 березня Китай запустив на низьку навколоземну орбіту 18 супутників "Цяньфань" (Тисяча вітрил), що надаватиме послуги комерційного інтернету та конкуруватиме зі Starlink Ілона Маска.

Нагадаємо, нещодавно Ілон Маск повідомляв, що мережа Starlink ніколи не відключатиме свої термінали в Україні. Він вкотре наголосив, що без терміналів Starlink українські лінії зв'язку зруйнувалися б, адже війська країни-агресорки можуть заглушити всі інші комунікації.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама