Словаччина може припинити постачати електроенергію Україні, якщо та не погодиться відновити транзит російського газу своєю територією.
Таку заяву зробив прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо, передає Bloomberg.
Він вкотре наголосив, що рішення України припинити транзит російського газу через свою територію "це не просто порожній політичний жест" і це матиме наслідки для всього Європейського Союзу. До того ж, на думку Фіцо, це ще й "надзвичайно дорогий крок", за який заплатить ЄС.
Водночас він додав, що, у тому випадку, якщо Україна не відмовиться від свого рішення, вона може залишитися без словацької електрики.
"Після 1 січня ми оцінимо ситуацію та можливі взаємні заходи проти України. У разі потреби ми припинимо постачання електроенергії, яка вкрай необхідна Україні під час відключень мережі", — сказав словацький прем’єр.
Як відомо, в листопаді НАК "Нафтогаз України" отримав від "Газпрому" останній транш оплати за транзит газу в грудні за контрактом. За грудневий транзит "Газпром" мав заплатити близько 70 мільйонів доларів. Що ближче 31 грудня, коли закінчується контракт "Нафтогазу" з "Газпромом", то менш ймовірним є продовження постачання газу через Україну 2025 року.
Відтак, угода України з Росією про транзит газу завершує дію 1 січня 2025 року і не буде продовжена. За даними Bloomberg, припинення транзиту російського природного газу через Україну з 1 січня 2025 року майже не вплине на європейські ціни. Європа може обходитися без постачань із Росії.
Проте таке рішення України викликало невдоволення у Словаччини. Фіцо вже не вперше погрожу Україні наслідками за припинення транзиту російського газу. Варто зазначити, що наразі Словаччина постачає в Україну електроенергію, гуманітарну допомогу та приватні партії зброї. Втім, уряд під керівництвом Фіцо відмовився надіслати військову допомогу з власних резервів, а також не підтримує членство України у Північноатлантичному альянсі.
Нагадаємо, раніше стало відомо, що Сербія веде переговори з Росією щодо продовження контракту на постачання природного газу, який спливає у березні 2025 року. Белград орієнтується на обсяги, аналогічні тим, що постачаються за чинною угодою з "Газпромом".