Фото: Facebook Андрія Пишного

Голова НБУ назвав умови для подальшого етапу пом'якшення валютних обмежень

Національний банк України планує подальше пом'якшення валютних обмежень. Важливу роль у цьому питанні відіграє валютний ресурс країни, який на даний час дуже обмежений.

Про це заявив голова регулятора Андрій Пишний під час зустрічі з Американською торговельною палатою в Україні та Європейською бізнес асоціацією.

Очільник Нацбанку підкреслив, що уже повною мірою запрацював черговий пакет пом’якшення валютних обмежень, який затвердили на початку травня. За його словами, переважна більшість норм набрали чинності з 4 травня, а можливість репатріювати "нові" дивіденди — з 13 травня.

"Я нагадаю, що цей пакет пом’якшення обмежень на сьогодні є найбільшим з початку повномасштабного вторгнення. Можливість зробити цей крок — це результат дуже складної роботи регулятора над створенням необхідних передумов, в основі яких макрофінансова стабільність. Я хочу, щоб  ми не забували, що це не даність в наших умовах. Це потребує чималих зусиль на багатьох рівнях взаємодії  та сталої партнерської підтримки", — наголосив Пишний.

За його словами, поки що НБУ не дозволятиме бізнесу гасити старі борги валютою.

"Валютний ресурс країни є обмеженим, а тому ми поки що не можемо дати змогу бізнесу та обслуговувати, і погашати такі кредити без обмежень. Це б згенерувало багатомільярдний попит на валюту, що підважило б курсову стійкість та макрофінансову стабільність", — пояснив голова НБУ.

Подальше пом'якшення валютних обмежень

Наразі регулятор активно працює над наступним пакетом пом'якшення валютних обмежень. Важливо, що рішення НБУ повністю відповідають задекларованій Стратегії пом’якшення валютних обмежень, переходу до більшої гнучкості обмінного курсу та повернення до інфляційного таргетування.

"Ми прозорі та послідовні у своїх діях. Та хочемо відповідних дій з боку бізнесу. Адже успіх валютної лібералізації багато в чому залежить від того, наскільки відповідальними будуть підприємства", — наголосив він.

Також Пишний додав, що НБУ не має змоги пом'якшувати капітальні обмеження та одночасно розширювати терміни повернення експортної виручки, адже перші створюватимуть додатковий попит на іноземну валюту, другі — позначаться на зменшенні пропозиції. Завдання регулятора — зберегти стійкість валютного ринку, що, в тому числі важливо для відновлення економіки.

Нагадаємо, державний борг України з 2022 року став дешевшим в 1,4 раза та збільшив строковість в 1,6 раза. Така динаміка пов'язана збільшенням довгострокового пільгового фінансування від міжнародних партнерів.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Економіка, 14.05.2024 20:51