Прикордонна служба Фінляндії повідомила 22 травня, що країна завершила будівництво перших 35 кілометрів паркану заввишки 4,5 метра, який вона будує на своєму закритому східному кордоні з Росією, щоб перешкодити мігрантам перетинати її через дику місцевість.
Про це пише Euractiv.
Фінляндія розпочала будівництво паркану, який зрештою охопить 200 кілометрів із загальної протяжності кордону 1344 кілометри, минулого року у відповідь на міграцію через кордон із Росією 2023 року, яка, на думку країни, була навмисно організована Москвою.
"Основна мета огорожі — контролювати великі маси людей, якщо вони спробують проникнути з Росії до Фінляндії", — повідомив агентству Reuters заступник командувача прикордонного округу Південно-Східної Фінляндії Антті Вірта.
У Нуйямаа, біля одного із закритих пунктів перетину кордону, сцена спокійна, тільки спів птахів буде чути по обидва боки нового паркану в середу. Але Фінляндія зіткнулася з критикою, і не лише з боку Росії, через закриття кордону та будівництво паркану.
Після десятиліть мирних відносин з Росією Фінляндія два роки тому приєдналася до військового альянсу НАТО у відповідь на вторгнення РФ в Україну, що спонукало Москву пригрозити Гельсінкі заходами у відповідь. У тому ж 2023 році близько 1300 мігрантів з третіх країн, таких як Сирія та Сомалі, прибули через Росію на кордон з Фінляндією, щоб попросити притулку, поки Фінляндія не закрила всі вісім пасажирських пунктів пропуску на кордоні з Росією на невизначений термін, щоб покласти край цьому.
Росія заперечує організацію міграційних потоків. На той час російський уряд заявив, що глибоко шкодує про рішення Фінляндії закрити пункти пропуску на своєму кордоні, заявивши, що це відображає ухвалення Гельсінкі антиросійської позиції. Після того, як Фінляндія закрила кордон для пасажирів наприкінці 2023 року, мігрантів практично не було, проте Прикордонна служба виступила на захист рішення щодо будівництва паркану.
"Прикордонний бар'єр абсолютно необхідний для підтримки безпеки кордону", — заявив керівник операцій Самуель Сільянен. "З погляду прикордонної служби, це покращує наші можливості щодо здійснення прикордонного нагляду, а також щодо вжиття заходів у разі виникнення будь-яких порушень на кордоні або прикордонних інцидентів", — сказав він, додавши, що огородження необхідне для боротьби з організованою міграцією.
Європейський суд з прав людини вимагає від Фінляндії обґрунтувати безстрокове закриття кордону. Комісар Ради Європи з прав людини Майкл О'Флаерті минулого року попередив, що тимчасові обмеження Фінляндії на клопотання щодо надання притулку "порушать міжнародні зобов'язання, включно із забороною на висилку та колективне висилання".
Паркан складається з металевих поручнів висотою 3,5 метра, увінчаних метровим рулоном колючого дроту, та оснащений камерами, датчиками, гучномовцями та освітленням. Його буде завершено до кінця 2026 року, заявила прикордонна служба.
Нагадаємо, Фінляндія "готується до найгіршого" сценарію після завершення війни в Україні, оскільки Росія розширює військову присутність поблизу кордону. Збройні сили країни "дуже уважно" стежать за маневрами Москви.