Фото: Pixabay

Медикаменти за програмою "Доступні ліки" з 1 липня продаватимуть лише за е-рецептом: як його отримати

В Україні з 1 липня 2023 року медикаменти за програмою "Доступні ліки" українці зможуть отримувати лише за електронним рецептом. Виключенням лишаються лише аптеки, які розташовані на тимчасово окупованих територіях та територіях, де ведуться активні бойові дії. Там ліки відпускатимуть і за паперовим рецептом.

Відповідне рішення ухвалив Кабінет міністрів України.

Зауважимо, від початку повномасштабної війни для спрощення доступу до ліків за програмою "Доступні ліки" пацієнти мали можливість отримувати їх і за паперовими рецептами. Однак, оскільки вже більшість українських аптек мають можливість працювати з е-рецептами, для них повертається норма відпуску лікарських засобів лише за електронним рецептом.

Як отримати електронний рецепт 

За даними Міністерства охорони здоров'я, електронний рецепт для придбання медикаментів виписується лікарем через електронну систему охорони здоров’я. Для цього пацієнт має записатися та прийти на прийом до лікаря, з яким у нього укладена декларація

"У разі наявності хронічного чи затяжного захворювання або необхідності продовження лікування за попередньо встановленим діагнозом та схемою лікування при зверненні пацієнта засобами телекомунікаційного зв'язку (телефон, електронна пошта, месенджери — в залежності від того, який спосіб зв’язку з лікарем погоджено) лікар має право виписати рецепт без проведення особистого прийому такого пацієнта", — зауважили у МОЗ.

Під час виписування е-рецепта лікар разом із пацієнтом має перевірити, чи номер мобільного телефону, зазначений у декларації, є актуальним і належить пацієнтові. Лікар повинен назвати вам код мобільного оператора та останні цифри номера. Після перевірки номера телефону лікар виписує е-рецепт в електронній системі охорони здоров’я.

На мобільний телефон пацієнта приходить СМС з унікальним номером рецепта та кодом підтвердження для отримання ліків в аптеці. Після цього пацієнт йде до будь-якої зручної для нього аптеки, що бере участь у програмі "Доступні ліки". 

В аптеці пацієнт повідомляє працівникові аптеки 16-значний номер рецепта. Своєю чергою фармацевт пропонує пацієнтові наявні лікарські засоби на вибір – спочатку безоплатні, а потім із доплатою. Пацієнтові потрібно переконатися: чи є в наявності саме те торговельне найменування лікарського засобу і виробництва, яке він бажає отримати? Чи кількість лікарського засобу запропонована в повному обсязі? Чи буде доплата за обраний лікарський засіб і в якому розмірі? Якщо так, чи згоден пацієнт доплачувати таку суму? Якщо відповідь на одне або декілька запитань, наведених вище, "ні", то пацієнт не повинен називати або показувати фармацевтові 4-значний код підтвердження.

У разі, якщо пацієнта все влаштовує, він називає код підтвердження, якщо необхідно, здійснює доплату, а фармацевт накладає електронний підпис. Все, рецепт погашено. Після цього пацієнт отримує призначені ліки. Якщо в цій аптеці немає саме того лікарського засобу, який бажає отримати пацієнт, він не називає код підтвердження рецепта і має змогу звернутися до іншої аптеки. Або замовити той лікарський засіб, який відсутній в аптеці в момент звернення пацієнта.

Які медикаменти можна отримати за програмою "Доступні ліки"

За програмою "Доступні ліки" українці можуть отримати безоплатно або з частковою доплатою препарати за напрямками: серцево-судинні захворювання, діабет ІІ типу, хронічні захворювання нижніх дихальних шляхів (зокрема бронхіальна астма), інсулінозалежний і нецукровий діабет, хвороба Паркінсона, розлади психіки й поведінки, епілепсія, імуносупресивні препарати для людей у посттрансплантаційному періоді.

Нагадаємо, раніше МОЗ розвіяв популярні серед українців міфи щодо продажу ліків за рецептом.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першим

Суспільство, 22.06.2023 20:34